Jump to content
Българският форум за музиканти

Eлектронни барабани For Dummies


Recommended Posts

Здравейте отново! Ето че дойде време за първи изпитания в действие... опитах се да запиша кратък sample оказа се доста трудно с web камера в едната ръка :) и сложна задача да се запише и звука едновременно, но... горе-долу успях. Тестовият "пад" :) представлява половин кутийка от CD :P пиезото е залепено с изолационна лента отдолу. Опитах се да демонстрирам как предава силата на удара... дано съм успял. Входът за Snare си е двузонов както и на всички чинели, но като за проба и така става :hysterical:. За сега смятам, че върви добре... ще има малко врътня с падовете но.. колкото за "кандидат барабанисти" като мен ще върши работа :hysterical: . Ето го и клипчето:

 

http://media.putfile.com/Drums-74-27

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Експериментът е жив :virtuoz: ! И дръм модула готов... ето тук може да се види какво се получи:

 

http://www.putfile.com/album/0/mrstench

 

В правенето на кутии ме бива толкова колкото и с китарата ;) ...определено не прилича на Roland :P

Купих си и един евин педал Stagg с надеждата съвсем скоро да завърша и падовете, та да направя малко по-сериозни проби. До тук разходите по електрониката са точно 80лв :) а със "супер" :) педала вече излизаме извън темата ...като удряме сумата от 130лв... Щом го направя изцяло ще опитам да запиша един sample като се има предвид, че не съм се приближавал през живота си до барабани ще бъде интересно ;) !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво!

Много добре е станало. добре, че не го направи с рийд суичове, както беше първоначалната идея :thumbs_up:.

Не вярвах, че ще стане.

Поздравявам те за добрата работа!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво!

Много добре е станало. добре, че не го направи с рийд суичове, както беше първоначалната идея :).

Не вярвах, че ще стане.

Поздравявам те за добрата работа!

 

Честно казано и аз не вярвах.... много голяма част от резултатът се дължи на Форума и всички Вас! Благодаря :hysterical: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

. Компютърът прихваща това и с помощта на една малка програма, която дописвам и скоро ще кача за безплатен даунлоуд ще възпроизвежда съответния звук при удрянето на даден пад.

 

а програмката коя е? :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а програмката коя е? :)

Аз си я пиша, но нямам време да хвана да бутна една customization на клавишните кодове :greenangel:

Виновен съм, ще се поправя... но няма да е скоро май :greenangel: Въпреки всичко няма да пропусна да я пусна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

След справка в магазина и няколко изпити бири стигнах до извода, че най-евтиния вариант е:

 

- Падове от гума върху едрофактурен фибран/някаква средно мека пластмаса

- Под тях пиезокристали

- Пиезокристалите се включват в елементарна схема с транзистор в ключов режим

- Транзистора затваря веригата на определена двойка крачета на платката на клавиатурата при генериран сигнал от пиезокристала

- Клавиатурата изпраща нейния си сигнал към компютър

- Софтуер на компютъра реагира чрез изпращане на съответния сигнал към изхода на звуковата карта

- От където отива в слушалки, раг, колони, усилвател, Транай или друго неблагоприятно място.

 

Дотук с рид-релетата, въртях и суках, има начини и с тях, но се губи идеята за еФтяното :)

 

Поздрави и бири, Боби :):bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Теоретично се развива идеално :thumbs_up: Вместо платката на клавиатурата ще разгъна малко варианта, за да можем да се възползваме и от динамиката при свирене (но съответно става с една идея по-сложно)

 

Сигналът от пиезокристалите отива в АЦП (по един за всеки пиезо елемент), като преди това все още аналоговия сигнал се модулира с честота, различна за всеки пиезокристал. Цифровите сигнали се сумират и се пращат през някой порт на компютъра, от където отново следва декодиране и софтуерно семплиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

След още повече алкохол една вечер си нарисувах на сметката следната схема:

DSC34005.JPG

Което реално в цялата история върши... ох, не, ще започна по ред :P

Значи един, да речем гумен, пад с пиезокристал. От пиезокристала във въпросната схема на I1 до In там вече ако се поработи може да се докарат до 32 бройки... сигналът се превръща в дигитален, разпределя се по clock-а и излиза към 9-пинов COM 232 порт.

Там хавата, която тия дни ще седна да допиша хваща всеки тик и следи за сигнал, реално представляващ велосити на вибрациите по всеки пиезокристал, респективно пад ;)

 

Така си получаваме и динамиката и всичкото.

Единствено ме притесняват някакви разминавания с тиковете на clock-а, може да се помисли за някаква памет в платката?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето още една идея, вместо рид ампула да се използва устройство на базата на електромагнитната индукция (тип адаптер за китара) , само че може би ще се налага за да се избегнат евентуални смущения да свирим във фарадеев кафез ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а на мен ми хареса вариантът с клавиатурата, ето нещо оригинално, то в съвременната музика и без тва не е важно колко силно блъскаш ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.