Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко помощ- маса/екран


Recommended Posts

Може ли някой да даде акъл дали има значение къде точно се свързват масата и екрана на китарата? Аз ги свързвам чак на изходния жак, докато гледам, че стоковите китари лепят всичко на гърба на някой потенциометър. Кой е по-добрия вариант? Или няма разлика...

 

Другото което си мислех е да разделя изцяло екрана от сигналните линии- екрана да мине по трети проводник(обвивката на коаксиален стерео кабел), която да отива после директно на зануляването на кубето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че връзването тип 'звезда' си има своите плюсове и причини да го правят така... Иначе екранът е логично да е на масата -> защо масата не ти е на ширмовката на кабела, а на екранирано жило?

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не аз го имах като идея просто, екрана да няма обща точка с масата и направо да отива в нулата на контакта(по корпуса на кубето)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма значение как ще го направиш. Трябва да е тип starground - зведна маса (това прилича като детски анимационен филм). Почти всички правят старграунда на потенциометъра на волумето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че няма значение къде точно ще бъде общата точка на масите, въпросът е да е на едно място. :)

 

Едит: Ники ме изпреварил. ;)

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, а идейно ли е това, което предлага: масата и екрана да не са вързани един към друг? :) Смис екранът да си е вързан с екрана на кабела, а масата да си държи по едното жило на кабела (очевидно ще ползва стерео жакове)?

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно, в китарата масата на екрана, и масата на адаптерите, при свървване тип "звезда" се срещат в точка - например - изходния жак.

 

Иначе би могло да се направи и с усукан кабел и стерео жак така, че те да се срещат чак на далечния край на кабела.

 

Обаче това означава, че на тази китара трябва да свирите само с ваши кабели, за да работи схемата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е дали има смисъл... преди време бях пробвал нещо доста екстремно- струнника(всичко) направо занулени на контакта, обаче нещо не беше наред със масата на кубето и хубаво, че първо реших да видя какво ще покаже волтметъра- отнякъде се изля над 100V потенциал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има смисъл темата която съм написал за замасяването.

Прочети е!!

 

Всичко друго, включително това с контактите са неща от които няма смисъл :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не аз го имах като идея просто, екрана да няма обща точка с масата и направо да отива в нулата на контакта(по корпуса на кубето)

 

Предполагам имаш предвид в ширмования кабел да са два проводника освен ширмовката -по единия проводник да тече сигнала по другия масата , а ширмовката да не се свързва с масата на китарата , а да е само екран на електрониката на китарата .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не ми се струва добра идея това, защото ширмовката е правилно ако не се ползва за проводник (има отделен за маса) да се свърже към ампа, камиончета и тн - а в китарния жак да са 2та проводника и там да не се свързва ширмовка, отделно пък екрана в китарата се свързва само с един кабел към общата маса (звездата) или ако е на пот-а звездата - през самия потенциометър става връзката, дали на жака или на потенциометъра или някъде другаде са свързани всички маси не мисля че е от голямо значение

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не аз го имах като идея просто, екрана да няма обща точка с масата и направо да отива в нулата на контакта(по корпуса на кубето)

 

Предполагам имаш предвид в ширмования кабел да са два проводника освен ширмовката -по единия проводник да тече сигнала по другия масата , а ширмовката да не се свързва с масата на китарата , а да е само екран на електрониката на китарата .

 

 

Да- двата проводника, по които "тече" звука- паралелни, усукани или коаксиални, и ширмовка отвън. Нещо като магистралните кабели на кабелните ТВ- освен жило по средата, имат една ширмовка за маса, изолация и отвън още една ширмовка, която вече е екран.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Защо масите трябва да имат обща точка? Хората от EMG показват, че може и по друг начин. Всеки адаптер се замасява към неговият си потенциометър. Jazz Bass тип. :thumbs_up:

Редактирано от syko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обясни ми, защото наистина не разбирам. Срещал съм диаграми с двата вида връзване. Говорим за пасивни адаптери. Аз лично преди два дни смених потенциометри и "звездната спойка" я замених с другата. Шумът не е повече, а точно обратно. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.