Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво пиано да взема за дете


jasmina_gen

Recommended Posts

Здравейте,

пак питане от (досадна :) ) майка на начинаещ пианист (7 г.).

Уверих се, че не трябва да купувам синтезатор, но тогава възниква въпросът какво пиано да вземем? Бихте ли ми препоръчали марка? Гледам-гледам руски, немски, но нищо не ми говорят повечето.

 

Разрових се из нета и открих на по-нормални цени ето тези марки

пиано Беларус

пиано Черни

PIANO ORFEI

пиано PETROF

старо немско пиано H.Peters& Co.

немско пиано RÖNISCH

старо немско пиано ERNST MUNSK GOTHA

старинно английско пиано "ТРИУМФ"

 

Кое, според Вас, като марки си заслужава изобщо? А ако се сещата за друга марка - подскажете ми.

Ако е немско, например, задължително ли ще е по-хубаво от руското?

От друг град може ли да се транспортира пиано без да му се навреди?

Видях по обявите за продажба пиана на повече от век. Изобщо трябва ли да се гледат подобни оферти?

 

 

И най-важният въпрос все пак, според вас, колко пари трябва да предвидя за пиано за начинаещо дете? Хем да е разумно, хем да не е само мебел вкъщи.

 

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Беларус са доста прилични, пък и са здрави. Същото мога да кажа и за Петроф. Лично аз ви препоръчвам Беларус, защото имам богат опит с въпросните пиана и досега не са ме разочаровали. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се опитам да отговоря накратко на всеки въпрос:

 

Като цяло, винаги за предпочитане са немските (чешките) пиана пред руските.

Тъй като обаче пианото е инструмент с доста механика и дървени части, то се амортизира с времето, дори и да не се ползва (ако не се поддържа), а също и от самата експлоатация.

По тази причина често може да се случи екземпляр на немско пиано в много по-лошо състояние от руско такова.

Към много старите като модел пиана трябва да се подхожда с особено внимание. Обикновено те са красиво изработени и стоят добре дори само като мебел. Трябва някой, който си има елементарно понятие от механиката на пиана да погледне такъв инструмент преди закупуването му, тъй като може да се окаже, че пианото е с т.нар. "стара механика", което автоматически обезсмисля покупката му, без значение колко е красиво. Освен това при старите инструменти има риск от изпускане на вирбелите (това дето държи струната), което пък води до невъзможност да се задържи строй - акордьорът го настройва, а то си пада малко по малко...

С 2 думи - добре е при покупката на пиано на старо (както и на кола например), да си заведете човек, който си има понятие от инструмента, защото взимането на инструмент (или автомобил) по външния му изглед спокойно може да доведе до доста ядове за в бъдеще.

Иначе при внимателно транспортиране няма никакъв проблем да се превози пиано от друг град - вероятно ще се наложи акордиране след като го "инсталирате" на мястото му.

Колко пари да предвидите...сложен въпрос - всеки разполага с различни средства и има различни идеи за харченето им. Аз лично бих взел дори и руско пиано в добро състояние за начинаещо дете, тъй като няма гаранция дали за в бъдеще детето изобщо ще продължи да се занимава с музика. Мисля, че за по-малко от 500 лв няма да намерите нищо свястно ; в границата между 500 и 1000 лв. би могло да се намери приличен за упражнение инструмент ; а над 1000 лв. не виждам смисъл в инвестирането в инструмент поне на този етап. Предвидете към сумата и превоза, както и заплащането на акордьор след като транспортирате инструмента.

Надявам се, че съм бил полезен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mr. Darkness и yamaha, много благодаря. Прекрасни и ясни обяснения. ;)

Долу-горе и аз си мисля за бюджет между 600 и 1000 лв. Леко се притеснявах за руските модели, защото попаднах на доста крайни мнения. Видях, че за този бюджет има и немски, но не можех да преценя дали си заслужават само за това, че не са руски. Може да са тотално амортизирани. А това пиано Орфей българско ли е? За друга марка, която е за този бюджет и да е добро, сещатате ли се?

 

Дали има някъде, където предлагат нещо като цялостно, но коректно обслужване - пиано, акордиране, транспорт, поддръжка? Наистина да са коректни, а не да искат да ни пробутат нещо. Или трябва да си търсим обяви, да си търсим акордьор, да обикаляме с него, отделно да търсим транспорт. Не ми се струва лесно, а сигурно отнема и много време.

Имате ли представа колко се плаща за подобни услуги - търсене на пиано с акордьор и транспортиране?

 

Пак благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mr. Darkness и yamaha, много благодаря. Прекрасни и ясни обяснения. ;)

Долу-горе и аз си мисля за бюджет между 600 и 1000 лв. Леко се притеснявах за руските модели, защото попаднах на доста крайни мнения. Видях, че за този бюджет има и немски, но не можех да преценя дали си заслужават само за това, че не са руски. Може да са тотално амортизирани. А това пиано Орфей българско ли е? За друга марка, която е за този бюджет и да е добро, сещатате ли се?

 

Дали има някъде, където предлагат нещо като цялостно, но коректно обслужване - пиано, акордиране, транспорт, поддръжка? Наистина да са коректни, а не да искат да ни пробутат нещо. Или трябва да си търсим обяви, да си търсим акордьор, да обикаляме с него, отделно да търсим транспорт. Не ми се струва лесно, а сигурно отнема и много време.

Имате ли представа колко се плаща за подобни услуги - търсене на пиано с акордьор и транспортиране?

 

Пак благодаря!

 

 

http://www.businessprestige.com/catalog/an....php?whc=104300

Обади им се, разпитай как стоят нещата.

И в никакъв случай "съветско" пиано! Отвратителни клавиатури и механика, не държат строй дълго време, глух звук, не на посл. място са и ужасно грозни като мебел. Пък и като решиш да го продаваш- едва ли ще намериш кой да го купи.

За предпочитане някоя от тези марки- Geyer, Zimmermann, Petroff.

Успех.

Редактирано от Leclerc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих изразил несъгласие с крайното мнение на колегата над мен - смело мога да твърдя, че човек може да попадне и на напълно добър руски инструмент с добра клавиатура, прилична цялостна механика и в никакъв случай глух, а доста силен звук (това за глухия звук не знам дали да се третира като недостатък или предимство, предвид отношенията със съседите :) ).

В предишното си мнение казах почти същото, но в никакъв случай абсолютизирано на 100% - човек не прави извода от запознанството си с няколко неуспешни за него приятелки, че всички жени са боклуци, нали? Просто приема, че не е случил на подходящата и толкова. :)

Обикновено руски пиана в лошо състояние често срещаме в някои институции (детски градини, училища, муз. паралелки, читалища и др.), които са ги закупили точно по причина ниската им цена, но тези инструменти през годините са били екслплоатирани така, че само те си знаят...и едновременно с това - рядко или изобщо не са поддържани.

Преподавам музика в известен университет и в кабинетите разполагам с 9 пиана + още 2 в концертната зала + 1 роял. От 11-те пиана, 6 са руски (Беларус, Чайка...), 2 са чешки (Петроф) и 3 са немски (Цимерман). Всичките пиана са купувани приблизително по едно и също време (вероятно около 60-те години на миналия век) и от 4-5 години насам не се поддържат изобщо (поради административни неуредици). От руските пиана 5-те, които са в учебните стаи са в ужасно състояние и като настройка, и като механика на клавиатурата. 6-тото, което е в една от катедрите е напълно ползваем инструмент без никакви дефекти, изравнена клавиатура и нормален звук. Сещате се защо е така, нали? В учебните стаи често влизат не само студенти, които учат музика, а и напълно случайни (дори съм заварвал и ученици??), които понякога просто издевателстват върху инструментите (намирал съм отчупени клавиши, поставките за ноти ги сменяме през няколко месеца, дори съм се принудил да направя така, че да не може да се отварят горните капаци, тъй като е имало случаи и на отчупени чукчета. А на това в катедрата само се свири (по нормален начин).

Подобно стоят нещата с немските и чешките. 2-та Цимерман-а, които са в залата са в сравнително добро състояние, защото не се експлоатират много, но пък там има проблем през зимата, тъй като самата зала не се отоплява постоянно...Третият Цимерман е в другата катедра, но драстично се различава (негативно) и като клавиатура, и като звук от долните два - причината е разбираема...този инструмент беше в учебните стаи около 10+ години и след това си го прибрахме отново в катедрата. Двете чешки пиана се купиха доста по-късно (в края на 80-те) в интервал от 2-3 години и дойдоха от различни партиди. И двете не сме ги слагали в учебни стаи и са по катедрите - външно са почти еднакви, но едното има плътен, тембрист звук...а другото - доста постен и дори глух саунд, а и двете не са еклполоатирани зверски....просто са различна изработка.

 

От казаното по-горе и подкрепено с допълнителния ми опит с пиана и рояли навсякъде през годините...само в семейството ми разполагаме с 4 инструмента - 2 немски, 1 чешко и 1 руско (пианото на жена ми от детския й период, което все още се държи доста прилично след издевателствата на жена ми :) ...май трябваше да разговарям с него преди да се оженя :hysterical: )....мога да направя извод, че всичко си е до инструмент - как е изработен, как е еклплоатиран, как е поддържан и т.н.

Разбира се процентно немските пиана са по-добре изработени и свирят като цяло по-добре от руските, но когато не са били поддържани през годините или пък на тях не само е било свирено, а блъскано...тогава такъв инструмент се уеднаквява в недостатъците си с кое да е неподдържано руско пиано.

 

П.П. А и да не забравяме с каква цел ще се закупува настоящия инструмент, за който даваме съветите...а що се отнася до "Гайер", който препоръча колегата над мен - едното ми пиано е от тази марка, но тъй като клавиатурата му е ужасяващо плитка (с малък ход на клавиша) и неподходяща за упражнения, а пък едновременно с това има доста звънлив саунд...съм го качил на вилата, когато ходим там да има все пак на какво да се свири...

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А и да не забравяме с каква цел ще се закупува настоящия инструмент, за който даваме съветите...а що се отнася до "Гайер", който препоръча колегата над мен - едното ми пиано е от тази марка, но тъй като клавиатурата му е ужасяващо плитка (с малък ход на клавиша) и неподходяща за упражнения, а пък едновременно с това има доста звънлив саунд...съм го качил на вилата, когато ходим там да има все пак на какво да се свири...

 

 

Абсолютно умишлено съм посочил на първо място "Geyer", защото ми е известно, че е с плитка клавиатура, пък и е малко по- ниско от останалите. Което, точно за един начинаещ седем годишен дребосък, е много подходящо.

С една тежка съветска клавиатура и без подходящ преподавател до себе си, детето може набързо да се уреди с тендовагинит.

"Експлоатацията" на едно пиано в учебно заведение, пък било и то висше, е ясна; хубаво е, че колегата споделя своите наблюдения над едни почти 50 годишни инструменти, които вероятно вече стават само за подпалки.

За предпочитанията към съветските пиана само ще кажа- въпрос на вкус и на изисквания- пианистите са изключително претенциозни към клавиатура и звук на инструмента и затова рядко се среща пианист с руско пиано вкъщи.

Виж, на облигатистите им е все едно.

Редактирано от Leclerc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да споря, нито да влизам в конфронтация с когото и да било, дори и само заради различното ми мнение по въпроса. :rolleyes:

Именно заради това бях по-многословен в постовете си, защото споделям личния си опит и който има нужда от съвет, по-лесно може да филтрира това, което го интересува, отколкото ако бях писал само "- не взимай това или онова"....още повече, че пианото е наистина многосъставен инструмент...с много механични части...и ако е изработено добре...няма никакво значение в коя страна е изработено. Руснаците също знаят да произвеждат както трябва, но обикновено го правят (правеха) само когато даденият екземпляр е за изложба, мострен панаир и т.н.

По отношение за плитката и лека клавиатура - нямаме информацията дали въпросното дете ще се занимава професионално (цял живот) с музика и изпълнителско изкуство. Може да се има за цел само облигатно пиано...или пък впоследствие дори да се откаже ако някаква друга област от живота му върви повече (и му харесва повече). В този случай практически не е от значение дълбочината на клавиатурата, както и други характеристики на закупения инструмент. Но ако детето влезе в музикално училище с пиано и продължи да свири - давам гаранция още отсега, че Гайер-ът (ако е същият като моя) ще му пречи във всяко едно отношение (като започнеш от гамите и стигнеш до сложни пасажи с изравнена линия в техническо отношение) и скоро мама и тати ще се принудят да купуват друг инструмент с по-дълбока клавиатура.

Така че добре е тук да приказваме надълго и широко, да кръстосваме мненията си, за да може хора, които не са ориентирани в тази материя по-лесно да направят своя избор. :headbang:

 

П.П. Искам да кажа и за 50-годишните пиана - да, 2-3 от пианата в учебните ни зали, по причина неправилната експлоатация и липсата на поддръжка са наистина в много лошо състояние...но на едно пиано може да му вземеш здравето точно за 1 година...не е необходимо да се чакат цели 50. :greenball:

Освен личния ми Гайер, който е горе-долу пак на толкова (50 год.) имам и друго немско пиано - "Hupfer"...красиво, голямо, изцяло дървено, със свещници и дърворезби. То със сигурност е на поне 100 години, но е в идеално състояние, звукът му трудно може да се опише с думи - мек и красив. Единствено клавиатурата му е малко лека за моите изисквания, но е с един особен щракащ момент на клавишите и човек много прецизно усеща "хамъра" във всяко едно положение, а и все пак не е с виенската, а с английската механика. Така че пак опираме до въпроса, че когато един инструмент е добър и поддържан - няма значение дали е на 10 или 100 години. :rolleyes:

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От съветските пиана само за "Черни" мога да кажа че е с хубав звук (пианото всъщност е латвийско) но механиката му с годините си отива на кино...

Извън темата - това много ми хареса:

http://rolandus.com/products/productdetail...amp;ParentId=21

Не коментирам цената, не искам и да я знам! :greenball: Предполагам че си струва еврото!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога само да кажа - страхотни сте. Не може да си представите колко интересно звучи всичко за непрофесионалист. С всяка думичка научавам нещо.

Иначе за сина ми - не, няма да кандидатсва в музикално училище. Интересите му са по-скоро към математика (основно), езици, шах и тенис , но много - ама много, иска да свири на пиано. Започна да ходи при стахотен учител (не към читалища, училища и т.н.). Има голямо желание, но май си му е трудно. По-скоро другите неща, с които се занимава, изглежда има талант за тях и му е супер лесно, а за пианото така се е нахъсал, ама май няма да е много добър и много страда. При пианото си трябва и много труд. Доста се отклоних.

Иначе погледнах цените на немските - по-скоро са около и над 2000 лв. Не знам - по-горе имаше ценен съвет, че за начинаещ пианист пиано над 1000 лв. много не си заслужава (то си заслужава, ама да не се наложи после аз да подхващам уроци, за да свири някой на него :recourse:, въпреки че засега синът ми има голямо желание).

А, според вас, в началото по колко време трябва да се свири на пиано като упражнение? Предполагам, че всеки ден!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам време да чета сега поредните коментари , ще се опитам да бъда полезен все пак , едно пиано огюст фйорстер горе доле запазено , ще бъде добре дошло на младия пианист , важно е инструмента да вика "ела свири на мен" , което ми напомня на гадното задължително пиано ... :hysterical: петроф , хубави беларуси съм виждал , но са рядкост , цимерман не е за изпускане ако има хубав . Дерзайте ! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, според вас, в началото по колко време трябва да се свири на пиано като упражнение? Предполагам, че всеки ден!?

Въпрос на виждане и възможности на детето - най-важното е да не бъде отвратено от музицирането като цяло, само защото трябва всеки ден да свири гами и скучни етюди. Изборът на подходящ материал за запазване удоволствието от музицирането също е от голямо значение.

Предполагам, че в момента уроците му са 2 пъти седмично. Добре е да посвирва всеки ден поне по час или най-много два. По-продължителното свирене бих го препоръчал само на сериозно занимаващ се пианист, било и той малък на години. Това е специфичното при свиренето на музикален инструмент...давам случаен пример - при урок в седмицата само в понеделник, подготовката на домашното за следващия път е с много по-голям ефект ако се упражнява по 20 минути всеки ден (2ч.20 мин за цялата седмица), отколкото ако се свири по 2 часа в събота и неделя (4 часа за двата дена).

Когато детето напредне, нещата му се изяснят, а свиренето на пиано си остане за обща култура - тогава свиренето може да се разреди в дните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за съдействието. И да задам още един непрофесионален въпрос. Много често съм чувала от музиканти, че някой става или не става за пианист. Долу-горе кога се разбира? Предполагам, че някой може да каже още в началото, други - след 1 месец, трети - по-късно ? Да си призная на мен ми е доста странно - все едно да кажеш на някой, който не може да пише още, да се отказва още в началото? Може би не е съвсем удачен примерът, но наистина съм чувала от пианисти кой става и кой не. Така че ми е интересно и Вашето мнение. Талантът, желанието или упражненията са определящи в най-най-голяма степен. Леко се притеснявам, че дребосъкът много иска да свири, веднъж го отрязаха, сега да не се получи пак същото. Абе, мамини вълнения :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

За много година и отново благодаря за съдействието!

Имам пак няколко въпроса.

Бихте ли ми препоръчали коректна музикална къща или пиано салон за закупуване на пиано? Да имат хубави инструменти, транспорт, акордиране, качване - всичко. В нета попаднах на тези музикални къщи

ПИАНО САЛОН "МЕЛОДИЯ"

МУЗИКАЛНА КЪЩА "ЧЕМПИАНО"

Имате ли впечатления за тях?

След много консултации последно сме се насочили към немско пиано около 1500-2000 лв., но може да варира. Както се изказа един продавач "това са среден клас пиана".

Какво мислите за вариант за по-качестевено пиано на изплащане? На няколко пъти ми предложиха този вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.