Jump to content
Българският форум за музиканти

Слух


Recommended Posts

А какъв слух се води моят, който е следният : Като чуя нещо, мога да го изсвиря (изпея) същото, но не и да позная кои са нотите само по слух, преди да го изсвиря и да видя кои всъщност са те. Мога да си вадя мелодийките от главата много лесно. Имам музикален слух, но не е абсолютен, ами и аз не знам какъв. :ok: А като си настройвам китарата гледам винаги да я настройвам много точно, тъй като и най-мъничките разлики ме дразнят много. Таа, някой знае ли към коя група слухари се водя ? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какъв слух се води моят, който е следният : Като чуя нещо, мога да го изсвиря (изпея) същото, но не и да позная кои са нотите само по слух

 

Moжеш ли да го изсвириш винаги от първия път(за пеенето ясно)на китарата, без да го налучкваш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Достатъчно музикалните не би трябвало да имат проблем с това, а ако имат, той е технически, от типа не достатъчно познаване на грифа или пък не достатъчно солфеж, поради което не могат да определят нотите по мелодията или пък и двете

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид това, че ако може да изсвири чут тон на китарата без да си взима референтен тон и без да налучква, значи трябва да е абсолютист.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползата от абсолютизма не е голяма ако не знаеш ноти и поне малко теория, защото не можеш да го приложиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :thumbs_up: добре.

Според мен слуха се развива с времето,ако свириш редовно.Последния път като свалих струните и после си настроих китарката на ухо се оказа точно в тоналноста в която свиря.Това не пречи да съм зле с ваденето на някои песни,сигурно защото не знам нищо по солфеж :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля,че точно слуха се развива-той е вроден-развиваш техниката на свирене.Слуха или го имаш или го нямаш-за него не се ходи на уроци ,защото той не се учи!!Има китаристи,които свирят доста добре солово-свирят от години,но ако трябва да уцелят акордите на определена песен,която не са чували им трябва известно време за да ги налучкат а познавам и такива,които направо си влизат с акордите,без дори да са нотисти-всичко това на слух-и ако някой запее в компания той направо влиза като гони идеята на пеещия,без да го кара да минава в ла минор или ми минор и без да е чувал песента...(примерно)-ей това е слухар измежду китаристите...при пеенето пък ако нямаш слух може и да фълшивееш-ей тогава фълшивия певец си казва-ще стана китарджия-там поне китарата си има прагчета.. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какъв слух се води моят, който е следният : Като чуя нещо, мога да го изсвиря (изпея) същото, но не и да позная кои са нотите само по слух

 

Moжеш ли да го изсвириш винаги от първия път(за пеенето ясно)на китарата, без да го налучкваш?

 

Повечето пъти улучвам от първия път, но не винаги и затова съм сигурен, че не съм абсолютист, и аз не знам какъв съм. :)

Улучвам без налучкване в 70 % от случаите на китарата. При пеенето винаги улучвам.

Даскала ми по китара ми е казвал, че абсолютистите могат да чуят тон дори ако чукнеш по масата. :thumbs_up:

Редактирано от Slav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повтарям отново за неразбралите:

 

Дори и да го нямате можете да си докарате доста добър слух, но с безброй солфежни упражнения

Не съм запознат с китарата, но към тези солфежи принадлежи и дългогодишното свирене на вашия инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Имах предвид това, че ако може да изсвири чут тон на китарата без да си взима референтен тон и без да налучква, значи трябва да е абсолютист.

Баща ми го може този номер, но твърди, че не го е можел винаги, така че явно това е нещо, което в някои случаи се развива с времето (разбира се, ако се свири упорито - иначе няма как).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да, развива се относителен слух с времето. Аз имам много добре развит относителен тембров слух - мога да кажа какво свири китарата в някое парче без да има нужда да сверявам с музикален инструмент или камертон. Просто с годините съм свикнал на звука на всяка струна и прагче и като чуя нещо "усещам" какво е то. В същото време с другите инструменти ми е малко по-трудно - трябва да го чуя 2-3 пъти. Значи има нещо...

 

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен е абсолютно същото и по тази причина , ако не съм на сцена, си настройвам китарата без тунер. Просто знам как звучи МИ на китара. Навремето беше същото с цигулката, но с ЛА. Това се учи с времето и ако не се практикува, също се и забравя след време

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Предполагам подозираш колко много ти е развила слуха цигулката обаче :) Въобще всички струнни-лъкови и струнни-щипкови без прагчета са голяма драма, докато им свикнеш, но после развиваш изключително остър слух. За съжаление не говоря от личен опит....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.