Jump to content
Българският форум за музиканти

Готин плъгин за мастериране


the_gorer

Recommended Posts

Кой е най-готиният плъгин за мастериране?

То ясно, че няма еднозначен отговор, но все пак: кой какво ползва и защо?

Кой какво ще препоръча?

 

Както винаги, търся нещо, което ще свърши работата вместо мен - да върви с готови пресети и така нататък.

Мъча се тука да повиша нивото на един запис, но каквото и да опитам се получава шит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Izotope Ozone - с готови пресети, лесен за употреба, големи възможности - за последното трябва да внимаваш какво пипаш, щото може както да яко подобри, така и яко да насере звука. Цъкай. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за Izotope Ozone.

 

Особено ако човек му изучи възможностите си е перфектен уред за мастеринг :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, ще го пробвам. :thumbs_up:

 

За малко да забравя: как да разкарам пуканките от микса?

В СаундФордж има инструмент, дето уж ги локализира и ги маха, но той нещо не работи по моите файлове - явно доста здрави кликания съм докарал.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

как да разкарам пуканките от микса?

 

 

...ами "отвори" си "микса" отново,намери си проблемните места ,където се "пукат пуканките" и ги премахни.

...ако "пуканките" ти идват от Неупотреба на "crossfade" "fade in" и "fade out" - употреби ги.

...ако някои тракове ти "забиват в червеното" - реши проблема, или като ги намалиш (някак си) ,или като ги презапишеш наново,ако си записал "изкривен сигнал"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SonOxx Inflator - зе бест! по мое убеждение. Озона не успях явно да го усвоя качествено, за съжаление. Все на "пластмасов звук" го докарвах с него. Явно съм си тъп. Но Инфлатора е друга бира - изключително лесен за употреба. А и не прави "правоъгълник" от парчето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук има урок точно за пукането. Надявам се да ти свърши работа.

И аз така се мъча да ги махам, ама ми е трудно да локализирам точното място, където става пукането - то не винаги се вижда ясно във уейва.

СаундФордж ужким намира някакви пукания, но те нямат нищо общо с реалните - пробвах да барам настройките на туула - файда йок.

Намира и маркира всякакви, неща, за които дори не съм знаел, че са пукания, но не и ушечуваемите такива. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има "пуканки" и "пуканки" (аз много обичам онези карамелизираните :cheers2: )

Това дето е дадено като линк върши работа само за краищата и обикновено се знае от всеки, който поне малко си е имал досег с обработка на аудио.

SForge (Click and Crackle Remover) има добър алгоритъм за дребни пуканки, който работи задоволително на пуканките от плочите. Проблемът се появява, когато има "по-едри" дефекти - в този случай SF, а и много други специализирани програми и плугини не могат да се справят. Освен това както казах в началото...макар, че ги кръщаваме с едни и същи термини, дефектите в аудиото са най-различни, поне що се отнася до третирането им от страна на обезшумяващите и ресториращи програми. На пръв поглед един и същ дефект вътре в аудиото, всъщност е различен от подобния си както по честота, така и по времето (частици от секундатата/брой семпли) което заема. Именно поради това засега не съм срещнал универсален алгоритъм, който да анализира и отдели всеки дефект от полезното аудио.

Конкретно - ако държиш да работиш с модула на SF - не е особено силен, но си поиграй с плъзгачите за настройка и както ти казаха постарай се (дори и да не го виждаш) слухово да ограничиш отрязъка на аудиото с дефекта и обработвай само него (мисля, че е излишно да споменавам отляво и отдясно да търиш "нули" при маркирането).

Ако решиш все пак да навлезеш по-дълбоко в тази област - Restoration - пробвай модулите в Куул едит (Аудишън), по мое мнение поне засега там има един от най-мощните алгоритми с най-гъвкава настойка на отделните параметри....иска доста играчка, докато го нагласиш за твоите конкретни нужди, но резултатът накрая винаги е много добър. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Плюсец, при свободния софтуер (закарфичен като важна тема) съм вписал в 4-та страница плъгини на StillWellAudio. Светна ми ги познат от Musepack, а щом е той, вярвам му - бивак е. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SonOxx Inflator - зе бест! по мое убеждение. Озона не успях явно да го усвоя качествено, за съжаление. Все на "пластмасов звук" го докарвах с него. Явно съм си тъп. Но Инфлатора е друга бира - изключително лесен за употреба. А и не прави "правоъгълник" от парчето.

 

...ай'м ин лов - да бест !...особено в комбинация с Waves Linear Multiband....преди него...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 глас за Click/Pop Eliminator модула на бившият COOL EDIT (сегашният Audition) :blink:

Сложничък, но с малко играчка по настройките - МНОГО ДОБРИ РЕЗУЛТАТИ :surprise:

Редактирано от DJ Alex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за препоръките.

 

При мен пуканията се появиха по следния начин:

Включвам аз китарата в компа, пускам ГитарРиг и записвам готовият, обработен от сигнал. Знам, че е тъпо и знам, че е добре да се записва необработената, чиста китара, към която в последствие да сложиш какъвто ефект искаш, но аз в случая постъпих така.

След това се оказа, че по една ли друга причина (твърде усилен изходен сигнал на ГитарРиг, пренатовареност на процесора в момента и т.н.) в готовия запис в китарите тук-таме има доста ясно изразени пукания (които обаче не се виждат в графиката на сигнала като пикове).

След това сглобих всички рифове в мултитрак програмата и, разбира се, на мястото на снажданията на рифовете се появиха нови пукания, защото на някои места не ползвах fade in функцията - домързя ме.

 

Накратко: в записа ми има два вида пукания - таквиа, вкарани от китарния симулатор и таквиа, получени при кьопаво съединяване на траковете един към друг.

Пуканията от монтажа са лесни - да речем, че някой ден ще седна и ще наредя всичко наново като ползвам fade in.

Но другите вероятно ще е трудно да се оправят дори и с играчките, които препоръчахте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.