Jump to content
Българският форум за музиканти

Руски < Немски Пиана


Ивелин

Recommended Posts

Защо немските пиана звучат по-яко от руските такива?

 

Защото на руските е сбъркана акустичната кутия. А може би, изобщо не е изчислявана!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо немските коли возят по-добре от руските? :)

Отговаряш като евреите - на въпроса с въпрос...

При колите е по-различно - колата може да има много и различни модификации,

докато при пианата нещата не са кой знае колко различни (кутия, струни, чукчета, метална рамка), но разликата в звука е УШЕбийна...

XAS преди теб е дал някакво логично обяснение, което съм склонен да повярвам!

Въпреки това - как е възможно да се изработят толкова много пиана, като не са изчислени правилно?!

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо немските коли возят по-добре от руските? :greenangel:

При колите е по-различно - колата може да има много и различни модификации,

докато при пианата нещата не са кой знае колко различни (кутия, струни, чукчета, метална рамка), но разликата в звука е УШЕбийна...

Ама чакай...ти наистина ли не знаеш, че и при пианата имаме доста модификации? Формата на кутията (както си се изразил) също е различна (и при руските най-често е от талашит), ами формата на лирата...айде чукчетата и струните може би си взаимстват от различните модели, но дори само различната форма и качеството на изработка (при руските най-често в "петък вечер" :icon_shithappens: ) е достатъчно да даде различния звук. Чест проблем при руските пиана е по-зле сглобената механика, която се амортизира по-бързо...не говоря само за чукчета и демпфери, ами и за вирбелите, които не "държат" достатъчно добре и превръщат конретния инструмент в ад за всеки акордьор. Разбира се всяко правило си има изключения и мога да кажа, че съм срещал прекрасни руски екземпляри в идеално състояние и след много години, но това най-често са били пиана, правени за някой мострен панаир или изложба и контролът при изработката им е бил съвсем различен от този при масовото им производство....както и съм срещал зле сглобени немски и чешки пиана.....свят широк - ситуации...колкото искаш. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ако знаех, щях ли да пускам такава тема? :thumbs_up: В училище не са ни занимавали с разликите м/у руско-немско пиано! (Открийте 7-те разлики) хахаха...

Мислех си, че проблема идва основно от материала, от който се прави лирата...

Отностно резонаторната, предпазна кутия - как е по-правилно да се каже - кутия, обвивка, ковчег?

:offtopic-001:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..как е по-правилно да се каже - кутия, обвивка, ковчег?

:offtopic-001:

За онова последното...доста трудно ще напъхаш труп вътре... :bravo: ...затова по-добре - корпус.

 

А иначе дори и различният лак трябва да допринася за различен звук...но тъй като тук той няма това голямо значение, както при цигулките например...затова съм го игнорирал.

Btw, един мой познат (немузикант), като забелязал, че лакът на пианото на жена му вече се е понапукал тук-там от времето...и нали не разбира и си мислел, че е покрито с обикновен лак......решил да се пише полезен и го минал отгоре с паркетен лак...сещате се на какво е зариличало пианото след тази интервенция... :bravo: ...и по този повод: "Kids, don't try this at home!" :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Главната разлика в звука е, че немските пиана имат по-меко "домашно" звучене, а иначе ясна и бърза атака на тона, като "почукване". Клавиатурата им обикновено е по-мека.

 

Руските пиана обикновено са по-силни, и имат малко по-метално звучене, както ималко по-неясна атака.

Също така, на тях е трудно да се свири тихо, тъй като клавиатурата им си е доста твърдичка.

Изобщо, една идея по-силни и мътни са доста от руските пиана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По повод лака...

 

да предположим, че една учителка преподава в училище :thumbs_up:

вижда един роял Bosendorfer на 120 години и решава, че като е напукан лака

и требе с шкурка да го махне :)

 

Такиви ми ти работи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при руските (съветските) пиана има разлика между различните марки, например "Чайковски" и "Беларус" - и двете са отвратителни, като Белоруса е по-отвратителен :greenangel: Трактор отвсякъде! Докато с "Cherny" (латвийско) нещата при звука са съвсем други. Само че се напукват местата които държат струните, (предполагам че се наричат вирбели или нещо подобно, който е запознат да ме поправи) и пианото става паметник въпреки добрия си звук :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

По принцип съм срещал много отзиви, че руските имат "по-мек" звук. Това съм го чувал специално за марката "Лирика", обаче за нея знам пък, че строят пада за по-малко от месец, поне на повечето пиана. Аз предпочитам немските, клавиатурата им е по-лека и звукът им е някак си по-чист и ясен, докато на руските наистина е метален, както се изразиха по-горе. Единственото, което не ми харесва в звука на немските е точно тази "атака" на струните, при които тоновете излизат измъчнени и даже леко истерични ("Petrof"), но веднъж имах възможност да свиря на Steinway & Sons и относно тези пиана просто нямам забележка, само дето, естествено не беше в строй. (считам марката за немска, защото основоположникът й Хенрих Щайнвег, по-късно Хенри Щайнуей е германец и носи немските традиции за производство със себе си в САЩ) Още нещо обаче, което не ми харесва на немските пиана е че черните им клавиши са ниски и дебели и така понякога ми се заклещват пръстите, въпреки че на дебелина пръстите са ми като на всеки друг ученик по пиано. Затова на руските се свири по-удобно в това отношение. А и стига сте обиждали "Беларусь", защото моето има много готин бас. Ето разликите нагледно:

 

--Немски пиана--__________________--Руски пиана--

 

-лека клавиатура__________________-тежка клавиатура

-качествени материали_____________ -дървото не се оставя да изсъхне добре

-традиция при изработката__________-грубо масово производство

-високо качество на звука___________-метален звук

-"атака" над струните_______________-"мек" звук

-добра механика___________________-механиката бързо се поврежда

 

P.S. Таблицата ми е строго субективна, определено приемам, че има хора на друго мнение и се надявам никой да не обижда таблицата ми и мен пряко, ами да изрази какво мисли по въпроса и да изкаже и своите аргументи.

Редактирано от Георги Мърхов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

материала,материала и качеството на изработката

със сигурност знам че резонаторните дъски трябва да са отлежали над 10 години при специфични условия

при братушките -конфекция- от тайгата директно на естрадата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То темичката гледам, че е стара, но има едно много добро мнение - риторичен въпрос за това каква е разликата между руските и немските коли :thumbs_up: Много добър отговор - отразява според мен напълно точно разликата между немските и руските пиана. Като почнем от липсващи традиции в областта, слабото проектиране и дизайн (ако изобщо има такива), премине се през некачествените материали, слабата изработка, изключително нисък качествен контрол и стигнем до типичното руско мислене за продуктите като "количесто за сметка на качество" обяснява защо руските пиана за нищо не стават. Както и руските коли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.