Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено

като става въпрос за тоналности, ще ми се да ви питам нещо, да видим дали добре съм разбрал... да кажем че имаме песен в A мажор.

A B C# D E F# G# . това означава, че в тази песен може да се използват само акордите ла, си, до диез... и тн, съставени само от тези тонове (аз съм басист, ръйш), т.е. ла мажор, си и до диез минор, ре и ми мажор, фа диез минор и сол диез дим (с двете малки терци) ?

Отговорено

Еми всъщност не, могат да се използват още много други акорди. Като изключим по сложните варианти ( а те са страшно много и най различни ) и говорим само за най базисна хармония, все пак остават възможности като например - Fmaj G7 Bbmaj B полуумален, Dmin 6 D7 Esus E alt F7 и тн. Изброих тези, но има още много и то в рамките на най обикновената, тривиална хармония. Ако наистина се интересуваш от такива неща е добре да се позанимаваш с хармония, за предпочитане с учител

Отговорено

xopxe, както kolio_k е написал, има много, много варианти. В най-общи линии, ако творбата ще е изцяло диатонична, при което се придържаш само към акорди, построени от принадлежащите към лада тонове, написаното от теб е вярно, като можеш да имаш и разширени акорди (със септими, нони и т.н.). Това, че си в дадена тоналност, не означава, че не може да се използват други, "заети" акорди. Възможностите са неограничени и ако музиката е силно хроматична, основното "правило" е, че всеки акорд може да се яви във всяка тоналност.

Отговорено
имаме песен в A мажор - това означава, че в тази песен може да се използват само акорди, съставени само от тези тонове

В музиката няма само, осван ако не се придьржаш кьм дадена стилистика. Диатоничните са по-естествени от останалите акорди, но и по-изтьркани в дадени отношения...

  • 8 months later...
  • 10 months later...
Отговорено

В нета съм срещал методи за построяване на акордни прогресии с тези кръгове, аз от чужди сайтове съм си научил по-голямата част от теорията, но това така и не можах да го схвана, не че съм го чел подробно де. Бих се радвал ако някой ми разкаже накратко как става това нещо :)

Отговорено

Готино, шаренко-определено ако се принтира и се налепи на стената ще спомогне по-лесно запаметяване. Ако не луднеш от над 50 графики/таблици на едно и също, де :)

Може би е добра идея да поясниш смисъла на взаимовръзките, които си изобразила на 42, 52 и 53 thumbs_up.gif

На мен лично ми стана интересно приложението на таблицата-часовник (номер 33), ако може и него да разяснишnotworthy.gif.

Отговорено (Редактирано)

Ето още един лесен начин за запомняне на квинтовaта прогресия. Написвате числата 1 - 2 - 3 - 4 отзад-напред, оставяйки място между всяко число:

4 ... 3 ... 2 ... 1

 

След това запълнете празните места със следните числа 5 - 6 - 7, също наобратно:

 

4 7 3 6 2 5 1

 

Накрая по желание се пишат и римските цифри под всяко число и сте в играта. ;)

 

4 - 7 - 3 - 6 - 2 - 5 - 1

 

IV > viio > iii > vi > ii > V > I

 

 

:music336:

Редактирано от trendkiller
Отговорено (Редактирано)

Няма нужда от сложни графики и схеми. Просто се наизустява реда на диезите: ФА ДО СОЛ РЕ ЛА МИ СИ и реда на бемолите: СИ МИ ЛА РЕ СОЛ ДО ФАт.е. наобратно.Бързо, като скоропоговорка и от тук идват редът и на диезните и бемолни тоналности. Това е всичко, което е необходимо и върши работа при всички случаи. :)

Редактирано от travelcaster2
Отговорено (Редактирано)

Дам, ред на диезите и бемолите трябва да се знае така или иначе. НО, въпреки това, понякога е по-лесно и бързо да се мисли в степени на гамата. Например, при композиция на няколко партии едновременно, на мен ми е по-лесно да напиша прогресията първо, а след тва избирам тоналност, според инструментите и т.н.

Редактирано от trendkiller

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.