Jump to content
Българският форум за музиканти

Заплащане за свирене в клуб


Recommended Posts

Копаейки си в стари интересни темички, прочетох де що има пост по тази и се питам какво ли ще стане ако отново се извади на бял свят? :rockon: И всъщност, по-важното, какво се е променило (аз съм по-нов член на форума, и когато сте дискутирали тук, съм правел само бегли опити да се занимавам по-сериозно с музика, сега са малко по-усилени :))? Бидейки вече из клубове тук-таме, според мен нещата не са МНОГО по-добре в никакъв случай... Предизвиквам новата дискусия, така го разбирайте. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 258
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

До 50 4овека – 50%

Между 50 и 70 -60 %

Между 60 и 100 -70 %

Между 100 и 150 -80%

Между 150 и 200- 90%

процент от какво е това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това процент от "входа" ли е? За колко голям клуб? Консумацията взема ли се под внимание? Някои групи не вземат ли договорен твърд хонорар? Различните заведения нямат ли различен регламент? Има ли изобщо такъв? Май е пълен хаос по мои наблюдения. :greenangel:

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всичко е както се уговориш.

всеки клуб има различна политика в сравнение с другите клубове.

а има някои банди, който просто си имат цена и не свирят ако не се изпълни.

тва е тъпо ако групата е неизвестна(медийна звезда) или не се е доказала, че може да напълне заведение.

например мен ми се случи една група да ми изиска цена, коато е невъзможна да се изработи от вход. дори и от уикеда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всичко е както се уговориш.

всеки клуб има различна политика в сравнение с другите клубове.

а има някои банди, който просто си имат цена и не свирят ако не се изпълни.

тва е тъпо ако групата е неизвестна(медийна звезда) или не се е доказала, че може да напълне заведение.

например мен ми се случи една група да ми изиска цена, коато е невъзможна да се изработи от вход. дори и от уикеда.

Може феновете им да правят невероятен оборот. Явно собствениците на кубове смятат, че групата трябва да не е разход.

Няма група - няма оборот. Свирил съм в заведения без вход и пак са ми плащали, защото оборотът им се е покачвал значително, така че това с входа е много относително нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом публиката на някой артист предпочита да си купи 2 бири вместо 1 билет е ясна стойността на творчеството му...

Редактирано от LUI THE GREAT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом публиката на някой артист предпочита да си купи 2 бири вместо 1 билет е ясна стойността на творчеството му...

Не си ме разбрал правилно, няма значение. Публиката си купува и билети и бири, групата получава част от парите за билети. Ако я няма - кръчмата ще е празна. Какъв е изводът? Получава ли групата достатъчно?

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много зависи какво и къде свириш.

 

Аз от рок музика досега пари не съм изкарвал(не че съм професионален музикант, спрях да свиря сериозно преди години).

 

Иначе съм свирил латино, латино-джазец оттам падаха парички, а пък и друго е да свириш 6 вечери в седмицата за по 30 лева(става въпрос за 2001 година) в продължение на няколко месеца. Получава се прилична сума.

Съгласен съм,че с по мелодична музика можеш да изкарваш по- прелични пари и ще дам пример:

Ако един човек който има добре-платена работа,но цялата седмица му е под напрежение и реши в петък вечер да отиде някъде да отпусне,според теб къде би отишал да си остави парите?там където се бичат тресни,или където се свири по-лека музика за релакс.Хората вече станаха много изнервени,не може ти да им свириш някакъв метъл и да ги натоварваш още.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

тва е тъпо ако групата е неизвестна(медийна звезда) или не се е доказала, че може да напълне заведение.

...

 

Evans: "...е под напрежение и реши в петък вечер да отиде някъде да отпусне,според теб къде би отишал да си остави парите?..."

 

 

Колеги, крайно време е да се кажат на висок глас двете неща, които само се шушукат, а са ясни на всички музиканти в БГ:

 

1. Системата на работа в клубовете е грешна. Не повече от 20% процента от входа трябва да остават за клуба и то само ако влага в добра апаратура и поддръжка на интериор. Време е трудът, парите и отделеното време на всички музиканти да се ценят. Защото ако ги няма, всичко става Караоке найт с Коцето, че така е по-лесно.

Освен това, в силните дни трябва да се процедира както на запад: излиза една утвърдена група и подгряваща - една по-нова. Така се печелят фенове и популярност, хората са го открили отдавна. Проблемът е, че собствениците на клубове ги е страх да мислят в дълбочина и перспектива, присъща на повечето българи черта, която е нищо повече от пагубна, а по известните групи пък ги е страх на свой ред, да не им вземат хляба и държат кокала, сякаш е последното, което им е останало... а може и това да е...

Представата за доказване може да бъде и по-радикална - нека Сигнал или Обратен ефект излезат в понеделник в Тукан, например, пък да видим дали ще се напълни заведението. В смисъл и бай Зельо да пуснат в събота, ще има хора, защото си има по принцип, нали? Някои от "утвърдените" банди са в такъв упадък, че трябваше да видите колко хора събраха Обратен ефект на едни от първите концерти в новото Магнито или Ваня Щерева в Пловдив. Смях голям, бейби.

Така че по-леко с термина "утвърдени групи"!

 

2. Публиката се умори от едни и същи групи с един и същ репертоар.

 

На моменти се питам дали въобще някога ще чуя нещо по-различно от Give me one reason & Blue Sued shoes? :punk_guitar:

Затова чалгатеките в Студентски град са фраш (там се изисква да си плоскочел и да си пиян, а това се постига без особени усилия), а клуб Маската например бавно, но усърдно запада.

Може ли някой да ми каже дали във въпросната Маска през последните 1-2 години в петъците и съботите свириха различни от до болка познатите 5-6 групи? Групата, Обратен ефект, Уикеда и тук таме Сигнал и ПИФ? Е, аджеба, толкова ли се свършиха бандите в БГ, бе? :greenball:

 

Ами, поставете се на мястото на редовия слушател: отиваш на клуб веднъж, дваж, дори трети път и все едно и също, ами тъп трябва да си, че да продължиш да ходиш.

 

Нула реклама, нула нови лица, нула нови песни (готини кавъри и авторски), нула подобаващо заплащане, нула обновления и т.н. Това са причините клубовете и музикалната сцена в БГ да се задъхват. Отворност, която носят, както собствениците на заведенията, така и самите музиканти, страхливи да работят върху себе си и да се развиват, за да излязат от черупки си и да кажат своя глас ясно и твърдо.

 

Пожелаван на всички ни здраве, воля и сили, за да променим или поне да започнем да променяме музикалната конкюнктура in BG през 2009г.!

 

:P;)

Редактирано от Vynyl Sky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен с по предния пост. Свирих в клубни групи от 97-99та, тази година чух клубни прояви, парчетата бяха все същите, но по наше време бяха що годе нови :punk_guitar: , нормално е на храта да им писва.

 

п.п. За да се вадят пари от твърд рок трябва да си звезда в жанра(била локална или по на едро) иначе се свири за густо. Просто на повечето посетители на клубове ( статистически имам предвид) над една определена възраст, съответната музика не им понася.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиренето в клуб си чиста загуба на време и пари от страна на музикантите поне до сега е така собствениците на клуб са си чиста проба кебапчии въобще не им е зор кой колко и какво може да свири важно е да върви пиенето колкото повече по добре ако пък се вземе и по голям процент от групата по добре а и на входа тоя дето пуска хората да не яде мушмоли всеки си прибира по нещо кой каквото докопа а пък групата нека си свири нали за това се бута във "ВЕЛИКИЯ "клуб пари за какво са им важното е да са на сцената да ги видят хората това е голямата чест която им се оказва :)

Е това е положението като не ти изнася се оплачи на Арменския поп

за това все по рядко ще виждаме добри групи по клубовете нови песни и тн а тези така наречени клубове съвсем ще изчизнат и по добре и без това няма никаква полза от тях Колкото по рано толкова по добре в София бяха 20 -25 останаха 2-3 и те са гола вода по добре въобще да ги няма

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.