Jump to content
Българският форум за музиканти

Еволюция на китарните лампови усилватели от 60 години до днес


metalhammer

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

:girl_witch:

"(това дали амповете са правени за музиката или музиката тръгва от амповете и тяхното звучение,

е малко като спора за яйцето и кокошката)"

 

Не е Тони.Не е като този спор.Музиката е доста по-стара от амповете на Маршал.Те са следствие на развитието и.

Редактирано от рахата
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ вярно си в оффтопик.

по принцип си прав, че музиката е много, много от преди амповете.

 

За съжаление, явно не си осъзнал, че звучението на един усилвател, дефинира в някаква степен

и това как един китарист свири. Не зависимо, че всеки свири различно.

Има нещо такова, че ампа е в състояние да влияе върху свиренето на човека.

Въпрос на еволюция на съзнанието е да стигнеш до тази стара истина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

JVM410+PRS custom 24

 

Едно семпълче с новото поколение пълен ташак на Маршал jvm-410 на 4-ти канал в позиция 'red' - гейн 12 часа,

усилване 10 часа, кабинет маршал 1960 4х12, микрофон -зенхайзер, китара - prs.

Не си купувайте такъв маршал , много е гаден както ще чуете.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:girl_witch: Не е ли по - скоро, че всеки китарист си търси някакъв звук, и си избира амп, който да му го дава. Самият усилвател дава характер на звука, но стилът на свирене/почеркът са това, което го откроява и прави разпознаваем. Защото самият маршал има характерен звук, но един китарист ако си има някаква идея в главата, няма да се напасва спрямо усилвателя, а ще го смени с друг, който му пасва повече. Не давам мнение, просто разсъждавам. Peace!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пак го обърнахте на конкретни марки...

 

На 5-та страница, единия от постовете на Дими: "Всеки китарист има уши и сам може да прецени кое как и защо.

Ако трябва да спорим и се убеждаваме това ще е в някое студио или репетиционна и пред двата вида техника - с бира в ръка smile.gif

Форума не е място за безсмислени спорове , а за да споделим личната си гледна точка и синтезирана информация от опита си с дадена апаратура."

 

КитараПешо пък един път беше казал нещо от сорта на: "Всеки китарист има разбиране за звука, който иска. От там започва да го търси и чак накрая го материализира."

 

Така че - за теб е А, за мен е Б.

Колкото хора има, толкова и мнения има. Това да се спори Marshall срещу Soldano, Mesa, Bogner, Fender, Hiwatt, VOX е точно безсмислен спор и чесане на езици. Лични предпочитания...

 

Пък и предполагам се сещате, че някои хора не искат да свирят с гейна на 11, а звука на врътката, завъртяна обратно по часовниковата стрелка, е доста по-различен... Сещаш се...?

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, то темата е за еволюцията на китарните лампови усилватели.

Имено тази еволюция е вървяла едновремнно с еволюцията на музиката от 60-те до днес.

 

Ако преди появата на усилвателите, музиката не е зависела от тях,

с появата на солидбоди китарите -Фендер и Гибсън и ламповите ампове,

се раждат нови стилове музика.

Иначе нямаше да ги има. И стиловете са силно зависими от това как са звучали китарите в усилвателите.

Естествено, преди това е имало акустичен блус и акустично кънтри.

Обаче имено Фендер усилвателите дават възможност да се дефинира рокендрола, ел. кънтрито,

сърф рока и тн. После Маршал допринася за появата на твърдият рок.

Междувремено Вокс дефинира брит звучението. Естествено в основата е човека. Кой човек?

 

Има Пионери, има и последователи.

Пионерите са тези които са дефинирали звучението, развивайки своите музикални способности, благодарение

и на палитрата от звуци, които са получили и благодарение на усилвателят.

Последователите, които "имат някаква идея в главата, няма да се напасва спрямо усилвателя, а ще го смени с друг, който му пасва повече. " -

те са без интересни. Те са получили идеята, съзнателно или подсъзнателно чувайки Пионерите.

 

 

(макар и незначителен, аз и моят опит, въз основа на който бих споделил следното -

имайки няколко усилвателя( а и най-различни през годините), джемейки си на някой, просто ми хрумва идея. която звучи добре.

пробвайки я на друг амп - тя не звучи там(или доста ралично). сигурен съм, че ако не бях свирил с конкретен амп,

въпросният риф не би ми хрумнал.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Пак го обърнахте на конкретни марки...

Така че - за теб е А, за мен е Б....

Това да се спори Marshall срещу Soldano, Mesa, Bogner, Fender, Hiwatt, VOX е ...

Пак не си разбрал нещо...нямам против вкусовете за звук срещу никой - даже обратното - уважавам хората с индивидуално звучене и стил, обективно мнение и познания, и го оценявам много.

Единственият проблем тук е , че все по често се сблъсквам с ''градки легенди''от сорта,''новите Маршъли са пълен ташак в сравнение със старите'' и това ако е написано от човек с име в тоя форум - става страшно! Започва да се превръща в убеждение за по-не информираните, които от своя страна започват да го проповядват на останалите.

Още по лошото е, че това не се случва само в тази сфера -музика.

 

Съвсем на скоро започнах да се занимавам с диагностика, ремонт и пълнене на климатици.Аз като по-прост човек,

взех няколко учебника и книги от различни автори, и издателства, и се информирах по въпроса.

Започнах да подпитвам колегите по някой практически и теоретични въпроси,...и познайте кво- отново се сблъсквам с

''градски легенди''.Такива невероятни неща чух, че се запитах как изобщо е възможно такива хора да се занимават с това.И след като се аргументирам достатъчно ясно ,че еди какво си не е точно така, както се говори, колегата пред мен започва да се бие в гърдите и да вика:Ае ти знайш ли, че мен ме е учил еди кой си!...и споменава име, което се слави като най-добрият в тази област.

Та мисълта ми към вас съфорумците е;

Не вярвайте на всяка дума тук във форума написана от който и да е.Не приемайте всичко за чиста монета.

Не се доверявайте сляпо на всяка дума написана от някой велик ''познавач''.Подлагайте всяко едно нещо на съмнение

и го проверявайте.Чак тогава можете да приемете дадена теза, която предварително е обработена под формата

на дискусии, материали и солидни аргументации, а ако може и практически опит.Тогава може би часовника ще е верен.

 

Та Слайд, никой не спори за маршал срещу фендер...сещаш се?!

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това не са градски легенди за съжаление,имах Маршал 60-те рейшу и нямаше много общо със старо Плекси -много по силен,много високи..Със стар Маршал и Стратокастър 75 изкарах тона на Блекмор 1:1,въпреки че не съм фен точно на това звучене.Не случайно китаристи като Ангъс Йънг,Алвин Лий и мн. други свирят с такива.

Леко моднат стар-

И да не ме възприемете като рекламен агент - свиря с усилватели Фендер и Гарланд вързани заедно(когато комшията не е в нервна криза) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малине, Малине!

Изразявай се правилно и конкретно!

Когато искаш да кажеш оригиналното слп 1959 ми харесва повече от ришуто е едно.

А съвсем друго е да обобщаваш цялата продукция на Маршал.

 

Пак не си разбрал нещо...нямам против вкусовете за звук срещу никой - даже обратното - уважавам хората с индивидуално звучене и стил, обективно мнение и познания, и го оценявам много.

Единственият проблем тук е , че все по често се сблъсквам с ''градки легенди''от сорта,''новите Маршъли са пълен ташак в сравнение със старите'' и това ако е написано от човек с име в тоя форум - става страшно! Започва да се превръща в убеждение за по-не информираните, които от своя страна започват да го проповядват на останалите.

Още по лошото е, че това не се случва само в тази сфера -музика.

 

Само, че истината е следната, оригинала може да звучи по-добре от ришуто, но в никакъв случай ришуто не е ташак работа. Има си клипове в тубата. Чува се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подложено е на съмнение и е проверено! На 100 места в нета пише, че всички нови Маршали са тотална боза. Хора, които цял живот правят, ползват, ремонтират и т.н. лампови усилватели и които са маниаци на тема Маршал. Който не вярва да иде да попрочете. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става с четене само. То май повечето от нас само това правят (правим).

Обезпокоително учудващо е колко много убеждения имаме за музикално оборудване само от четене.

Нищо лично към никой. И аз съм в това число. Просто мисля на глас. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 100 места в нета пише, че всички нови Маршали са тотална боза.

 

И който иска да вярва. Хейтъри разни, може и на хиляда места да напишат.

Пък и всеки капацитет се писал ( от тези дето модват ампове).

Това, че някой нещо ръчка по схеми и пои елементи, абосолютно, ама абсолютно нищо не значи.

(не визирам някой от форума, говоря за нета като глобална клоака)

Аз вярвам на ушите си. И чета достатъчно праведна литература, не само форума.

А най-вече обичам да пробвам и да си съставям мнение от първо лице единствено число.

И гледам на усилвателя, като на музикален инструмент, не като на средство за усилване.

Кери Кинг го е казал - ако праснеш по китарата и не ти се развъртят червата, не е звук.

Е, това прави, правил е и ще прави Маршал.

Нека да даде господ, да си взема от новите JVM, Kerry King or Randy R. JCM 800,

пък за хейтърите да остави блекхарт и други такива.

А който го тегли към винтидж Маршал, да си вземе винтидж Маршал.

 

Нека Дими да си води темата. Маршал проблем нямат. Ако имаха щяха да са фалирали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Подложено е на съмнение и е проверено! На 100 места в нета пише, че всички нови Маршали са тотална боза.

 

;) Точно така, те Маршал си развалиха продукцията нарочно, че да могат и другите да изкарат

някой лев. :)

 

 

Аз вярвам на ушите си. И чета достатъчно праведна литература, не само форума.

А най-вече обичам да пробвам и да си съставям мнение от първо лице единствено число.

 

Така е! Някои пробваме, други четат форуми и пишат във форуми.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.