Jump to content
Българският форум за музиканти

Саундтраци


Recommended Posts

Ето я и моята темичка:

 

Тъй като от доста време се интересувам в тази насока а и спрорим с мои прятели та реших да пусна една тема в тоя форум да си изясня накой истини.:)

 

Харесвате ли да слушате саундтраци,ако да защо? :)

 

Кои за ви любимите пърчета и съответно композитори?

 

Какво мислите за композиционите техники при филмовата музика смятате ли че бихте се справили със създаването на подобен тип музика/ако сте композитори/ и по какво мислите че си приличат и различават филмовата музика от стандартната симфонична музика? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като голям фен на "Междузвездни войни" един от "любимците" ми е Джон Уилямс, написал саундраците към Сагата. Като слушам и сякаш гледам филмите. Много точно е пресъздал атомосферата от сцените. Също и Енио Мориконе, разбира се. Общо взето слушам саундраци с класическа насоченост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лиса Жерар, макар че нейната филмова музика далеч не е симфонична... Иначе моята музика понякога прилича на филмова, какво от това, че не гледам много филми (да не кажа, че даже мразя да гледам филми..). Не знам как го правя. Просто така се получава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филмите, които избирам, обикновено се отличават с оригиналност и дълбочина отвъд лентата.

Понякога слушам саундтраци.

Най-любими са ми Анджело Бадаламенти, Марк Айшъм, Ханс Цимер, Джон Уилямс. Уважавам също покойният Майкъл Кеймън, Джеймс Нютън Хауърд, Мориконе, Елфман...

Филмовата музика, имайки за цел да подкрепя филмовата сцена, да я обогатява на сетивен фон и да я преразказва звуково, може да е всякаква и в свободна форма - тези рамки се задават от сцената и целения резултат. Ето защо еталонът за добър и универсален филмов композитор изисква запознатост с колкото се може повече стилове и жанрове. Необходими са още отлични познания и умения по оркестрация, бих добавил и по боравене с електронни звуци.

Някои филмови композитори работят с оркестратори. А брилятният Дани Елфман например, който е сред самоуките, работи с оркестратор - той оркестрира музиката, докато Елфман я композира и отбелязва множеството важни точки - кое, как, къде, - понякога използвайки и собствени означения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hans Zimmer къде го оставихте бре?

 

Също и Howard Shore...

 

Philip Glass...

 

 

Иначе подкрепям казаното от Craig, макар и да не познавам задълбочено двама от споменатите ;)

Редактирано от Chrysalid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро си направих експеримент:

намерих един много добър филм, но имаше само аудио от микрофоните, без музиката.

Филма се окчествява като изключително добър, но без музиката аз го окачетвих като тъп!

 

Музиката към даден филм е дори повече от 50%от цялостното възприемане на филма!!!

 

А при любимите ми анимационни филми "Loonie Toons" на Worner Bros. дори бих казал, че там

музиката е малко над 90% от цялостното възприемане на филмчето!!!

 

За мен музиката към анимациите е просто неовешка... за игралните филми също, но не непременно!

 

Музика, музика и пка музика!!! :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Освен изброените по-горе, бих могъл с чиста съвест да отлича за саундтрак на игра, ако и игрите имат място в тази тема Medieval Total War І изключителен с една дума. Не случайно той печели награда за саундтрак през 2001г. на Британските филмови награди. Композитора е Jeff van Dyck.

Ако някой има интерес, да чуе музиката на играта и да сподели :)

А пък ако някой я е и играл със сигурност знае за какво иде реч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ry Cooder свири в почти всичкия Вендерс + "Джони красавеца" и пр. Мно'о кефеше, но откакто взе да се занимава с Буена Виста Сошъл... прочее не кефи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... не пропускайте и Жоро Мародера :D ...... Джорджо Мородер ... на него дължим Флашданс парчетата , които все още минават за класика от най висока проба :P . Цеко :rocker: .....

...... а да не забравяме и музиката от Ну Погоди и Розовата пантера ... а и Ум белия делфин :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и Филип Глас - как го пропуснах...

Мородер има "вина" и за хита Take My Breath Away от Top Gun.

 

Ето нещо, композирано от Джеймс Нютън Хауърд, вероятно доста познато на всички ви:

http://youtube.com/watch?v=9TGeCWzzp5Y

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алън Силвестри е печен също

 

преди слушах много саундтраци, преди време си бях пуснал контакт на силвестри и нещо не ме грабна като едно време..

саундтраците станаха част от продукта - всичко е по формула и наистина са въздействащи, но като ги извадиш от контекста, повечето холивудски неща нямат кой знае каква музикална стойност. Нещо като обратен вариант на мнението на колегата, че като гледал филм без музика му се сторил тъп..

 

в инди киното нещата стоят съвсем различно и там има хубави колкото щеш.

 

Рай Кудър е №1 и преди и след буена виста соушъл клъб

 

:thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Gustav Holst...Макар да не е писал нито един саундтрак, неговите планети "Планети" са всеизвестни на сред любителите на симфоничната музика. Това което Дг. Уилиамс и Ханс Зимерман правят във филмовата музика от 30-тина година насам той го е правил още в началото на 20 век...и както отбелязах в една друга тема, фондация Холст ъди Цимерман за плагиатство....може би трябваще да почнат преди 25 години с музиката на "Star Wars"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Schargel то това за плагиатството си е отделен въпрос,нали го знаеш онзи американски виц за Андрио Лойд Уебър

 

....А.Л.Уебър бил велик композитор пред неговото величие се прекланяли композитори като Бах,Моцарт,Бетовен и тн. казват че бил много талантлив се едната ръка можел да свири на пиано а със другата да смята на елка колко долара ще му докара произведението което в момента композира. :)

 

И досега хората трудно могат да го определят като най-жалкия композитор съществувал някога или като най-добрия оркестратор на чужди произведения.

 

А пък по темата най-уважавам композитори като Джон Уилямс,Дж.Хорнър,Енио Мориконе, Анджело Бадаламенти,Дани Елфман, Джеймс Нютън Хауърд,Алън Силвестри и доста други.

Ханс Цимер неми харесва особенно заради многото електроники в музиката му а и самия му звук е много тежичък.

На Мориконе за разлика от други които харесват повече каубойските му саундтраци аз харесвам този към "Октопод".

 

Star Wars на Дж.Уилямс е както се казва for must!

"Мумията" тва е просто убиец чинели,чинели,чинели и пак чинели блаа радост за моите уши :) и Джурасик парк-2 страхотен саунд едно пърче,един оркестър ...и внимание 22! перкусиониста барабани,конги,тарамбуки... тва е просто като наркотик за всеки барабанджия.

 

Мога да го слушам и сто пъти без да ми омръзне :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Не знам дали се сещате,че Пинк Флойд Имат много хубави саундтракове.?Ако предпочитате"саундтраци"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.