Jump to content
Българският форум за музиканти

Препоръка за дигитално пиано


yaek

Recommended Posts

Здравейте,

Бих искал да помоля за съвет за дигитално пиано, което ще се ползва от ученик в Музикалното училище. Бюджетът е до 3000 лв. Търсим клавиатура, която да е възможно най-близо до тази на акустично пиано, като не ми се ще да поръчвам от чужбина. Виждам, че има и други по-стари теми по въпроса, но оттогава е минало време и вероятно са излезли и по-нови модели, а някои стари вече не са налични. Ще съм много благодарен за съдействие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бюджетът е добър и има доста подходящи предложения в диапазона 1000-3000 лв., но за да не пишем едно и също във всяка тема, все пак хвърлете първо един поглед в подобните теми в този раздел, като започнете с тези, в които е писано наскоро. Хората почти винаги питат едно и също и ние тук също отговаряме едно и също, като с годините само обновяваме базата данни с моделите. ;)  Иначе фирмите са Kawai, Yamaha, Roland...евентуално Korg...и в краен случай Kurzweil или Alesis, но за последните не виждам много смисъл, при положение, че първите предлагат достатъчно добри модели в този ценови диапазон.

Лесно е да изброим десетина модела от тези фирми, но все пак е добре да се знае пианото ще се носи ли някъде от време на време, защото има леки и лесни за пренасяне, както има и такива, които са с дървена стойка, някои от тях доста тежки и сам човек е доста трудно да се справи с местеното. Освен това ученикът малък ли е или вече е напреднал със свиренето, понеже малкият спокойно може да започне някой по-евтин, но пак добър модел, докато напредналият, който свири сложни сонати, фуги и етюди, вероятно ще има повече претенции към механиката.

П.П. А, да...и още нещо. Понеже в последните дни философстваме в една от съседните теми, в списъка с фирмите забравих да добавя и Casio, които също имат добри модели в диапазона 1к-3к, а напоследък дори и звучат доста добре. :) Днес по съвпадение прекарах почти целия следобед в слушане и директни сравнения на пиана в един от Youtube каналите, за които съм абониран, така че ако нямате проблем с английския, поразгледайте клиповете, защото най-вероятно ще ви дадем като предложение някой от моделите, които сравняват там.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Quote

Търсим клавиатура, която да е възможно най-близо до тази на акустично пиано, като не ми се ще да поръчвам от чужбина.

За поръчване от чужбина, за Thomann и Muziker съм чувал само положителни отзиви. Първия работи с българския магазин MusicWorld, така че там може да платите с наложен платеж или поне така беше преди, както и няма проблеми с връщането. Не съм сигурен дали е разумно на всяка цена да се поръчва от БГ, защото някои модели или са неналични или са ненормално скъпи. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

15 hours ago, yamaha said:

Бюджетът е добър и има доста подходящи предложения в диапазона 1000-3000 лв., но за да не пишем едно и също във всяка тема, все пак хвърлете първо един поглед в подобните теми в този раздел, като започнете с тези, в които е писано наскоро. Хората почти винаги питат едно и също и ние тук също отговаряме едно и също, като с годините само обновяваме базата данни с моделите. ;)  Иначе фирмите са Kawai, Yamaha, Roland...евентуално Korg...и в краен случай Kurzweil или Alesis, но за последните не виждам много смисъл, при положение, че първите предлагат достатъчно добри модели в този ценови диапазон.

Лесно е да изброим десетина модела от тези фирми, но все пак е добре да се знае пианото ще се носи ли някъде от време на време, защото има леки и лесни за пренасяне, както има и такива, които са с дървена стойка, някои от тях доста тежки и сам човек е доста трудно да се справи с местеното. Освен това ученикът малък ли е или вече е напреднал със свиренето, понеже малкият спокойно може да започне някой по-евтин, но пак добър модел, докато напредналият, който свири сложни сонати, фуги и етюди, вероятно ще има повече претенции към механиката.

П.П. А, да...и още нещо. Понеже в последните дни философстваме в една от съседните теми, в списъка с фирмите забравих да добавя и Casio, които също имат добри модели в диапазона 1к-3к, а напоследък дори и звучат доста добре. :) Днес по съвпадение прекарах почти целия следобед в слушане и директни сравнения на пиана в един от Youtube каналите, за които съм абониран, така че ако нямате проблем с английския, поразгледайте клиповете, защото най-вероятно ще ви дадем като предложение някой от моделите, които сравняват там.

Благодаря, ученикът свири на пиано от 3 години, има какво да се желае още. За момента клоним по-скоро към преносимо дигитално пиано, но не изключваме и от по-тежките със собствена конструкция. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека тогава на този етап се ограничим само с преносимите модели на Yamaha, Kawai, Roland и Casio.

В споменатия ценови диапазон от Roland са подходящи моделите FP-10, FP-30x и FP-60x - и трите са с добри клавиатури и хубав звук. Първият е най-евтиният в базовия клас, вторият малко по-скъп и почти доближава средния клас, а третият е модел от средния клас, но е малко по-тежък (към 20-тина килограма). Цените съответно са около 950 / 1400 / 2300 лв.

От Ямаха изключвам най-базовия P-45 (вече доста стар модел) и се спирам на P-125 - звукът му не е лош, но клавиатурата е по-зле от тази в FP-серията на Роланд. Следващите модели вече са на цена над 3000 лв.

От Kawai също ще прескоча най-евтиното (ES-120/~1600 лв.) и ще препоръчам ES-520 с цена около 2000 лв., а следващият ES-920 вече излиза от ценовата граница с почти 200 лв.

Casio съвсем наскоро пуснаха нови модели, от които нямам преки впечатления, затова ще прескоча ниската CDP серия (която е с добра клавиатура, но недобър звук) и ще мина направо на средния им клас "Privia". Ниската Privia PX-1100 според мен е напълно подходяща за дете, което свири от 3 години и е с цена само от около 1100 лв. Моделите с начална цифра 3ххх ги прескачам, защото там ще платите за нещо, което няма да ползвате никога, а реално ще получите същото като в модела 1100. Най-новите с начална цифра 5ххх, 6ххх и 7ххх, за които споменах, че от тях нямам никакви впечатления, вероятно са още по-хубави, защото са и по-скъпи, но от тях в бюджета ви се вписва само PX-5000, който е с цена около 2300 лв. Новите единствено съм ги чувал на клипове и доколкото си спомням всичките поддържаха симулациите на различните резонанси - демпфери, струни, key-off, шумовете от демпферите, чукчетата и клавишите и т.н., но това същото до голяма степен се поддържа и от модела 1100, така че нямам представа тези най-новите с какво и колко точно са по-хубави от по-ниските модели.

Това е на първо време. Бих могъл да напиша модели и на останалите фирми, които бях изброил в предишния ми пост, но не виждам смисъл. Ако промените намеренията си и решите да е пиано, външно приличащо на акустично (с дървената стойка/корпус), тогава моделите ще са други, но в никакъв случай няма да са много по-различни като клавиатура и звук от преносимите модели...поне тези, които са в рамките до 3000 лв.

Всички модели от изброените ги има в наличност в Thomann, където също така срещу още малко пари предлагат същите модели в сет - със стойка, слушалки, троен педал, столче, калъф или кутия за разнасяне и разни други аксесоари. Ако държите да купувате от България - нямам представа какво (и на каква цена) бихте могли да откриете тук, но определено изборът ще е по-ограничен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като миналата седмица купувах дигитално пиано и сравнявах и четох ревюта за избраните от мен модели, лично аз избрах Roland FP-30x пред FP-10 заради това, че фп-10 няма сет с три педала, а е само с един състейн. Доколкото разбрах от ревютата, троен педал за този модел няма. FP-30x в сет със стойка и три педала ми излезе малко под 1700 лв. в Динакорд.

Успех с избора!

Редактирано от flames
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като бюджетен вариант за звук - midi клавиатура заедно с някой от нелошите опции за компютър - Pianissimo (за 19 долара), TruePianos (65 евро) или дори 4Front Piano (безплатно, иска vst host примерно SAVI, също безплатен).

Жена ми искаше да пробва пиано, взех ѝ някакво базово от Томан с 88 клавиша но вградените звуци бяха мъка. С горните е чудесна комбинация, стига човек да има компютър покрай пианото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yamaha P-515 е точно в бюджета ви. По- добро в този диапазон няма. Дървени клавиши, трисензорна клавиатура, налично е в мюзикстор . де с безплатна доставка

Yamaha P-515

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също мисля, че ако се намери на добра цена P515, както е в случая, това може би е най-доброто, като това си е мое субективно мнение на човек, който е фен на Ямаха 😀

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност ето я офертата, в Musicworld го има за 3000лв и то в комплект с оригинална допълнителна дървена стойка и тройна педалиера. Даже мисля, че съм свирил точно на него, ако не се лъжа, изложено беше в Динакорд на Искърско Шосе преди няколко месеца:

https://www.musicworld.bg/bg/m_320101/i_76680/YAMAHA_STAGE_PIANOS_P_515_White_bundle.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Ap-6 написа:

Yamaha P-515 е точно в бюджета ви. По- добро в този диапазон няма. Дървени клавиши, трисензорна клавиатура, налично е в мюзикстор . де с безплатна доставкa

Странно, останал съм с впечатление, че Мюзикстор (които традиционно продават на по-ниски цени) са базирани в UK и поради тази причина откакто стана Брекзита не съм влизал там нито веднъж. Не знам, може би по инерция съм го причислил към английските магазини както Gear4Music примерно, откъдето също бях купил едно пиано, но преди да излязат от ЕС.

преди 40 минути, CyberGene написа:

Всъщност ето я офертата, в Musicworld го има за 3000лв и то в комплект с оригинална допълнителна дървена стойка и тройна педалиера. Даже мисля, че съм свирил точно на него, ако не се лъжа, изложено беше в Динакорд на Искърско Шосе преди няколко месеца:

Това е добра оферта, предвид че само пианото без нищо друго в Томан го продават за над 1600 евра и поради тази причина в по-горния пост написах, че след P-125, останалите портативни модели на Ямаха минават горната граница на бюджета. Иначе да - моделът е добър, малко по-тежък е (22 кг.), но все пак преносим...казвам го от опит, понеже моето пиано също е 22 килограма и сам се справям сравнително добре, за разлика от предишното ми пиано, което беше по-тежко и трябваше да се носи от двама. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

FP-30x не е кой знае колко по-тежък, а и в последните години почти всички фирми започнаха да олекотяват моделите си от базовия клас като ги смъкнаха до 12-13 кг. Основното тегло идва от механиката и определено се прави някакъв компромис между лекотата на инструмента и реалистичността на клавиатурата. Разбира се трудно могат да ги стигнат Касио по компактност и тегло (CDP-110 е почти 10 кг. и пак е със Scaled Hammer II), но P-45 примерно е само 1 килограм по-тежък, което изобщо не е много. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодарим на всички за съветите - наистина много изчерпателна информация. След тежка работна седмица сега предстои да помислим и решим. Надявам се темата да е полезна и за други!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И само да предложа още един модел, който в конкретния магазин, също се побира в бюджета ви - Kawai ES-920. Моделът е от ранга на гореспоменатата Yamaha P-515 и изобщо не й отстъпва нито по звук, нито по реакция на клавиатурата. :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.