Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се пишат барабани?


Recommended Posts

Малий, дано не отвори някой барабанист тая тема, че ако не се разсърди, ще ни счупи от ***вки!

 

Иначе и мене ме интересува май това... накъдето са тръгнали нещата... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Винаги ми е било супер трудно, т.е. ми е направо невъзможно да си напиша сам някакъв ритъм. Може би най-малкото защото не знам точно на барабанистите кое какво им е, кои са основните елементи в една партия на ударните, кой барабан точно за какво е. Е, имам малка идея какво е каса, соло барабани, ама примерно не ми е ясно тоя фус кога се удря с крака, кога с палка, също така какви шаблони или практики се следват. С други думи, как си пишете ударните, като програмирате някакво парче? Трябва ли да се знае някаква минимална теория, може ли да се прочете някаква такава отнякъде или карате само по слух? Някакви такива пинизи и основни похвати, така да се каже елементарна теория на ударните ми трябва.
Надявам се, че не те шокирам, но ударните инструменти се записват не по-различно от други музикални инструменти :greenangel:. Ако си чел елементарна теория на музиката, там има раздел ритмика, където се описва коя нота, какво продължителност има, що е то такт, силни, слаби времена и т.н. Е, при барабаните всеки инструмент може да се нотира, например на петолиние (не съм сугурен дали има някакъв стандарт) като на всеки инструмент може да се съпостави различен тон. Набързо изрових в нета едно примерно записване - цък, за да видиш нагледно какво имам предвид. Сигурно някой колеги барабанисти ще ме зафлеймят, но за мен освен че са страст, ударните не са много повече от техника, чувство за ритъм и добри идеи.

За похватите мога да ти кажа, че има много стилове в музиката(напр. самба, реге, ча-ча и т.н.), които имат стандартен шаблон на изпълнение, а всички други допълнения и украшения идват от творческото мислене на барабаниста.

 

Аз примерно днес се заслушах повече в ударните на едно парче и установих, че звука "цсс - цсс - цсс - цсс" (може би фусове или чинели? аз даже не знам точно разликата каква беше) вървят на равномерни осмини.

 

При много стилове този похват се използва, за да се подчертае ритъма, но в никакъв случай, не е задължително фуса(наричаме го още крачен чинел) да звучи по този начин. Практически всичко зависи от барабаниста.

Представи си следния ритъм за фуса или райд

bpm2.gif

 

Сега преспокойно на всяко време можеш да вмъкнеш четвъртина, две осмини или осмина + 2 шестнайсетина за касата(гледай само времево да е спазено записването)

 

Малкия барабан го сложи например на всяко 2-о и 4-то времена, като разбира се това не е правило и винаги може да има вариации.

 

Или може би след като задавам този въпрос, значи няма изобщо смисъл да се захващам, понеже нямам шанс?

Когато човек има желание, винаги има шанс. Успех и не се предавай :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за линка! И обясненията бяха много изчерпателни, точно нещо такова ми трябва. Иначе основно съм се насочил към сравнително по-сложни фънк, джаз и т.н. ритми, но предполагам това ще стане след като първо мина през по-простите ритми :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за линка! И обясненията бяха много изчерпателни, точно нещо такова ми трябва. Иначе основно съм се насочил към сравнително по-сложни фънк, джаз и т.н. ритми, но предполагам това ще стане след като първо мина през по-простите ритми ;)

 

Дано отчасти да съм бил полезен :rolleyes:

 

Засега успях да намеря малко шаблончета за фънк:

тук

 

Иначе още един според мен добър сайт за барабаняги, макар и да е по-скоро теория

и тук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
да свириш на барабани е наи лесното нещо на света всеки го може :D ама малко хора опитват :rocker:

 

 

 

Мааааайко мила...замлъкни,че нищо не каза ;) Нека всеки да си пробва късмета както казват на панаира :D Ама едва ли на някой ще му излезе... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Ама ти нещо шегуваш ли се?

Касата вирви обикновено на силно време,малкият барабан/солобарабанче/ на слабо.Фуса се затваря на слабо време. И някакви такива глупости.Питай някой нотно грамотен барабанист. ;)

 

хаха

в размер 4/4 прав ритъм касата и барабанчето са си на силно време и двете, а фуса си върви непрекъснато било то на 4тини, 8мини или 16тини (тук не включвам някои по-особени)

в 4/8 вече касата е на силно, а барабанчето на слабо

 

да свириш на барабани е наи лесното нещо на света всеки го може :) ама малко хора опитват :D

 

още по-голямо хаха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко инфо и от мен. Snare (малкото барабанче) свири винаги на второ и четвърто време в такта (с изключение в поп-фолка :huh: ). Base Drum(касата) има доста по-свободно развитир, може да свири на силно или слабо в зависимост от стила на парчето. Hi Hat свири на осмини или шеснайсетини като има два вида начини на свирене: с отворен и затворен, като затворения Hi Hat винаги прекъсва звученето на отворения. Crash свири обикновенно на първо време, когато започва нова фраза на куплет от песен, припев.

За нотацията има доста варианти, но един основен принцип. Всички ноти, които се напишат с надолу чертичките се свирят от краката, а с нагоре от ръцете. Затворения Hi Hat се пише с овална нота, а отворения с x

Надявам се да ви е помогнало това инфо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Колкото до това колко е трудно да свириш ама наистина професионално на Drum Set ами аз съм пробвал и не е никак лесно. Особено с координацията между ръцете и краката.

А ето и какво правят с друм сета две хлапета.

Едното е на 7 години

http://youtube.com/watch?v=I8cvKImVadE

другото е на 12

Мен лично Tony Royster Jr. направо ме изумява

Редактирано от Nikolay Petev Yolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко инфо и от мен. Snare (малкото барабанче) свири винаги на второ и четвърто време в такта (с изключение в поп-фолка :drummer: ). Base Drum(касата) има доста по-свободно развитир, може да свири на силно или слабо в зависимост от стила на парчето. Hi Hat свири на осмини или шеснайсетини като има два вида начини на свирене: с отворен и затворен, като затворения Hi Hat винаги прекъсва звученето на отворения. Crash свири обикновенно на първо време, когато започва нова фраза на куплет от песен, припев.

 

Не знам какво имаш предвид с това описание,но на мен спецялно ми звучи доста странно.Твърдението,че барабанчето свири винаги на 2ро и 4то време някак си отричат съществуването на размери от типа на 3/4 5/4 7/8 и тн(че те са бая много),да не говорим,че има и други възможности от това да се свири на силно и слабо време(например на 2ра 16тина и тн.),както за снеъра така и за всички останали части от комплекта.Също тка не виждам защо фуса трябва да свири само 8ни и 16тини.Мисля че такова генерализиране на барабаните е доста неточно и евентуално подвеждащо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи да се светнем-щом малкото барабанче не свири на 2-ро и 4то време-значи слушаме поп-фолк.Размери различни от 4/4 съществуват само в поп фолка :drummer: ...Синкопите също така са някаква отживелица,а бе пей сърце:happy:

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на правилото за цитиране!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Не знам какво имаш предвид с това описание,но на мен спецялно ми звучи доста странно.Твърдението,че барабанчето свири винаги на 2ро и 4то време някак си отричат съществуването на размери от типа на 3/4 5/4 7/8 и тн(че те са бая много),да не говорим,че има и други възможности от това да се свири на силно и слабо време(например на 2ра 16тина и тн.),както за снеъра така и за всички останали части от комплекта.Също тка не виждам защо фуса трябва да свири само 8ни и 16тини.Мисля че такова генерализиране на барабаните е доста неточно и евентуално подвеждащо

Извинявам се, не се доизясних. Става въпрос за стандартна pop и rock музика. А там 90% е 4/4, и точно както съм го обяснил отгоре. Занимавам се с писане на Jazz, Латино, Поп-Фолк, Pop, Rock, Hip-Hop ... и специално за последните 3 стила горепосочения стандарт е почти задължителен (за първите 3 е малко по-сложно). Естествено, че може да има и някакви отделни "прояви" на импровизация, но така са ме учили професорите ми, такива примери съм намирал и във посочената музика.

Редактирано от Nikolay Petev Yolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не съм абсолютно съгласен. Типичния ритъм в по-старрия поп-фолк (с изместен Snare от "второ" на "второ и" време) се явява много често и например в латино музиката. Доста добър пример е Bossa-Nova, където ако слушате само Друм Set ще си кажете "абе кви са тея мазните кючеци бееее"

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на правилото за цитиране!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.