Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво китарните компании не искат да знаем


Лими

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

^Не знам, дали ще го изгледам цялото, но моите коментари по досега чутото са:

 

-Вярно е, че дървото не е скъпо. Не е вярно обаче, че няма разлика между две бланки от едно и също дърво. При най-добре звучащите китари, нарочно или случайно, има подбор на дървесина по звукови качества, което означава известно отсяване, съответно - увеличаване на цената.

 

-Вярно е, че има много случаи, в които относително скъпи китари не звучат толкова добре, колкото човек би очаквал от цената им. Това е особено вярно при някои серийни китари. Въпреки това, те вероятно ще звучат по-добре от китара за 200 лева. Евтина китара да звучи по-добре от много скъпа такава, със сигурност се случва, но това е въпрос на чист късмет и се случва изключително рядко. Отделно - за най-претенциозните китаристи, има къстъм-шоп и майсторски китари, при които самите майстори гонят звук и разполагат с ноу-хау за неговото постигане.

 

Мисля, че казаното във видеото е в общи линии вярно, що се отнася до масовите серийни китари, митовете и рекламните кампании около тях. От друга страна, има неща, които видеото пропуска или по-скоро, не обяснява в детайли.

 

Относно адаптерите съм до голяма степен съгласен - при тях, главното скъпо нещо е марката и известното количество ноу-хау, което стои зад правенето на различните модели. Иначе, има нередки случаи и на доста неизвестни/евтини адаптери, които звучат много добре - там пък е голямо тото, което си е недостатък.

 

И все пак - ако вие правехте адаптери и да кажем си поръчвате магнити или шишове от определена "тайна" сплав, за постигане на определени характеристики, до които сте достигнали емпирично и смятате по някакъв начин за уникални - няма ли да ги продавате малко по-скъпо?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

What happens next will blow your mind :>>>

 

Все неща, които разбираш веднага, когато вземеш китара от лютиер. Дори не е задължително да е скъпа, за да видиш разликите в цена/качество и да осъзнаеш колко плащаш за лого и труд на известните марки.

 

Но ако се информираш малко по-подробно за конкретни марки и модели, и попаднеш на изгодни цени, удоволствието да си платиш за лого е несравнимо. Скоро писах тема за това как се правят Gibson Custom Shop китарите, ще се опитам да намеря материали и за останалите големи имена. Когато видиш в какво се изразява целия процес по направата на такива китари разбираш, че цената е абсолютно оправдана и голяма част от парите отиват за труд и ноухау, както вече спомена Евтим.

 

Ще го изгледам с интерес. Преди да го направя обаче ще се поинтересувам кои е въпросния човек.  :)

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно е но ...
Нищо кой знае какво шокиращо не  разкрива, неща който  вероятно повечето предполагаме.
 Освен това някои от нещата може би са верни само за USA.
Другото е , че изобщо не се вземат предвид     данъци, такси, осигуровки  , консумативи, профилактика на машини, заплати на персонал и какво ли още не...  


Ако сме осъзнали тези  факти , защо все гледаме да си купим китари произведени в щатите или ако не можем , поне да са произведени в Япония  през 80-те. Тази втората алтернатива доказва , че не е задължително да робуваме на брандове (друг е въпроса дали не сме повлияни от чуждо мнение и разни митове и легенди)

По едно време го заподозрях този , че е българин  :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо ново и шокирaщо нaистинa. Всеки човек би следвaло дa си дaде сметкa, че плaщa едни определени пaри и зa името нa компaниятa, което би следвaло дa ти е гaрaнт зa кaчество. Нaй-мaлкото aко говорим зa дефектен продукт, отношението към теб, кaто клиент, ще е по-рaзлично.

 

Aко мaркaтa знaчи нещо зa теб - купувaш си товa, което си хaресaл.

Aко не - имa aлтернaтиени избори нa по-ниски цени, предлaгaщи същото кaчество, поне според тях сaмите.

Aко човек е несигурен или не е проучил пaзaрa и мaрките, нормaлно е дa се довери нa голямa компaния, което би следвaло дa е гaрaнт зa кaчество (и последвaщо обслужвaне).

 

Въобще не искaм дa нaвлизaм в дълбоки води, където хорaтa чувaт рaзни нещa, че и сa кaтегорични в товa...

Aко нa един човек му дaдеш Гибсън с фингърборд от композитни мaтериaли, ще говори един чaс кaк не звучи по същия нaчин и че се евaвaт с името.

Aко обaче му кaжеш, че е aбaнос, зaключението му ще е, че товa трaдиционния гибсънски звук...

 

Кaто потребител нa форумa от години, a и чрез срещите ми с китaристи, смея дa твърдя, че повечето (непрофесионaлни) робувaт по-скоро нa мaрки, после нa кaчество. (Колкото и относително дa е дaли един педaл зa 80лв. е толковa кaчествен, кaто тaкъв зa 130 и тн.)

 

В никaкъв случaй не твърдя, че пaрите зa скупa китaрa не си зaслужaвaт. Зa всеки пaзaр си имa потребители. Зa товa имa толковa мaрки, с рaзлични политики.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми има истина има и доста глупости но както и да е. За мен най-важното е качеството на изработката!

Имам лютиерска китара от прехвален лютиер и смея да твърдя, въпреки това че ползват качесватвени материали, фината част от изработването им е голям проблем и това е така защото в големите фирми CNC машини вършат тези неща и детайлите излизат перфектни.

 

Но на последък доста от родните лютиери ползват CNC услуги а аз като професионален CNC оператор съм доволен от този факт  :thumbup:

И двете страни са доволни 0.02мм точност при рязането на 3D модели, на ръка няма как да стане!  :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има една много хубава приказка - От всяко дърво свирка не става!

И се чудя защо упорито продължава да се набива, че плащаш за надписи и лого.

Това ако е така сега, то преди 25-30 години не беше., и не важи само за китарите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да,тя е спец по чеповете.Иначе лично аз смятам,че тоя спор е малко като спора колко дяволи могат да се поберат на върха на една игла.Дето се вика,като сменя дебело с тънко перо усещам много повече разлика,да не говорим за марка струни,вид адаптори и врътването на който и да е потенциометър на ампа.

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хора, които твърдят, че материала, от който се прави китарата, няма значение и е търговски трик, са просто полуглухи или нямат достатъчно опит за да обърнат внимание на разликите. Ясно и кратко! И го казвам със съвсем чиста съвест, изхождайки от скромния си опит и десетките китари, които съм имал. По принцип не пиша в такива теми, но ми омръзна да чета в коментарите на моите видеа, от разни американски философи, свирещи като за бог да прости, как целия звук идвал от адаптерите и хардуера и дървото нямало никакво значение и това било доказано. Точно преди няколко дена писах на един, че по тази логика между Лес Пол и ЕС 335 ,я няма никаква разлика, понеже хардуера и адаптерите им са еднакви, не ми отговори, сигурно още мисли каква по голяма глупост да напише

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти излезе с най-елементарното, че сравняваш Solidbody и Hollowbody, за това има разика :)

Връзка между матриала и звука има и то ОГРОМНА :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако сме осъзнали тези  факти , защо все гледаме да си купим китари произведени в щатите или ако не можем , поне да са произведени в Япония  през 80-те. Тази втората алтернатива доказва , че не е задължително да робуваме на брандове (друг е въпроса дали не сме повлияни от чуждо мнение и разни митове и легенди)

 

Ами ето ти типичен пример защо някои предпочитат USA/Japan пред алтернативите.Ако изгледаш видеото докрай,ще видиш въпросният модел в завършен вид,и по всички критерии е много ефектен.

Ама някакси ме съмнява мис Аллах Акбар дето докато рендосва си мисли за 16 те си деца и никога не е пипала китара (в завършен вид със струни на нея) да прави китари със същото качество.

А и този модел никак не е евтин м/у другото.В началото гонеха 2000лв.После като се оказа,че са на принципа "отвънка гиздава,отвътре гнидава" и взеха нещо да им падат цените....

 

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти излезе с най-елементарното, че сравняваш Solidbody и Hollowbody, за това има разика :)

Връзка между матриала и звука има и то ОГРОМНА :)

Което не би трябвало да има никакво значение, ако за звука имаха значение само адаптерите и хардуера. Нали? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.