Jump to content
Българският форум за музиканти

Мултицет


Recommended Posts

Здравейте колеги решил съм да си закупя качествен уред "мултицед" 

 

ramka_4893.jpg

 

Предпочитам да изглежда така,, не знам за вас но на мен ми е супер досадно да сменям режимите за едно и също нещо постоянно.

Ще задам въпроса си по следния начин:

Кой е най-добрия мултицет?

- качество

- функционалност

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти за какво искаш да го използваш е стандартния въпрос - лампови, транзисторни устройства - двете или някое от тях преобладаващо? Какво да мери и с каква точност? Като от последното обикновено зависят порядъците в цената.

 

Иначе по-просто е да напишем Fluke, ама това няма да е твърде полезно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мултицет? Siemens, разбира се :)

Предполагам имате мултимер. Сега си отговорете на няколко въпроса:

Какво ми харесва в стария мултимер? Какво не ми харесва в стария мултимер? Какви функции ползвам в стария и от какви други съм имал нужда? Колко бих отделил за нов уред?

Отговорите на тези въпроси са достатъчни сам да стигнете до решение.

Иначе ще разберете какво искат другите да си купят.

 

ПП Това изглежда приятно.

http://bg.farnell.com/fluke/fluke-175egfid/multimeter-digital-hand-held-6000/dp/3558678

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да мери капацитет ми е важно, а това което не ми харесва в стария е:

- че е почти невъзможно да измериш капацитет въпреки, че има тази функция

- стойностите, тове мен супер ме дразни постоянно трябва да въртиш, последния път сортирах разни резистори и е изключително досадно!

- ще е за общо ползване за точността то е ясно "колкото повече, толкова повече"

Да разбирам че марката е Fluke

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако говорим за точност - повечето производители гарантират 1% точност, определено време след производството на уреда.

Уредите с точност 0.1% обикновено са значително(един порядък и повече) по-скъпи.

 

Имай предвид, че LC-метрите, базирани на трептящи кръгове, макар обикновено да се справят с измерване на кондензатори и бобини, никакви ги няма при мерене на трансформатори(импулсни, за мрежови или изходни изобщо не говорим). Разбира се, може да се направят така, че да вършат работа, но нали не говорим за правене.

 

Ако искаш да можеш да измерваш както много малки стойности на кондензатори и бобини(пикофаради и нанохенри), така и много-големи(хенри и фаради), трябва да разполагаш с RLC-метър, който може да прави измервания в голям диапазон от честоти (примерно 10Hz, 100Hz, 1kHz, 10kHz, 100kHz), а най-добре е, ако се сдобиеш с такъв, който може да прави frequency sweep през целия диапазон от честоти, и посредством USB връзка с компютър може да измери комплексния импеданс и да го представи в графичен вид за целия диапазон.

Тук основната философия е, че няма смисъл да мерим компонент на 1kHz, ако ще го ползваме на 1MHz. LC-метрите, които мерят до 10 килохерца са на нормални цени, тези които могат да измерват на 100 килохерца са осезаемо по-скъпи, а тия, които стигат до мегахерци - не ми се мисли :). Все пак за аудио е добре да може да се мери до 20 килохерца, а за импулсна техника - до 100-300 килохерца.

 

Малко се отклонявам от темата за мултицет, но обикновено качествените RLC-метри са отделни устройства.

 

Дори и най-простите наглед функции могат да бъдат изпълнени качествено или лошо. Ето например - всеки подбран китайски мултицет мери горе-долу точно (1-2%) постоянно напрежение и ток. Обаче когато говорим за променливи величини, особено при по-високи честоти, или пък за True RMS величини - нещата стават други. Да не говорим, че има голяма разлика мажду интегриращ уред(с времеконстанта 0.3 - 1 сек.)и такъв, който семплира в реално време (съответно, можеш да видиш средна, RMS, пикова стойност и т.н.)

 

Затова, както вече ти казаха, добре е, да споменеш какво искаш от уреда.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така озаглавена темата - Мултицет, е все едно да кажеш Ксерокс, Делко или Йоника. :)

 

 

 

Fluke не са единствената корава марка, може и Agilent... ;)

 

От значение за уредите с автоматичен обхват е и скоростта, с която мерят. Че има разни като охлюви мърдат и е досадно... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Вчера ми се наложи да правя сравнение между два мултимера. Опирайки до определяне на максималната грешка се зарових в дебрите интернетови. Ето едно кратко описание какви са основните видове грешки и как да изчислим максималното отклонение при три стандарта за деклариране на грешката.

 

Applying an Instrument’s Accuracy Specification

 

ПП Сравнявайки подобни инструменти, четете подробното описание. В съкратените брошури, особено на уредите по нисък клас, се дават само най-добрите показатели. Това може да ви подведе.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.