Jump to content
Българският форум за музиканти

Няколко идеи за джаз импро


Recommended Posts

Съжалявам,че няма да се съглася,но дали една скала е мажор или минор се определя се определя от терцата между първата и третата и степен .Поради това делим ладовете(старите) съответно мажорни    Ионийски,Лидийски и Миксолидийски и минорни съответно Дорийски,Фригийски,Еолийски и Лукрийски.

Ами то мажорни и минорни ладове няма! :greenangel: Има мажорни и минорни гами! -които наистина се определят от заклю4ения интервал между 1 и 3 степен на звукореда./съответно голяма и малка терца/

 

А пък старинните ладове са си старинни ладове те нямат нищо общо със това, определят се по интервала които е заклю4ен междустепените им като на пример фригииски лад м.секунда

Това 4е ти си свикнал вси4ко да го мислиш в мажор и минор незна4и 4е извън мажоро-минорната ситема не съществува нищо.

 

Както карах една моя колежка да ми изсвири пентатоника от ре и тя ме пита мажорната или минорната.

А то пентатониката без зна4ене каде ще я транспопнираш си все пентатоника тва 4е примерно фа може да послужи за тоника на гама фа мажор незна4и 4е ако по4неш да свириш пентатоника от фа тя ще е мажорна.

 

 

А в муз.теория "скали" токова понятие няма! :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пентатониката е наистина мажорна и минорна,а цялата джазова хармония се базира на ладове(мажорни минорни).Но наистина не искам да споря повече и не държа да те убеждавам.Просто давах мнение в темата

 

Само искам да подчертая,тук говоря за джазова а не за класическа(теория).Не знам до колко се интересуваш и си запознат,но разликите между двете са значителни

 

 

п.п.Щом скали няма в музиката,как наричаш следнотo

 

 

C Db Eb E F# G A Bb

 

Надявам се не гама и ако да коя е тя

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пентатониката е наистина мажорна и минорна,а цялата джазова хармония се базира на ладове(мажорни минорни).Но наистина не искам да споря повече и не държа да те убеждавам.Просто давах мнение в темата

 

Само искам да подчертая,тук говоря за джазова а не за класическа(теория).Не знам до колко се интересуваш и си запознат,но разликите между двете са значителни

 

 

п.п.Щом скали няма в музиката,как наричаш следнотo

 

 

C Db Eb E F# G A Bb

 

Надявам се не гама и ако да коя е тя

Мне неискам да споря или нещо такова просто изках да ти кажа,4е изобщо не си прав и приказваш пълни глупости!

 

ина4е пентатониката си е пентатоника няма нищо общо с мажора и минора за друг път да знаеш :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

aladin,

 

Получава се до известна степен и катастрофа между терминологии. :D В един учебник по (класическа или не) хармония, който е на чуждестранен автор и на английски език, аз лично съм срещал понятието "скала" (scale). И съответно се ползва и като чуждица у нас. Ако някой е срещал на английски lade или lada за лад или пък напр. game за гама, да сподели, макар че последните две ми приличат на кола, с която определено не искам да си играя. :)

Тъй че и тук съм на мнението на kolio_k, който е отбелязал да не се спори, първо - защото се излиза извън рамките на темата, :happy: и второ - защото е един вид "хващане за запетайката", т.е. чесане на езици... Ако желаеш, погледни учебници/курсове по джаз-хармония, има прекрасни и в Интернет, поогледай чуждестранната термонилогия...

Да изразиш дали пентатониката е мажорна или минорна, значи да я опишеш какво качество има терцата и съответно става ясно (според предварителната уговорка и дефиниция) от кой тон започва и как са останалите интервали. По този начин има също мажорна и минорна блус скала, и т.н... (да не се повтарям с Кольо).

Вярно ще е ако например кажеш за целотонната скала, че си е все целотонна, защото е напълно симетрична и няма никакво значение откъде ще я подхванеш. Иначе съм сигурен, че на всеки от писалите в темата им е ясно, че мажорно-минорната система не е единствената гледна точка и съответно от нея не се вижда всичко. Напр., има екзотични скали (египетската или пък някоя от японските пентатоники), които изобщо в основното си положение не можеш да ги напаснеш във формата на мажорни или минорни просто защото нямат терца. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да де то4но това имам предвид пентатониката нетрябва да се разглежда спрямо мажора и минора

 

защото ако сложиш пентатониката в тоналност/като казваш гледаики за терца/ то тя губи характера си и се обесмисля полу4ава се някъв муз.мотив /или поредица от тонове/ в примерно гама сол мажор!

 

дано да сте схванали какво изкам да кажа :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мне неискам да споря или нещо такова просто изках да ти кажа,4е изобщо не си прав и приказваш пълни глупости!

 

ина4е пентатониката си е пентатоника няма нищо общо с мажора и минора за друг път да знаеш :read:

Не е Кольо този, дето говори глупости. Естествено, че има мажорни и минорни пентатоники, както и неутрални / без терцов тон/. Както и мажорен и минорен лад - гама е само когато тоновете са подредени във възходяща или низходяща посока. Но не е тайна за никой вече, че на килимаря терминологията му куца...

 

Влад

Редактирано от Vlad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дано да сте схванали какво изкам да кажа ;)

единствено схванах , че нямаш никаква идея за какво става дума в музикалната теория - по-добре не се намесвай там, където не ти е работа!

 

П.П. а примера на Кольо е умалена скала. ;)

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

aladin-e,голяма работа си ;) стига си се заяждал.кольо е голям китарист и е доста наясно с джаз терминологията.все пак учи това...не ми се навлиза в спора,пък и не виждам какво толкова да ти обясня,така или иначе на тебе ти е ясно...по-добре чети и се учи вместо да пишеш някакви постчета за спор(т)а...ае със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се е развила само темата, лелеее ;) Нямало мажорна и минорна пентатоника. Това малко сектантски звучи, все едно да кажеш - няма до минор и до мажор, има само музика ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E очевидно говоря глупости и ме и извинява само невежеството ми.Само много жалко за трите ми музикални образования.Аладин направо ме изкара от играта и затова се оттеглям.Също така ви препоръчвам и вие да направите същото.

 

 

п.п.Признавам няма такова понятие скала ,пентатониките са си просто пентатоники сами за себе си , старите ладове нямат никакво отношение към мажора и минора и ти си просто най-големият :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защото ако сложиш пентатониката в тоналност/като казваш гледаики за терца/ то тя губи характера си и се обесмисля полу4ава се някъв муз.мотив /или поредица от тонове/ в примерно гама сол мажор!

аз определено не схванах..а май зацепих пентатониката е атонална, поредицата от тонове в сол мажор е безсмислена...жалко за хубавата тема...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.