Jump to content
Българският форум за музиканти

Reason


Aleksix

Recommended Posts

Аз само ще допълня че с Reason кой знае колко няма да запишеш, в случай че имаш впредвид конвенционалния тип запис (на звук влизащ в копютъра и софтуера през саунд картата!) а не само запис на автоматизация на устройствата и миди съобщения за тях в самия Reason! Щото първия тип запис Reason просто не го прави, за такива цели ще ти трябва друг софтуер, всяка от тези програми го прави това:

Pro Tools (само с Digidesign или M-Audio хардуер!), Logic (с Mac компютър само!), Sonar (Windows), Samplitude/Sequoia (Windows), Cubase/Nuendo, Ableton Live, Acid, Audition както и всеки аудио-едитор като SoundForge или WaveLab (и двата съпортват само Windows!!!). Ако търсиш безплатен за употреба софт: Audacity (аудио-едитор, Windows, Mac, Linux)! До неотдавна имаше още един нелош безплатен софтуер - Reaper (Windows мултитрак) който вероятно някой би ти го препоръчал и сега като безплатен, той обаче вече не е за съжаление, платен e вече! Успех ;)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 134
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Благодаря момчета ще търса за Win- че съм на него. Зор с тези програми, всеки си хвали която е разучил и е нормално,ама ние новаците-зор.Мерси,ще питам пак-за сега дълбок поклон и Здраве!!!!

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на правилото за цитиране!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ако има някой навътре с Reason, имам два леки въпроса по системата.

 

Нещо не мога да си балансирам или увелича коректно бас частта. Едно на ръка, че с динамична миди клавиатура тоновете не звучат много равномерни откъм сила на звука, но и колкото и силно да ги изсвиря, се fade- ват в записа. Дори от миксера издути на 120% продължават да се губят значително.

 

Пример за първия ми проблем: http://media.putfile.com/Burning-flames-alpha-demo

 

Второто нещо е ритъмът- не успях да открия как се правят няколко различни шаблона за ритъм с Редръм машината на 16 или 32 такта, така че да е разнообразно и да се запише в записа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай по-добре самия RNS файл да погледна защо и как се получава това.

За останалото нещо не мога да те разбера...искаш различни ритмични фигури, които и да ги запишеш ли? Redrum е по-подходящ за електронна музика, но може да се ползва за всичко, макар и по-засукано малко.

Идеята е д апрограмираш съответните petterns както ти е кеф...и после да запишеш във сикуенсъра не ноти, а смяната на патерните.

И така ще ги имаш вече в записа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.mediafire.com/?yznt1d9jxo2

 

Ето .rns файлът - със сигурност проблемът е в моя телевизор, имам бегъл опит само с видео уроци в youtube :) Има някакви ефекти за аttack на бас частта, пробвах и някои филтри, но не мога да boost- на звука нагоре. Предварително благодаря за помощта :(

Различни шаблони ми трябват, да - няколко мотива в цялата песен, които се ротират. Независимо дали за техно, хипхоп или някакви други жанрове. Не мога да хвана точно как се записват отделните шаблони - свикнал съм да виждам звукова вълна или някакви дигитални записи на 'лентата', за да знам, че се записва даденият шаблон :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. За Redrum:

Виж, без да прочетеш манюала няма да стане :)

Имаш 4 банки - ABCD, всяка с по 8 патерна.

Кликваш си на А1, програмираш си дръмовете.

После на А2 - програмираш...

И вече имаш два "мотива".

За да се сменят автоматично - трябва да използваш сикуенсъра.

За Редръм си има специална (както и за Матрикс-а) линия за записване на pattern changes.

Чрез нея можеш да си избереш коя банка и кой номер патерн да ти се сменя на желаното място.

 

2. За Баса:

Също без манюала няма да се оправиш.

Може да използваш компресори и максимайзъра.

Също вместо да усилваш постоянно баса - пробвай да намалиш останалите инструменти и после да качиш цялото ниво с Максимайзъра.

 

Наистина много фундаментални въпроси те мъчат, и повярвай ми - на тях е отговорено чудесно във фундаменталния манюал, който е включен в инсталацията. ;)

Отдели няколко дена поне за Гетин' Стартед...

За баланса на баса в целия микс може толкова много да се пише, хората пари изкарват с разни наръчници по миксиране/мастъринг.

За Редръм пък също може да се пише доста за принципите на степ-сикуенсърите и автоматизацията на патерните (ако си пипал хардуерна дръм-машина - всичко ще ти е ясно, но сега - с четене ще стане).

 

Наскоро излязоха и двете ДВД-та на АскВидео за Рийзън4 - хвърли им едно око, там всичко е чудесно обяснено (http://askvideo.com/product_info.php?cPath...products_id=100)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за подробното обяснение! Имаш едно запиване от мен, като се видим :)

 

Искам да докарам изолиран бас стил DMX - No Sunshine или Car Audio тестовете за туби и бас за коли, ако си попадал на такива. Ще преслушам компилациите и ще пробвам да извлека нещо от тях.

 

Не разбрах единствено:

 

Махай ниските звуци.

 

Предполагам имаш предвид бас партията да е само ниски и малко среди, а другите презети да са с намалени ниски?

 

П.С. Попадал съм на тонове софтуер без никаква или почти никаква документация за Windows и затова рядко пристъпвам към хелп. Наистина се радвам, че тук има читав такъв.

 

Поздрави ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте, интересува ме дали е възможно да използвам клавиатурата на компютъра за свирене на разни инструменти и семпли, вместо да закачам синтезатор за компа.

 

Говоря конкретно за Рийзън 4.

 

Едно време - в зората на този тип софтуер за генериране на музика работех много на Fast Tracker - там беше ужасно лесно да схванеш принципа на работа.

Сега изгледах едно учебно ДВД за Рийзън и там изобщо не стана дума за това.

 

Може би има плъгин, който комуникира с Рийзън и представлява виртуална клавиатура?

Попрочетох и за този софт - ПианоТек - стори ми се смазващо развитието, което са докарали на синтетично генериран звук - особено пък за пиано - но не го намирам из нета (сори за тази вметка).

 

 

 

Малко хелп по този въпрос?

Ще съм децибело-благодарен ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ползвам това - цъкни тук

 

работи...не съм сигурен дали няма да ми се карат ако постна име и код за да не пуска съобщения да регистрирашш после...ако стане и бачка пиши лично за регистрирането...

 

дано съм помогнал :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съшто го ползжам Bome's (в reason, cubase, в sonar и всичко на sony)

 

ОБАЧЕ в cubase имам много голямо забавяне на звука всмисъл че има интервал от време от натискането на копченцето на клавиатурата и появяването на звукчето в колонките. ТА някой знаели как се лекува тва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този проблем се нарича лейтънси (latency), може да се коригира от настройките на саунд картата и софтуера и синхронизирането помежду им.

Много мерси за линка!

 

Извинявам се, че съм причинил повторно говорене по вече зададена тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравейте,

 

имам няколко диска със семпли АКАИ и не мога да ги подкарам под никой виндоус.Изписва ми че диска е непознат и дали искам да го форматирам :greenball:

 

Някой знае ли как да ги подкарам и как да ги интегрирам в СОНАР 7 ?

 

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.