Jump to content
Българският форум за музиканти

Защо съвременната електронна индустрия е калпава?


Recommended Posts

Не, не ми отговаряш. Факт е че изнасят това, което могат. Защо не аутсорстват инженерите или програмистите за 8 цента? Защото това не могат да го направят качествено за 8 цента. Ако можеха не се съмнявай щяха да го направят.

Но дай да се върнем на въпроса. Прави ли това по-калпав този телефон фактът, че се сглобява в Китай? И отговорът е НЕ. Като потребител на Епъл смея да твърдя, че продуктите, които ползвам са здрави и надежни. До момента не съм ползвал сервиз, а даже част от нещата не мога да ги "изхвърля планово" защото вършат работа все за нещо. Да, нищо не съм хвърлил. А веднага мога да дам пример за едно нещо произведено в щатите, доста скъпо, работи половин час и умря.

Ок, ще кажеш хората заслужават повече - ОК, ама това е икономическата ситуация в Китай. Тези 8 цента за тях вероятно са ОК, за нас не са. Те работят не защото е задължително а защото тези пари ги уреждат. Ако изнесат производството в Европа и затворят завода - повече пари ли ще получават китайците? Тогава ще излезе моралният казус, защо оставихме Китай без работа. Тогава и "надценката" ще е по-голяма и повече хора ще са гладни. Кой печели?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 67
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Посещавал съм Китай три пъти по работа с цел избор на подизпълнители за определени неща. Обиколил съм не едно и две предприятия. В голямото мнозинство от случаите работните условия са били много далеч от това, което бих нарекъл "sweatshop" . Неквалифицирана работна ръка-вероятно, но не и нечовешки условия на труд. Да не се бъркат двете понятия.

Бих се обжаложил, че и работните условия ДНЕС в словашкия завод на JJ са по-добри отколкото са били преди 60 години в германските заводи, произвели легендарните лампи Телефункен. Не опират нещата главно до това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно бъркам, ама освен с outsource програмиране у нас друго програмиране не се прави... 

Но не това е същността. Apple БЕШЕ стабилен производител, но няма нещо, което е изнесено за по-голяма печалба и да е със същото качество.

Разликата в цената не идва от никъде. Известно време ще се държи американска цена на китайски продукт, докато спадне оценката в следствие от качеството. Типичен пример е Беееерингер. В началото имаше продукти, които бяха Германски, качествени и с европейска цена. Сега цените са 2 за лев, и не виждам някой да ги хвали. Освен закъсалите музиканти.

Някой да предпочита китайски Фендер пред оригинален ОТ ПРЕДИ ГОДИНИ?

 

Хич не съм се загрижил нито за Беееерингер, нито за Apple. Но темата е за калпавата елекронна индустрия. А тя е калпава не само като качество на материали и стоки. Калпава е и като честност, справедливост, почтенност. А, бе няма нещо, за което да се похвали.

 

ХАха, защо ли старите ламБи на Telefunken  се ценят в пъти повече от JJ, и то 50...70 години по-късно? Хайде да се изказваме само в компетенциите си... Аз не се изказвам по химически теми или по теория на музиката. 

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ХАха, защо ли старите ламБи на Telefunken  се ценят в пъти повече от JJ, и то 50...70 години по-късно? Хайде да се изказваме само в компетенциите си... Аз не се изказвам по химически теми или по теория на музиката. 

Точно това и правя. Изказах мнение за УСЛОВИЯТА НА РАБОТА. Претендирам, че съм посетил десетократно повече производствени предприятия по целия свят от мнозина сънародници (включвам и теб в тази сметка). С ТОВА СИ ИЗКАРВАМ ХЛЯБА! Не си спомням да съм ти споделял какво работя, явно съм ти споделял какво е образованието ми, радвам се, че си запомнил.

Както и да е, дискусия няма, което и обезмисля по-нататъшна комуникация. Напоследък влизам рядко, май има защо.

 

Честитя на всички Ви националния празник на Узбекистан!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси :)

А по принцип се пише и оригинален софтуер. Компании като MM Solutions, Chaos Group, etc. са едни от най-добрите в бизнеса, а са си наши. Но това няма много значение де.

Бизнеса с масовите продукти нормално се движи натам накъдето са най-ниските оперативни разходи, срещу определено качество. Принцип.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пише се софтуер тук, търсят се софтуеристи и отделно много програмисти избягаха за да работят на запад. В смисъл в никакъв случай не са обезценили труда си. А за Китай смятам, че ще дойде време, когато ще се повишат цените на работната ръка и тогава вече не знам какво ще прави световната икономика. 

 

И дайте да да видим интелегентен разговор, без лични нападки. Стигне ли се до там, значи аргументите са свършили.

 

При всички положения, не може Епъл да са пример за калпавостта на електронната индустрия. Дори напротив. Като отвориш някой сайт за продажба на Apple, ще видиш, че продукти от преди  5 години държат цена. Дали може некачествен продукт да направи това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ми се и аз да спомена нещичко за Епъл в този контекст. Ще дам пресен пример със един един десетина годишен Епълски лаптоп:

 

От известно време Епъл използват стандартната интелска архитектура в своите машини и разликите в цените с доста (относително идентични като параметри и компоненти) лаптопи на други фирми стига от 30 до 60 %. Което е доста.

 

Конкретния лаптоп се държи много добре с последната версия на MacOS, която се update-на автоматично. Батерията която е с рейтнг 10ч. спокойно изкарва 7:30ч. активно ползване. Собственика на лаптопа ме помоли да му кача Win7, щото така му било по-лесно. Епъл са написали програма, която ти позволява в няколко лесни стъпки да си качиш уиндоус от диск (dualboot, автоматично прави партишъни и качва всички драйвъри). 20 минути по-късно всичко е ток и жица.

 

Разликата е следната: под уиндоус пак върви прилично, но почва да се усеща възрастта на лаптопа и батерията изкарва едва 2-3ч. След малко четене разбирам, че проблема не е софтуерна съвместимост, а просто MacOS е една много по-пъргава и оптимизирана система с много по-висока производителност, ползвайки по-малко системен ресурс. Разликата в производителността е очевадна и се усеща много силно.

 

Мисълта ми е следната: в крайна сметка ние не плащаме само карантията на тъпата щайга :D Плащаме също цената на разработването на този софтуер, което включва редици тестове, една камара алфа и бета версии, и много труд на много хора, докато се получи този краен продукт. Аз също съм на мнението, че Епълските продукти са по-скъпи, отколкото е необходимо, но не очаквайте да ви продават неща на близка до производствената цена - това е несериозно.

 

Относно надежността мога да кажа за този лаптоп, че от 2004та не е мръднАл, а е разнасян насам натам по света :D Иначе един iMac 3G изкара от 2001 до към 2010 и му изгоря захранването ама пак 9 години е добре :)

 

Edit: цената трябва да се свърже и със срока на годност на един продукт - нали знаете лафа "евтиното ми е скъпо" :D

Редактирано от megaliubo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001:

Обърна се малко темата на Мак - за или против :)

И аз да вметна, без да подкрепям или оборвам никого:

Занесох онзи ден Макбуук на три години с дефектирал екран (току извън гаранция) в нашенския сервиз за подмяна на екрана. Поискаха ми 1.200 лева. Почесах се по главата и си поръчах екрана по ибей за 150 долара. Та така.

Както казват старите хора, има и тако, и вако.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.