Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампов усилвател.


Recommended Posts

Днес довърших първият си лампов усилвател по схематази

Получи се доста прилично според моят непрофесионалин слух.

За жалост има малко брумче(интересното е че при средно положение на потенц. за тона намалява), та ако има някой хватки и тънкости които знаете бих бил благодарен ако ги споделите.

Пояснение: отоплението е променливо 6.3V.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хм, предполагам, че захранването е с множител на напрежение. Можа да идва от него, можеш да пробваш да "чуеш" захранването с едно говорителче и резистор. Друга при4ина мойе да е недобро екраниране, или осцилации(малко вероятно за ниски честоти).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах това за множителя, трафа е с вторични 210 и 6.5В при натоварване става 6.3 и изправеното около 250.

За екранирането си прав не е добро, утре ще го доработя, някой ми беше казал за резистори към маса на отоплението, но каква стойност??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за офтопика, но всеки път когато съфорумец се похвали с някое творение ми става адски радостно! Браво момчета, завиждам благородно!

Що не вземете да основете енда семи-про корпорация :D да конкурирате западняците. Обещавам да ви водя счетоводството :P

 

Успех!!!

 

/и исках да попитам дали някой професионалист не може да направи нещо подобно на легендарния АДА МП1 преамп или поне някой да каже от къде може да се намери в днешно време?/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

легендарния ада = забрави да си го направиш 1 кьм 1 (дори да загубиш 2-3 години - пак няма да намериш всички чипове - изобщо лузерско начинание е)

погледни раздела купувам продавам

там СЕГА ИМА КРЕЙТ лампов преамп

който като звук не е по лош от адата

(мога да ти я пусна за сравнение - естествено не я продавам)

а цената е такава, че се обезсмисля всякакво правене

защото за да направиш преамп който да е ок и да влезе в стандартен 19 инчов рак и да изглежда естетично - едва ли ще ти излезне по евтино - да не говорим за загубата на време и нерви

 

умните действат - пьрви

другите след това ме засипват с ЛС - продаде ли Карвина( например)

да Карвина е продаден

Kanara27- поздравления за начинанието

-от схемата изглезда приличен амп за вкьщи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемата на ADA MP1 я имам някъде сред стотиците дискове с информация, ако не се е самоизтрила, но доколкото си спомням освен нужните два камиона с чаркуляци, имаше доста особености. Не знам дали има смисъл... (пак съм песимист :) )

P.S. За съжаление TONY е абсолютно прав...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някой ми беше казал за резистори към маса на отоплението, но каква стойност??

аз ти казах :) 100ома 1 ват, 2 броя последователно и към 6,3в, а средната им точка към шаси, отоплението да не е свързано другаде с маса и 2та му кабела да са усукани поне през 1см - така полето се самоунищожава

 

екраниране - ако шасито ти е метално не ти трябва другаде освен на входния кабел, а жака трябва да е пластмасов и да не се свързва директно към шаси, а през ширмовката на кабела към общата маса

 

съветвам те да пробваш този ПРЕДУСИЛВАТЕЛ, който е Dumble и определено е добър.

 

Успех!!

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои неща е по-добре да се купят вместо да се правят - ADA MP1 е едно от тях. Едно JMP-1 ако ти върши работа е доста по-лесно за правене .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Егати съвпадението!!! ;)

Аз па вчера таман завърших моя усилвател,който впрочем е преправено лампово радио(само,че на мен ми е за втори път :D ).За преамп използвах този на Marshall JCM800 (2204) с 2ХЕЦЦ83 и крайно стъпало с 1 Х ЕЛ84.Има обаче няколко малки изменения.Направих няколко от модовете на тази страница за повече гейн,направих си извод от преампа,и вместо двата входа High u Low направих един вход с превклучвач.Появи се обаче един проблем :) :wall: Въпреки,че е с говорител ВКН 6" за 12 кинта (знам че съм тъп,ама немам пари за хубав) усилвателя си звучи доста добре като за парите си които ми излезна.Проблема идва от там,че при мастър волум на някъде повече от половината се появява някакъв остър шум със висока честота(нещо подобно на микрофония,но не е) и след това положение дори потенциометара да е на мах. се усилва само въпросния шум,но не и сигнала.Когато намаля високите честоти,тоя шум се появява при по-високо ниво на мастър волума..През изхода от преампа включен към компа тоя шум пак се появява,но на мастър волум почти на мах. което ме води до мисълта,че не е в крайното стъпало проблема.В началото мислех,че е от крайната лампа понеже е може би на 40 години(от радиото е).Някакви идеи от какво може да е тва? :think:

 

 

Иначе поздравления за начинанието :) Само гледай да не се зарибиш много,че аз го напрвих и ся си давам джобните за лампи :wall: :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак съм блял някъде ..

Браво Kanara27 евала

SE ампче :)

за шума виж дали е от първата лампа или от 2рата..

евентуално с масите проблема..

поиграй си

с тея лампи да изчистиш добре шума не е съвсем просто решение :)

Сложи входният резистор най-близо до лампата, а не до жака..

пробвай с 2 звезди за маса: едната около 1вата лампа и другата за дебелите жици..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между първото и второто стъпало в предусилвателя сложи един резистор 10кОм (в захранването). Кондензатора след греца само тия 17мкф от схемата ли са? Отоплението най-добре го прекарай през един изправител и сложи филтриращ кондензатор 5000мкф другото което може да опиташ е да обръщаш отопленията на двете лампи в предусилвателя с цел брума да се унищожи. И един съвет не знам каква музика свириш ако харесваш по лека тогава свържи между 9-то и 7-мо краче да свържеш 100 ома резистор 1W и да махнеш 3,9ком резистора и 0,1 мкф кондензатора от захранването към втората решетка на лампата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.