Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампов усилвател.


Recommended Posts

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Като екранирах предусилвателните лампи шума изчезна :) .Имам обаче един въпрос.За сега ги екранирах с едни цилиндърчета,в които на радиото имаше някакви бобини,ако не се лъжа.Има лим опастност темепратурата вътре да стане много висока и да се повредят лампите?Цилиндърчетата са от алуминий и от горе имат дупка около 6-8 мм.До каква температура на околната среда лампите работят нормално?За ЕЦЦ83 става въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам обаче един въпрос.За сега ги екранирах с едни цилиндърчета,в които на радиото имаше някакви бобини,ако не се лъжа.Има лим опастност темепратурата вътре да стане много висока и да се повредят лампите?Цилиндърчетата са от алуминий и от горе имат дупка около 6-8 мм.До каква температура на околната среда лампите работят нормално?За ЕЦЦ83 става въпрос.

няма да прегреят. не се притеснявай :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

те повечето ампове са така фабрично - значи няма страшно!!

wolfgang - точно тва казах - ако е моднал ампа да е с много гейн затова може да има самовъзбуждане и затва му казвам ако го е направил да сложи по-големи катодни резистори и то може да изчезне. Сега разбра ли??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оправих брма- усукано отопление+100ома към маса - 30%намаля, кодензатор 1000микрофарада в анодното(мисля че и 470 са достатъчни) и изчезна изцяло.(другите 70%). Преди това пробвах с дросел от телевизор и още 100микрофарада - много малко подобрение.

Благодаря за помощта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A това за резисторите на отоплението в няко схеми(тези в ax84.com примерно) не е дадено,че се сързват към маса а към катода на крайната лампа.Как е по-добре? :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами май ако си с катоден резистор е по-добре към катода, а ако си с отделен източник на отрицателно напрежение - към маса, тъй като и самия катод е свързан там

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, целта е да се подаде по-положителен потенциал на отоплението спрямо катода, за да се създаде запушващо поле отопление-катод. Така електроните, отделили се от отоплението няма да отиват към катода, респективно няма да се модулира с 50Hz катодния ток. Колкото по-висок е потенциалът на отоплението спрямо катода, толкова по-силно е спиращото поле. Но не забравяйте, че има един параметър - пробивно напрежение отопление-катод, посочен в параметрите на всяка лампа. Затова когато се подава положително напрежение на отоплението с делител от аноднотото захранване, последният се проектира така, че да не надвишава пробивното напрежение, но да е близо под него. Разбира се поставянето на "ентбрумер", (потенциометър паралелно на отоплението, с плъзгач в средната точка на делителя, или дори само на маса), позволява прецизно симетриране и естествено нулиране на "брума".

Това е само една от необходимите, но недостатъчни мерки необходими за постигане на добро съотношение сигнал/шум при ламповите апаратури.

Темата изисква доста теория и конструктивни знания, за да се обхване; надали тук е мястото за обучение по електронни лампи, но за обща информация това стига. Мисля, че желанието за "ръчкане" е похвално, но за добър резутат то не стига, трябва :read: :read: и пак :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а какво ще кажеш за кондензатора 1000мф?? мен ми се вижда странно и ненормално да сложиш 1000мф на анодното. Ако имам брум бих тръгнал да го оправям по друг начин 100%

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а какво ще кажеш за кондензатора 1000мф?? мен ми се вижда странно и ненормално да сложиш 1000мф на анодното. Ако имам брум бих тръгнал да го оправям по друг начин 100%

Който има крава, пие мляко.... Като има, нека слага. Само че се поражда друг проблем - зарядния ток при първоначално пускане ще бъде толкова силен, че трансформатора и диодите ще бъдат подложени на претоварване. Виждал ли си предпазител, който при включване светва като крушка? Не изгаря, но проводника си променя качествата (уморява се) и след пореден брой цикли изгаря. Е подобно нещо (грубо казано) става при така посочената неоразмерена система.

В предния пост вече посочих, че има много други неща които да се направят.

Пак ще кажа - въпреки желанието, не е възможно форума да се превърне в училище... Тук може да се получи диалог ( като в музиката) само при що годе съответстващи си нива. Ако всеки път трябва да се минава през закона на Ом, за да се стигне до системата Максуелови диференциални уравнения, нито ще има смисъл, нито ще се приеме от форума. Затова ще си чешеме езиците и ще се кефим когато нещо свирне... :unsure:

Все ме сърби езика да цитирам : Кесаревото - Кесарю, Божието - богу! Демек - Музикантското - музиканту, а Апаратурата - инжинеру. Иначе нито музиката е музика, нито апаратурата - апаратура.

Успех и щастлив ден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Parni_Valjak :unsure::):D

абсолютно подкрепям виждането ти и все пак това не е причина музикантите да не барат поялника или жичкаджиите само и единствено жадно да гледат в ръцете на свирачите. всеки с интересите си. крайният резултат не е единствения елемент, който носи наслада. понякога пътят по който вървиш може да те радва много повеча отколкото мястото, на което (евентуално) ще пристигнеш. наздраве :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ВИЖ КАКВО СЪМ НАПИСАЛ-

 

Мисля, че желанието за "ръчкане" е похвално, но за добър резутат то не стига, трябва  :read:  :read: и пак  :read:

 

Аз предпочитам да слушам музика от хора вече стигнали където трябва. И да ползвам апаратура направена от хора стигнали там където трябва. Знам от собствен опит, че пътя е "the long and winding road", ама много long и много winding!

Затова когато мога, ( а не винаги) давам своя малък принос за повишаване на техническите знания във форума. И гарантирам, че техническите ми мнения са издържани отвсякъде, за да няма подведени колеги с празни приказки и неверни твърдения.

Цитираната поговорка не е лишена от смисъл, преминала е през много години, и лошото е че много хора не я разбират.

Затова държа на своето - :read: :read: и пак :read: за да се стигне до там, дето трябва. Иначе нито музиката е музика, нито апаратурата - апаратура.

Be happy....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.