Jump to content
Българският форум за музиканти

rocktron gainiac 2 footswitch и още нещо!


Recommended Posts

За да не пускам допълнителна тема ще пиша тук.

Този преамп го закупих втора употреба. Не съм запознат с подобен тип лампови устройства и до колкото четох в нета е с 1 брой 12ax7.

1. Лампата тук, в този случай води ли се консуматив и нужно ли е да се подмени след време?

2. Ако е нужно по какъв начин се разбира кога и е дошло времето?

3. С различни 12ax7 ще свири ли по различен начин и кои са предпочитаните, качествени лампи за целта?

Ако някой с опит отговори на въпросите ми ще съм му много благодарен! Действително нямам идея как се процедира защото не съм се сблъсквал с подобно устройство.

Благодаря за отделеното внимание!   :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лампата винаги е консуматив. Предусилвателните заминават по-бавно, но всички заминават.

Кога, ще усетиш. Но винаги е добре да имаш резерви под ръка.

Различните видове лампи(от един и същи тип) звучат малко или много различно.

Като изключим обективните технически фактори, кои са хубави и кои-лоши зависи от вкусовите предпочитания и конкретната схема.

Една лампа може да звучи много добре на едно място в един усилвател и по-зле на друго място в друг усилвател - тук хората често си имат

предпочитания.

По принцип няма твърде много заводи, които правят лампи в днешно време и повечето "маркови" лампи са всъщност пренадписани лампи от няколко завода. И селектирани, разбира се.

Колко добра е селекцията зависи от коректността на съответните фирми, но дори и при по-известните неведнъж е имало случаи лампи да са "пълна фира" още от магазина. По-скъпите обикновенно са по-подбрани, но не винаги цената е гаранция. Нямам конкретни впечатления от фирми, но съм сигурен, че има кой да сподели опит.

 

ПС: Понеже много обичаш да пишеш как едно нещо излиза 15лв, а друго 10, искам да те помоля нещо.

Спри да създаваш погрешно впечатление, че електрониката е нещо твърде евтино. Сигурен съм, че мога да си направя

фуутсуич дори безплатно, но в този случай едва ли ще бъде много издържан, а и едва ли ще го направя за още 100 души. Някои хора често се оплакват, че ефектите в магазините са скъпи, но това не е точно така. Сигурен съм, че няма да издържиш много на пазара, ако работата ти е да правиш футсуичове, които да продаваш за 15 лв. Просто е абсурдно, защото това е на/под себестойност. Дори ако приемем, че си на 1-2 лева печалба, ако това ти е работата, днес трябва да направиш(и продадеш) 20-30, за да се нахраниш и да си платиш задълженията.

Разбира се, можеш да направиш и 1000 днес, но затова трябва завод, който струва скъпо за строеж, лицензиране и поддръжка. А тогава ще имаш и куп данъци и такси. Ако се огледаш за цените на ефектите ще видиш, че най-често цените на добре направените "правени" ефекти са около цените на промишлените, а по-специалните бутикови изпълнения често са по-скъпи. Има защо да е така. Ако не вярваш - пробвай да си направиш телевизор за 350 лв., или mp3 плеър за 30. Сентенцията "Да построим комунизма с подръчни средства" вече веднъж се провали, за да е нужно отново да вървим по същия път, за да стигаме до същите нелицеприятни изводи. А истината е, че хубавия продукт обикновенно не е много скъп, но ако е твърде евтин, със сигурност нещо му куца, а и сигурно някой работи без много-много да яде.

Разбира се, ненормално високите цени също са болест. Добрия и успешния търговец е този, който добре намира баланса, а разумният клиент - този който не купува стоки, при които този баланс липсва.

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П. П.

Колега разликата между диодите е "мънинка" за да нанесе изпушващи поражения! На не прибавям и факта, че се продават такива контролерчета за обща употреба от "Динакорд"!

 

Толкова е мънинка, че при даден ток, един диод може да свети номиналните за него около 50000 часа, а друг да се повреди след 200 часа работа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиша информативно!

Не твърдя, че електрониката е стотинки, просто съм написал какви пари е излязло всичко, като части. Аз не желая, не искам и никога няма да си изкарвам прехраната с това нещо. Факт обаче е, че кутийка с копче, букси и лампичка си струва толкоз в бакалията, друг е момента че хората учат електроника цял живот и труда им струва пари и го ценя. Аз не съм учил и не разбирам от електроника, но мога да чета схеми и съм сръчен в ръцете, а пари за подобно нещо няма да дам никога при положение, че мога да си го направя сам. На всичкото отгоре специално на мен ми е по-голям кеф да си го направя от колкото да си го закупя направено!

Разни хора, разни идеали приятелю!

 

 До момента съм правил няколко такива контролерчета за приятели (без собствена изгода подчертавам), та диодите още си светят, а беше преди години. На мен не ми се е случвало диод да спре да свети или изгори! Много се извинявам ако съм обидил някой но впечатлението ми е следното:

Да вземем ENGL Z-4

160993.jpg

Абсурдно е да продаваш нещо чиято себестойност е минимална и в него няма нищо за 80 евро (толкоз струва нов Z4). Ценя труда на хората и съм съгласен, много неща си заслужават парите, но това в случая е неоправдано. 

Все пак това си е мое мнение разни хора, разни идеали. Темата съм я пуснал за безпаричните мизерници неразбиращи нищо, като мен така че моля без засегнати, то момчето толкоз си може. Надявам се на някой да му е от полза и моля нека един път поне да си го оставим ей така без излишни поучителни романи и П. П.!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Това съвсем не е така. Този тип стоманени кутии, бутоните и жаковете, които използват (и които не са по 80 стинки китайска радост) ти гарантирам, че дори и в количествата, които поръчват Енгл (които въобще не са толкова огромни - едва ли продават по 100'000 усилвателя на година) са минимум 20-30 евра. От там нататък труд, други разходи (мога да ги изпиша, но не сме икономически форум), печалба (защото иначе няма защо да функционира една компания) + печалба за дистрибутора - евентуално ако им такъв(защото няма как и той да функционира) + печалба за крайния търговец (щото и той трябва да функционира).

Та 80 евро не са много за продукта. Това дали са много за клиента е отделен въпрос.

Да не се заблуждаваме все пак.

 

Затварям темата - информативната част я има, който иска може да я използва за справка.

  • Like 5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.