Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с направата на Dr. Boogey


Recommended Posts

Здравейте! :)

Това вече ми е втори опит да направя схемата от gaussmarkov.net.
Първият опит беше миналата седмица. Тогава сам си ецнах платката.
Крайният резултат беше свързан с отвратителен шум. Китарата заедно с дисторшъна се чуваше, но имаше голямо количество шум. Както и да bias-вах транзисторите, шумът продължаваше да се появява.

След това реших да пробвам наново. Сдобих се с нова печатна платка.
Благодарен съм на нашия съфорумник patzo, че ми даде тази платка!
Купих и някои по-качествени компоненти като еднопроцентови резистори (metal film), както и metal film кондензатори.
Вчера запоих всичките компоненти. Ето и една снимка:


DrBoogeyLayout_zps3d86279f.jpg

След това запоих и потенциометрите, захранващата букса, жаковете.
Закрепих транзисторите (неизползвани J201).
С леко нетърпение пуснах Бугито в усилвателя и за съжаление резултатът беше същият.
Китара с дисторшън и много шум. Пробвах да захранвам с батерия, както и с Power box, но няма разлика.
Внимателно проверих за скъсявания, но няма такива.
Иначе всичко останало си работи с изключение на наличието на шум.

Заради това се обръщам към вас с молба за помощ. :)

Знам, че схемата е световно известна, но ще я въкна в темата, както и layout-a.


drboo-schem.png


drboo-perf.png

Благодаря! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колко точно ти е шума - то си е нормално на шуми малко. Ей сега изрових мойто което го бях правил преди време със същата платка. Ето кратък семпъл който записах набързо, чува се кога се включва и изключва - ако ти е горе долу толкова шума е нормално. 

 

https://soundcloud.com/patzo/boogie-test

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей. :)

Принципно нормално количество шум е нещо естествено, все пак говорим за high gain distortion.
В моя случай шумът е толкова силен, че самият сигнал на китарата се губи.
Тоест е почти невъзможно да се свири, сякаш се появява една доминираща осцилация, която не иска да си отиде.
Но не говорим за осцилация, а за гаден шум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, правих въпросния ефект преди две години и си спомням , че следния клип ми помогна много:

В клипа е описано всичко подробно. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, вече писах, че bias-вах ефекта. Знам как се прави, така че проблемът не е в настройката.
Но благодаря за отделеното внимание. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери си още веднъж стойностите на резисторите. Ако всичко е о.к. закачи изхода на ефекта след първото стъпало, т.е. на средния крак на потенциометъра за " gain". Виждам, че си сложил цокли- пробвай го с всеки един транзистор поотделно- така ако има дефектен транзистор ще го елиминираш. Ако отново всичко е о.к. започни да местиш изхода на ефекта след всяко стъпало.Така ще установиш кое стъпало точно е проблемното. Аз трудно настроих преднапреженията. Нашият съфорумник Марин ( Liquid death)  ме посъветва да започна настройката им отзад- напред и беше прав. Огромно благодаря за което. Една детайлна снимка на ефекта от страната на пистите с навързани потенциометри и т.н. може би ще е полезна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С5 20pF ли ти е?

Моят вариант беше на вероборд и тръгна веднага, да не би да си объркал стойностите на някой компонент?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Току-що проверих обстойно резисторите, точни са. Но ти ме накара да се замисля за C5. Мисля, че е точно 20pF, но не съм напълно сигурен. На него пише 200 с точка над първата нула и в момента не мога да се сетя точно какво означаваше това, а в Google не мога да намеря информация.

Успях да направя справка. Да, означението "200" е точно 20pF.

Редактирано от Delta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така... резултати от първия тест с измерването на първото стъпало.
И още при него се чува стабилен шум (с bias между 4.5V и 6V). Пробвах с всеки транзистор поотделно, както каза Linchpin.
И при всеки е един и същ резултатът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно сигурен съм в ориентацията на транзисторите, не е като да правя ефект за пръв път.
Но все пак пускам една снимка заедно с транзисторите:

DrBoogeyLayout4_zpsdbe8579d.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом шума го има още в първото стъпало - търси грешки   от  началото на схемата до gain поненциометъра.

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е трудно да се правят диагнози онлайн, но хайде и аз да пробвам. От опит знам, че ако има проблем, първо смени потенциометрите, ако е същото, смени потенциометрите още веднъж. :) Майтапа настрана, имал съм много проблеми от дефект в потовете. Не е лошо да пробваш с нови. Започни като начало с гейн потенциометъра ;)

Редактирано от shtur4o
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.