Jump to content
Българският форум за музиканти

Брум в репетиционната


Recommended Posts

Скромен въпрос към знаещите и можещите от нас!!!

 

По неизвестна за мен причина, репетиционната която населявам има ужасен ток (според мен), традиционно тихи китари (с хъмбъкъри) бръмчат като сингли и дори ноисгейта, трудно ги озаптява, за използване на китара със сингли с драйв и дума не може да става и дори тремолото и хорусите леко набръмчават. Захранванията ми са ОК, както и педалите и амповете, а китарите никога не са правили така другаде, а и пробвах с много различни

 

Понеже съм технически инвалид, би ли могъл някой (някои) от вас да ми даде насока, на какво би могъл да се дължи проблема и какво бих могъл да предприема за да го остраня ( не аз разбира се, а някой по технически грамотен). Предполагам, че нещо токовете не са вързани като хората и има някакъв проблем със масите, но пък предположението не се опира на нищо, освен въображението ми :-)!!!

 

Благодаря предварително на всички отзовали се!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги ли е така и винаги ли е било така? Имах подобен проблем, който след доста лутане реших с размяна на "поляритета" на щепсела на усилвателя и мониторните колони - още нямам отговор ЗАЩО имах този проблем, но както каза Валяка - докато не дойде да се измери с апаратура от човек, който знае какво да мери - всичко е хвърляне на боб.

 

Важно е да кажеш винаги ли е било така, или се е появило. Също има ли значение ориентацията на инструмента и техниката - примерно ако нещо набива някакви смущения и китарата ти играе антена, би трябвало да се променят като я местиш/въртиш - такъв проблем имах в предишната си квартира заради някаква МТел-ска кутия, която монтираха на покрива на сградата(бях на последен етаж).

 

Може да пробваш да изгасиш осветлението - понякога някои халогенни и луминисцентни осветления смущават. Това, което аз направих е - изтръгваш всички възможни техники и спираш каквото можеш - лампи, компютри, всичко - само един прост усилвател и китара - ако пак има проблем, значи нещо смущава. Ако няма - почваш обратно да закачаш едно по едно - ефекти, всичко и тогава ще разбереш, евентуално, откъде иде.

 

Имай предвид, че може и да е комплексно :wallbash: демек примерно имаш два ефекта, които сами по себе си не правят никакъв проблем, но когато са включени и двата, драмата почва. Общо взето тия електрики... не знам кой не си върши работата в тая смотаната държава ама аз по чуждите форуми не съм забелязвал подобни оплаквания - само тук се чудиш като се ръгнеш в контакта - ще гърмиш ли, ще бучиш ли, ще се тресеш ли...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно става въпрос за ground loops (земни кръгове).

 

Проблемът, както и начините за неговото решение са описани подробно тук:

http://forum.muzikan...oop-idhiaeaaie/

 

Ако имаш качествен DI-box с галванично разделен трансформатор, си заслужава да се опита.

 

 

Друга възможна причина може да е неекранирани или зле екранирани китари в среда с голямо електромагнитно замърсяване. В този случай, трябва да се пробва с китара, която е гарантирано добре екранирана, както и да се поизчистят малко източниците на смущения.

 

По-лесно ще диагностицираш проблема ако започнеш от верига с най-малък брой компоненти, т.е. китара-кабел-усилвател (като и трите трябва да са гарантирано безпроблемни) и постепенно добавяш компоненти.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите и съветите!!!!

 

Винаги е било така, доколкото знам (от скоро съм в репетиционната) , китарите ми са в ред, а кабелите ми са професионални и изпитани. Пробвал съм с DI и граунд суич - не помага. Брумът е наличен и при китара (Гибсън) - кабел (VoVox) - амп(Engl, Mesa), така, че явно не от педали и захранване. Предполагам, че съседите ми мърсят тока (до нас има офис на кабелна телевизия)

 

Ще погледна статията на Ники, мерси!!!

 

p.p. По принцип имам опит с брумове :-), но в случая говорим за прекален такъв, от китара с хъмбъкъри и малко драйв, както и от чиста китара (разбира се значително по мало). Съмнявам се , че нещо мрежата в помещението е объркана

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тоя офис имат ли студио? Ако имат студио с осветление, източника е ясен...

 

Тук бих питал разбирачите - дали би помогнало използването на някакъв активен UPS за тотално галванично разделяне на озвучителната техника и електромрежата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите 2 предположения са, че може би имаш силно електромагнитно поле или лоша земя.

 

Ако се пробва с апаратура на батерии ще стане ясно дали едното ще отпадне

 

Ако искаш, може да дойда някой ден да дойда до репетиционната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай и с някакви преносими утройства. мп3 плеър, радио, уокмен, и т.н.

Възможно е и в стаята просто да има някакви смущаващи полета от осветление, близо намиращ се силов трансформатор и т.н.

Например можеш да пробваш с един овердрайв на батерии, в който да включиш някакви високоомни слушалки, или слушалково усилвателче на батерии, така, че нищо да не е включено в мрежата. Пробвай да свириш така, пробвай да вдигнеш всичко от земята... ако пак се чува брум, по всяка вероятност говорим за електромагнитни полета от източник наблизо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Огледай се за трафопост в близост. Също за големи ел. мотори, вентилатори.

Както обаче ме цитираха по-горе, за да не е игра на котка и мишка, трябва по-сериозно изследване, с апаратура и т.н.

Не е изключено и високочестотно да е смущението, а тогава без апаратура съвсем няма да стане.

 

ПП. Смущаването intermtitent или continuos e? Нощен, дневен режим има ли?

 

Я пренеси репетиционната в София, ще ми е по-лесно :D .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако беше в Бг щеше да е по-лесно. Проверява съпротивлението на заземителния контур фаза-нула на контактите със специален уред от ел.изм. лаборатория, после съпротивлението на заземителя към таблото. Ако има нередности се отстраняват. След това се търсят кабели и проводници в стената и пода (който за долния етаж е таван), които са източници на ел.магнитни полета. Напр. ако по фазов проводник тече ток и веригата не се затваря през успореден до него нулев проводни, а от някъде другаде, се образува един широк контур, в който всичко чувствително улавя брума. Лесно се локализира с джобен радиоприемник с феритна антена на средни вълни.

 

Кофтито е, че и да откриеш причината трудно се отстранява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оттук възниква следния въпрос - освен надменно, нагло и подигравателно държание, има ли нещо друго, което се гарантира от енерготата по случая? Има ли стандарт и закон, по който би трябвало да се доставя ток "вкъщи" и нещо, което да следи за спазването му? По презумпция тока в българия би трябвало да е 220В, 60Хц и се предполага, че не би трябвало освен тази синусоида, да върви нищо друго...

 

И всъщност, предполагайки за съществуването на някакъв проблем - примерно некадърно направена ел инсталация, заземителни линии и т.н., не трябва ли да има комисия, която да направи замерване, да се сезира "нещо" и да се стъпи на врата на чез, мез, еон и т.н. да си оправят бакиите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност трябва да са 230V 50Hz

 

Понякога синусуидата изгглежда така:

...Друго странно нещо е формата на мрежовото захранване. Тук вече не знам ЧЕЗ ли са виновни или моя осцилоскоп. По долу снимка при хоризонтална развивка 5ms/cm и входен делител 200V/cm.

023351389-thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам много понятие от радиотехника, но тази форма не означава ли, че над фундаменталната компонента има още бог знае колко хармоници? И всъщност това доста повече наподобява на изкривена триъгълна вълна отколкото синусоида...

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите, ще пробвам на батерии и със слушалки, за това не се бях сетил. Като имам някакви нови наблюдения ще пиша!!

 

На времето имаше студио на Евроком, но не знам дали работи и сега!

 

Благодаря за офертата Ники, ако не мога да се оправя по друг начин, ще ти се обадя, че тези неща не са мен (не е на прàсето работа :-))

 

Брумът е постоянен, по всяко време (не съм пробвал в 3 през ноща, но иначе си е зле всеки път ,в който съм свирил)

 

Мерси още веднъж на всички отзовали се :godbless: :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оттук възниква следния въпрос - освен надменно, нагло и подигравателно държание, има ли нещо друго, което се гарантира от енерготата по случая? Има ли стандарт и закон, по който би трябвало да се доставя ток "вкъщи" и нещо, което да следи за спазването му? По презумпция тока в българия би трябвало да е 220В, 60Хц и се предполага, че не би трябвало освен тази синусоида, да върви нищо друго...

 

И всъщност, предполагайки за съществуването на някакъв проблем - примерно некадърно направена ел инсталация, заземителни линии и т.н., не трябва ли да има комисия, която да направи замерване, да се сезира "нещо" и да се стъпи на врата на чез, мез, еон и т.н. да си оправят бакиите?

 

Личи си, че не познаваш стандарта и нормативната база. Не че трябва, но в талива ситуации помага.

 

Задължение на ЕРП-то е да ти доставят енергия според БДС до електромера. Те го правят, освен в случаите на аварии.

Ел. инсталациите се проверяват от акредитирани органи за контрол. Прави се преди издаване на Акт 16 за нови сгради и за определени категории обекти периодично. За битови обекти е еднократно. Оттам нататък собственикът на сградата се грижи инсталацията да е изправна и в норми. За целта се назначават лица по поддръжката или се ползват на повикване при нужда. При стари сгради е малко по-трудно. Затова при пълно саниране на сградата се сменя и ел.инсталацията.

Кривата синусоида не е дело на ЕРП-то или електроцентралата, а на потребителите. Причините са най-различни - некачествено оборудване, внасящо хармоници, некомпенсиране на реактивната енергия, разни несертифицирани консуматори, китайски климатици, несъобразяване на присъединената със заявената за присъединяване мощност, опити на съседи да "икономисват" електроенергия. Това е проблем не само за потребителя, а и за ЕРП-то, тъй като смущава измерителните уреди и загрява повече проводниците и трансформаторите.

 

От цялата тази боза страдат хората, които работят със звук или фини измервания. За да се спасят избират сгради и помещения далеч от смутители, екранират подове или цели помещения, използват мрежови филтри и модификатори, вкл. стигат до акумулаторно занранване.

 

Кольо, след като пробваш това, което можеш, май ще е най-удачно да се смени помещението. За следващото помещени евзимаш един сингъл койл адаптер, запояваш му женски жак. ръгаш го в кубето и обикаляш с адаптера стените, пода и тавана да чуеш къде и колко бучи. Лесно ще се ориентираш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.