Jump to content
Българският форум за музиканти

Можеш ли да прегракнеш само от слушане


Recommended Posts

Един ден ще схванеш всичко:wacko:.

Лека нощ, и приятни сънища.

Както са казали хората - ебати пауъра.

 

Сега, съвсем официално бих помолил модераторите да изтрият глупостите, така че всички да спим спокойно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 46
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Evtim Djerekarov, ако се случи да напиша нещо, в което не съм напълно убеден, бъди сигурен, че ще го посоча изрично.

 

AlFiA, за разлика от теб аз не съм в този форум за да се "дразня". Нямам намерение повече да се занимавам с теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочел съм доста книги по пеене, и никъде не съм се сблъсквал с този феномен, както и никога не съм успявал да прегракна от слушане, така че си обяснявам феномена с развинтена фантазия.

 

Щом си толкова убеден в това, което пишеш, то изглежда си много навътре във пеенето и квантовата физика.

Обясни тогава, законите, водещи дотози ефект, и изчисли примери. Това ще бъде много полезно.

Защото иначе, и аз мога да бъда твърдо убеден, че 3 + 2 = 32, и да го твърдя по всички форуми.

 

На мен ми се струва, че по - скоро си измисляш научнопопулярни теории за деца, опитващи се да обяснят някакъв невероятен психофизичен, силно субективен, съмнително реален ефект.

Повярвай ми, има хора, които са се занимавали с изкуството на пеенето около 300 години преди да се родиш(поне тези, които са оставили книги), и не са написали нищо по въпроса за тъй загадъчното прегракване от слушане.

 

Виж - прегракване от слушане и през това време приемане на големи количества алкохол - това е къде по-обяснимо.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това вече е тон, с който може да се проведе нормална дискусия.

 

Не съм много навътре в пеенето. Що се отнася до физиката, тук става въпрос за проста механика.

Явлението резонанс, както вече казах, се наблюдава, когато честотите на две трептения станат много близки или съвпаднат. Тогава минимумите и максимумите на вълните се припокриват и взаимно увеличават амплитудите си.

Примери от живота има много. Например, не се разрешава минаването на маршируващи войници по големи мостове, защото е възможно честотата на маршируването да съвпадне с тази на моста (мостът също има собствена честота), при което амплитудата на трептенето на моста рязко се увеличава и той започва буквално да се движи нагоре-надолу.

В пеенето съм бил свидетел на такова нещо. Случи се на учителката ми (Снежанка от този форум) докато бях на урок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи - за да си взаимодействат две тела, и за да накара едното тяло- другото да изпадне в механичен резонанс, трябва да съществуват много добри условия на средата между тях за това(например, непосредствен допир, или затворен обем, като тръба между тях, и т.н), както и самите тела трябва да могат да се движат свободно в средата, без да са, например, здраво захванати за други тела, чиито резонансна честота е стотици пъти по-ниска(като човешкото тяло, чиито резонанси се намират в областта на инфразвука, за изпадане в резонанс се изисква нечовешко звуково налягане, а ефектите често са летални). При това, резонанса не може да става на много много честоти, както е при пеенето, трябва да става на една честота. Ако например, глътнеш тръбата на един TALKBOX, и някой говори нещо в устройството, и ти умишлено си стиснеш гласните връзки - тогава може и те наистина да затрептят, заедно с гласа(макар, че това изобщо няма да се дължи на ефекта резонанс). Но да пее някой в стая, и да е възможно да влезе достатъчно механична енергия през малкия отвор на устата(имайки предвид, и механичното съпротивление на обема въздух, затворен зад гласните връзки), и да задвижи здраво захванатите за ларинкса гласни връзки, които от своя страна не са твърдо тяло, и особено в отворено състояние(когато не издаваш звуци с гърло) нямат почти никакви резонансни свойства в звуковия диапазон, това е пълен абсурд. При това, дори ако наистина вибрираха, те пак щяха да бъдат разтворени - то ест, нямаше да се допират една до друга, и съответно нямаше да има ефекта на прегракване и умора, а по-скоро - на леко "разгряване" на гласа. Да не говорим, че ако имаше каквито и да било трептения, те щяха да пораждат резонанси в устната кухина, и съвсем чуваемо, щяхме да издаваме звуци.

 

Това е смешно.

 

И за да не съм голословен - поинтересувай се за размера на гласните връзки, изрежи си от някакво месо една лента със подобни размери, и я опъни леко с 2 конеца.

 

После пей, дери се, викай с приятели, пускай музика от уредбата - няма да се раздвижат, ВЕрвай ми!

Това е като лабораторна работа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаааа. Дотук е само суха механика.

Не и човешки говор, не и пеене. А както казват пеенето лекува слушащите. За рок-врещенето не знам....

 

Прочети какво означава Централна нервна система. Там се формира честотата на трептене и чрез нерв се предава на гласните връзки.

 

http://body.dechica.com/nervous.htm

 

 

 

П.С. край на среднощното ти лабораторно-механично самодоволство. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи - извинявай, но си личи, че нещата, за които говориш никак не са ти ясни. Няма смисъл да задълбавам, ще кажа само, че условията за наблюдаване на резонанс при пеене/слушане наистина са лоши, затова и не се случва често, но е факт, че се случва. Според мен това е обяснението на този 'феномен' и от научна гледна точка е напълно възможно.

 

Edit: AlFiA, ти май не разбра, че това, какво поражда трептенето на гласните струни не е от никакво значение в случая, а?

Редактирано от Bohemian
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи - извинявай, но си личи, че нещата, за които говориш никак не са ти ясни. Няма смисъл да задълбавам, ще кажа само, че условията за наблюдаване на резонанс при пеене/слушане наистина са лоши, затова и не се случва често, но е факт, че се случва. Според мен това е обяснението на този 'феномен' и от научна гледна точка е напълно възможно.

 

Edit: AlFiA, ти май не разбра, че това, какво поражда трептенето на гласните струни не е от никакво значение в случая, а?

 

Пич ако искаш да се видиме и да ти покажем емпирично.

Ти ще се дереш един час после аз щи пея един час. Нито аз ще прегракна нито ти ще пропееш - вервай ми :blink:

 

Когат кажеш го праим!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, според мен и двамата(Bohemian и Alfia) се чудите какви глупости да обсъждате, както и никога не сте учили акустика, така, че спирам да се занимавам с вас в тази тема. Ако имате желание можете да заповядате на следващата форумна сбирка на 2.03, където ще е възможно на спокойствие да поговорим. Пък защо не и на по питие някъде.

 

Даже ако някой се дере, и е усилен до границата на болката с мощни усилватели и озвучителни тела, пак няма да има трептене на гласните струни:blink:.

 

А иначе наистина ще се радвам, ако се видим с теб Bohemian и да проверим феномена, пък и да си поговорим на музикални тематики.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vijte kvo,rabotata e tam ,4e tva sam go 4uvala ot prepodavateli,koito savetvaha svoite studenti s operirani glasni struni da ne slu6at muzika,i spazvaiki palno mal4anie da se vazstanoviavat-e moje dori ot mal4anie da pregrakne 4ovek,taka 4e...

 

след като излезе че съм права най-накрая аз почвам да мълча от кеф ;)

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така. Най-сетне консенсус. Защото разбра желязната женска логика - ако ли пък съм и легнала как накрая ще съм права?! :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, зарежете я тая раута! Кажете може ли да се засити човек с гледане на храна! Доста пари ше се спестяват така :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, зарежете я тая раута! Кажете може ли да се засити човек с гледане на храна! Доста пари ше се спестяват така :greenangel:

Ами всъщност , ако трябва да задълбаваме може. Например ако умираш от глад и ти сложат 5 манджи на масата , дори само от гледане ще се заситиш донякъде. Храната минава първо през очите , после през носа и чак тогажа ж стомаха ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато един вокалист е неопитен, той се влияе от много неща(включително и от слушане на пеене в което има напрежение).Това е психологичен момент и е нормално!С времето, когато всеки изгради начина си на пеене това изчезва.Например аз престанах да се влиая от лошо пеене,но пък продължавам да се влиая от добро пеене!

 

Мисля че чак да се прегракне от слушане не е възможно или ако има такъв случай,явно психиката не е издържала :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.