Jump to content
Българският форум за музиканти

Странно спукан чинел


Recommended Posts

Днес след репетиция ми казаха ( не го забелязах дори), че единия краш (зилджиан 18 аведис, взех го от форума преди 1 месец) се е пукнал по необичаен начин, сравнително бързо се сетих от къде е проблема, но по ми е интригуващо какво мога да направя с чинела, защото опцията да го хвърля или продам за смешни пари и да взема друг не важи за момента,

 

 

P1380496.JPG

 

P1380497.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да ти помогна с акъл, но съм виждал много чинели, спраскани точно така, обикновено в противоположния край спрямо мястото, където обикновено биеш. Казвам го в смисъл, че не е странно, а доста често.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По-често се спраскват в противоположна псока, но и аз съм виждал същата работа! Не виждам нищо странно в това просто си му е дошло времето или е млатен яката :)

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това обикновено е резултат от дефект при производството. Здравото блъскане помага, но не е причината. Съжалявам да го кажа, но случва се...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже виждам, че не е по периферията, то остава само един начин. Намираш (ако трябва и с лупа) най-крайните разклонения на сцепеното и разпробиваш със свредло около 3мм. Ще спре цепенето, но за кратко. Така или иначе чинелът вече е започнал да бръжди, а с увеличаването на сцепването този звук ще става все по-ясно доловим и неприятен. Дрелка, а в последствие някои сплаш или китайски чинел отгоре, като стак (горният чинел ще намали вибрирането на спукания) и така ще го опазиш малко по-дълго време. Други идеи нямам.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прилича на отлепване по периферията на камбанката, но от снимките не мога да се ориентирам дали е точно така.

При производството чинела го сглобяват от две парчета метал - едното е камбаната, която е масивна и дебела, а другото е по-тънък и еластичен диск, от който се оформя свода и периферията на самия чинел. Двете части се съединяват на преса при висока температура, така, че да се споят, а после струговането изчиства границата между тях и чинелът изглежда като цяло парче метал. Така се правят всички ляти чинели от висок клас. Винаги съществува риск спойката по ръба на камбаната да не издържи на яко млатене заради разликата в еластичността на двете части - особено ако се свири с рамото на палката по свода на самия чинел, където се намира границата между двете парчета.

Лошото е, че веднъж започнало това сцепване няма как да се спре и както каза Вихрен чинелът ще бръжди все повече, докато накрая не се счупи съвсем.

При много внимателен оглед се вижда къде точно е границата между двете части - като се увеличи съвсем пукнатината може да го изрежеш по границата и да си ползваш само камбанката като някакъв ефект подобие на зил-бел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^не е "камбанката"....чинела е 18" все пак.

Единственото,което мога да добявя е че съм имал същия проблем със 16" china,avedis....бяха ми го донесли 2nd hand от щатите преди доста време,издържа 2-3 месеца умерено свирене (каквото и да означава това :) )Занесах го на заварка с лазер ,първоначално бях много въодушевен от успеха,звучеше си както преди,но издържа само 1 концерт...

За мен лично извода е ,че това са рисковете когато купуваш чинел 2-ра употреба,а и сплавта на тия аведиси май не е много дълговечна...това е поредната "жертва" от тяхното семейство,която виждам.Без да се правя на разбирач,ще си позволя да кажа,че този чинел ми прилича на произведен през 90-те...ако е така, не са му малко годинките...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде без генерализиране, защото проблема не е нито в модела, нито в годините, нито в това, че е втора ръка. Проблема е частен и се случва и "в най-добрите семейства".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи искаш да кажеш,че такова животно като "умора на материала" няма....wtf....и някои хора имат нещастието да попаднат

на дефектни бройки....?О.К. за модела съм съгласен (просто изразих мнение за многото спукани,които съм виждал),ама годините да не оказват значение...искам някой да ми се подпише и да ми посочи "безсмъртен" чинел....да не би пък същото да важи и за кожите и тук, в БГ (понеже сме си 3-ти свят),да ни цакат с 3-то качество... :D

Дефинирай :"проблема е частен"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че камбаната и останалата част се "слепват" особено при Аведис - това е просто нелепо. Има клипове в нета как се прави чинела от-до, можете да погледнете ако не ви мързи.

 

Аведис не са прочути със здравината си, а със своя "винтидж" тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо щях да кажа, че сефте чувам такъв начин на правене на чинели от две части, но си викам да не се обаждам. Това, което се вижда по клипове е как пресоват един кръгъл лист ламарина в съответната форма и после го доизчукват, шлайфат и полират...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми не е странно спукването :) Просто за първи път ти се случва :) Това е едно от местата където чинелът понася най-голямо натоварване.И ако е бил много натегнат на стойката- там или на камбаната се пука .Имам Zildjian K , който се спука по същия начин.Нищо не може да се направи.Лепене на цветни метали не помага.Спойката остава здрава, но около нея металът изгаря и отслабва.Ето : http://bellotock.snimka.bg/culture/barabani.405883.27083419

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.