Jump to content
Българският форум за музиканти

Кои музикални програми ползвате и защо?


aarab

Recommended Posts

Пробваите програмите :

Ако някой изка да пее : CoolEdinPro -> е мн добра програма

А за инстроментал : Fruity Loops или Hip Hop eJay

 

Ако разбера кякоя друга програма скоро ще жи я кажа !

Редактирано от niki123bg
Нарушаване на правилата - забранено е публикуването на линкове към пиратски софтуер. Следващият път ще се наказваме.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 101
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Стара тема, но ще споделя и аз какъв софтуер използвам...

 

Пробвал съм най-различни, доскоро използвах Sonar 6 и бях едва ли не Cakewalk-ово чадо, ала реших да се върна към Cubase, който бях тествал преди време, и установих, че най у дома се чувствам със Steinberg, така че най-сетне се спрях на нещо. Преди пробвах за съвсем кратко време Reaper, Sequoia, Orion и др. Разбира се, използвам също така и WaveLab, Audition не ми допада. Ако един софтуер няма и score editor, за мен е несериозен (не че не използвам и piano roll midi editor-a в някои случаи, когато е удобно). Така че програми като Orion, FL, Reason (особено последният с тромавата си и безперспективна концепция) отпадат по-бързо. Ако искам да строя тетрис, бих си пуснал играта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз искам да внеса едно пояснение тук относно Reason: Този феномен го срещам от години и то най-вече сред българска аудитория, а именно - продължават и до ден днешен твърде много хора да възприемат тази програма като една от онези които попадат в групата на така наречените "мултитрак сикуенсер" тоест такива като Logic, Sonar, Pro Tools, Cubase, Samplitude, Digital Performer, и тъй като (напълно логично!!!!!) всяка една от изброените включва множество функции и опции които отсъстват от Reason (също логично!!!) тя редовно бива оплювана и смятана за по-долно качество от горе изброените винаги когато се сравнява с тях!!!! Reason НЕ Е И НИКОГА НЕ Е БИЛА ОТ ТОЗИ ТИП ПРОГРАМИ!!!!!!!!!! Този софтуер не е правен никак с идеята за пълен пакет за запис, микс и мастеринг на музика и звук !!! Концепцията на Reason e ВИРТУАЛЕН ИНСТРУМЕНТ (по-точно пакет от виртуални инструменти и ефекти), това е написано и на кутията му - "Stand alone music-production instrument" (на кутията на версия 3.0 по-точно, защото на новата версия 4 не виждам подобни надписи...!) не пише нищо от рода на "Music production system", "Media production system" или "Virtual recording studio"!!! Може би объркването идва най-вече поради двата фактора че Reason за разлика от други виртуални инструменти не подържа никакъв плъгин протокол (ака VSTi, RTAS, AU, DX) а се раутва към сикуенсер-хост единствено чрез ReWire bridge, и поради това че има внедрен собствен автономен сикуенсер-аранжор (по вид и подобие на тези от гореизброените програми!) и което вероятно го прави близък по изглед на интерфейса с по-горните програми! Reason не е подобен дори на FL Studio по концепция!!! Ако има тип програма с която Reason би могла да бъде наистина сравнявана с право то това е NI Reactor, макар и той да има малко по-различна концепция (тип modular system)! Поздрави :D !!!

 

P.S. : Това го пиша повече като допълнение не като реплика към поста на К2, той какво точно има впредвид относно Reason и тетрис не ми стана съвсем ясно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се четяха всички коментари, така че по темата.Използвам Reason3.0 и Sonar 4 Producer Edition, свързани ReWire.Това се прави само, защото не е удобно да вкарам барабани вкъщи.Останалото се записва в Сонара (обикновено си правя звука така, че да не се налага ползването на ефекти и плъгини).Само оправям нивата и експортвам.Ако после ми се занимава, мога да го прекарам през Wavelab или Audition.

Според мен е важно да вкараш готов звук в компа и да не си играеш с всичките му там изотопи, револвери и т.н.(освен ако не е крайно наложително).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си ползвам Sonar 7.0.3 и Samplitude 8.01. Друго не ми трябва - просто тез двечките си ги познавам от години и мога да работя БЪРЗО с тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Logic за композиране и записи и Cubase за смесване и мастеринг.

Работил съм доста време с Cakwealk и Sonar, обаче нещо никак не ми бяха удобни и минах на горепосочените.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз май не съм писал тука ...

Ползвам Sonar 7 за "сериозни" (наистина в кавички) "записи" (пак в кавички :) )

За измисляне на мелодийки , правене на миди тракове и "композиция" ползвам Reason , защото с неговите два семплера и няколко банки имам всеки нужен звук подръка когато ми трябва, не да ровичкам два часа за да го изкарам от друг софт . Но само дотук остава рийзъна - оттам нататък почва Сонара ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@abstract iv, прав си за Reason - концепцията е съвсем различна. Използвал съм го и него за кратко преди доста време. Мощна е, но за мен остава не особено перспективна и гъвкава; не ангажирам никого с мнението си и не задължавам никого да се съгласява, не съм почитател на тази концепция. Написаното няма за цел да я принизява качествено. Мъглата около тетриса се вдига при по-внимателно прочитане - по-сериозният софт предлага повече функционалност.

 

Друг български феномен е приемането на коментарите твърде лично. Вече сме в ЕС, ъпгрейднете съзнанията си, защото това не говори добре за вас (отнася се до едно-две мнения, които бяха извън темата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@K2: В поста ми няма нищо на лична основа, поне не за менe, исках само да го уточня това дето написах и нищо повече, но иначе съм съгласен за въпросния феномен за който спомена хехе :metalist: ! А иначе аз ползвам Cubase 4.1 с Reason 4 (и заедно и по-отделно както се наложи при всеки нов трак е индивидуално!), понякога за по бързи "чернови" Cubase LE, няколко стотин freeware vst плъгини и инструменти които повече ми допадат като качество (пробирам си такива от няколко години...), за по финни корекции по звука на финалния микс Audacity 1.3 & AAMS . За сериозен мастеринг при мен не може и дума да става, нямам никаква база за това нито познания и опит, за това не се занимавам никога с това :recourse: ... Мераклия съм да опитам Logic Studio 8 или поне Logic Pro 7 но не разполагам с Mac компютър...може би някой ден :recourse: ...!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се отнасяше за теб. :recourse: Да, Logic и на мен ми е интересен за проба. Всъщност, за някои неща Reason ми вършеше и би ми свършил работа. Може да си поразчистя харда и да го инсталирам; не съм го ReWire-вал с Cubase.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След доста лутане и експериментиране накрая се спрях на Samplitude 10 Pro. Доволен съм от софтуера, от звука, както и от отношението на поддръжката/разработчиците от Magix към клиентите, което е в пъти по-добро от това на Steinberg - достатъчно е човек да хвърли по един поглед на форумите на Cubase и тези на Samplitude.

 

Струва ми 39.99 EUR (т.е. около 78 лв) на месец и получавам безплатно всяка нова версия (11, 12 и т.н.) която би излязла в близките 2 години. Цигарите за един месец биха ми стрували повече (31х2.90 = 89.90 лв) отколкото ми струва този софтуер и тъй като не пуша, смятам че напълно оправдано правя този разход, макар че не се занимавам професионално с музика. Има и по-евтина версия - стандартният Samplitude 10, който при същата схема на наем (т.е. с месечни вноски) излиза 19.99 EUR (т.е. около 39 лв) на месец, но разбира се има доста ограничения - брой на каналите, брой на inserts на канал и т.н.

 

Иначе ако се купува, а не се наема, Samplitude 10 Pro струва 999 EUR, което е по-скъпо от Cubase 4 (879 EUR), но за мен лично Samplitude си заслужава въпреки по-високата цена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След доста лутане и експериментиране накрая се спрях на Samplitude 10 Pro. Доволен съм от софтуера, от звука, както и от отношението на поддръжката/разработчиците от Magix към клиентите, което е в пъти по-добро от това на Steinberg - достатъчно е човек да хвърли по един поглед на форумите на Cubase и тези на Samplitude......

 

Съгласен!!! Steinberg-съпорта sssucks... :greenangel::greenball: !!!!!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам Cool edit pro и то не с комерсиална цел, а да запиша нещо и да го раздам на останалите членове на бандата, да го извадят.

Що се отнася за записи ,предпочитам да дам по 40 лв. на записана минутата с мастеринг-а, отколкото няяколко бона за програма , да се уча да работя с нея, да се уча да правя мастеринг и т.н. Човекът собственик на студио е инвестирал в нещо, учил се е да прави нещо, в повечето случай го прави изключително качествено на западно ниво, а аз ще се хабя да откривам топлата вода Все пак съм на мнение , че всеки трябва да яде, включително и звукозаписните студиа.

 

 

 

Ако един ден Българина се научи да дава пари, може би ще може да очаква й да получи.

 

 

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tracktion 3 . Това за мене е програмата с която най-лесно се оправям . Програмата си има абсолятно всичко и почти няма пълин който да не е съвместив . Миди редакция , добри възможности за обработка на уейв и МР3 . Абе лети направо . Жалкото е че я разучавам по метода на опитите и грешките , а това отнема време .

Пробвал съм почти всички по-масови програми / без Samplitude / , но Тракшън си ми е на сърце. :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@dedomito, адмирации, защото Tracktion не можах да го изтърпя - и него съм пробвал, за да се уверя, че има най-ужасния интерфейс. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.