Jump to content
Българският форум за музиканти

Бас в китарен усилвател?


Борис

Recommended Posts

Здравейте всички :)

 

Чудех се дали ще има проблем,ако ръгна бас в китарен усилвател.Чувал съм,че били в доста различни честоти,или нещо такова.Извинявам се,ако вече има такава тема

 

По-здрави :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пф аз свиря така от бая време и нямам проблеми.Естествено не го надувам кубенцето,но пък и не ме е*е много за него.Все пак има шанс да го повредиш и ако е хубаво кубето незнам дали има смисъл да рискуваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се,ако вече има такава тема

Има, казва се Леми Килмистър :metalist:

Мани майтап, на крачка бях да запиша албума през Меса трипъл, но реже безвъзвратно ниски...това го виждам като проблем само, друго...колегите да кажат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблем няма, усилвателят ще свири, но ще звучи "тънко". Да не говорим за реалния риск да издухаш говорителя. Ако искаш да свириш в къщи колкото да си чуваш инструмента, става. Но нищо повече, за сериозно свирене ти трябва бас усилвател с подходящи за целта говорители.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От половин година, понеже басиста ни няма кубе и свири през едно мое китарно, 30w с 12" говорител. Нищо не му е станало до сега, но не го осилваме, на доста ниско ниво го държим. Звука обаче не е голяма хубост. И също потенциометрите на еквилайзера много слаб ефект имат като е вклучен бас, не знам от различния тембър на баса ли е, но с китара доста повече се усеща като се въртят, а с баса е доста по-слаба разликата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми нормално, мести "чужди" за баса честоти. ;)

 

Това е един от проблемите, но ако баса е с активна електроника можеш да си връткаш оттам.

Другия недостатък е рязането на честоти. В зависимост от схемата може да е супер ушевадно. Така беше в китарното ми Peavey лампово комбо - 4-та струна ник'ва я намаше. В Blackheart-а обаче басеца си звучеше трепач!

 

Все пак трябва да се има предвид, че за сериозна свирня тоя номер не върши работа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става за нещо сериозно,просто искам да блъскам вкъщи с моя crate flex wave 15W :д.Благодаря за отговорите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам точно как ще се получи това с блъскането. Имам предвид "огромната" мощност на това приспособление. Освен това трябва да отрежеш ниските, иначе ще гониш говорителя из къщата. Ти ще чуваш нещо, но по този начин не можеш да направиш постановка на дясната ръка, независимо дали свириш с перо или пръсти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той и тате може, ама козата си сака пръч.

 

Дебелото Си на баса е около 31Hz.

Дебелото Ми на китарата - около 70Hz.

Тонкоректорите обикновено започват да "обработват" около първия хармоник на тези честоти. Ако ви се смята - смятайте. Ако ви се слуша - слушайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Е по-добро описание на нещата не може да има. Ако можеше всичко, нямаше да са отделен вид апаратура. Който иска да пуска баса в китарното кубенце да има предвид, че ако басчето е с активна електроника, може да има умен поглед над тичащ говорител, ако кубенцето е мъничко и увеличено на макс. :) Стават грешки, казал таралежът и слязал от телената четка. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами мен пък ми е чудно, дали обратното е проблемно, ако свирим на китара с бас кубе

 

The Fender Bassman was a bass amplifier introduced by Fender in 1952. Although it was originally designed for bass guitars, it was frequently used for normal electric guitar in rock and roll, blues, and country bands.

 

Преди време имах такъв усилвател с 4х10" говорители. Купих го от китарист, който десетина години беше рязал с него главите на пияни норвежци и финландци. Въпреки, че е направен специално за бас, много китаристи го използват за рок и блус още от средата на 60-те години. Обаче не съм сигурен дали ще задоволи изискванията на някои басисти в днешно време. Лично за мен звучи по-добре когато се прибави още един бокс с 15" или даже 18" говорител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами мен пък ми е чудно, дали обратното е проблемно, ако свирим на китара с бас кубе

 

Няма прблем при някаква "култура на ползване" стига да ти допадне звученето.

Аз свиря в бас комбо и се радвам на доста плътен звук.Освен това не е необходимо да се свири метъл музика - и за други стилове е добър ефекта от такова рокадо. :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз свиря с китарата в бас комбото и съм страшно доволен. Просто не му засилвам ниските. Да, 15ката не е толкова "бърза", но самият тембър много ми харесва. Може да е заради 7мата струна, която обославя цялостна промяна в тона на китарата, и по-ниската експресия е добре дошла; не знам. Но е доста яко.

 

Не мога да запиша семпли, пък и нямам як драйв, но китара в басов кабинет е определено по-добрият вариант от бас в китарен.

Fender Bassman, anyone?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз скоро взех един бас и го пускам в китаренто кубе Marshall mg15cd и съм доста доволен, просто не бича волумето, да не стане нещо, но на 25-30% от максиланото волуме за близо 2 месеца вече нищо му няма на кубето. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.