Jump to content
Българският форум за музиканти

Дефретване на Stag BC 300 /5


programista

Recommended Posts

Здравейте,

 

Имам един Stagg BC 300 /5 струнен , и мисля да го дефретна .

 

Някой дефретвал ли е такъв бас - не по принцип,а точно този модел?

Дайте някакви отзиви и коментари ..

 

Баса и праговете са в добро състояние, не се налага смяна на праговете, просто станаха много басовете и нито един фретлес между тях.

Все още не съм много убеден, че искам да го дефретна, така че ако някой от София или наблизо има дефретнат такъв

бих се радвал да видя резулатата преди да почна да вадя праговете, че току виж се окаже, че не е за мен тая работа.

 

Имам и един 4 струнен Stagg BC 300. Той е другия кандидат за дефретване.

 

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дефретването не е просто изтръгване на праговете. Има си доста работа и тънкости и е най-добре да се направи от лютиер. Знам, че сега ще скокнат няколко души и ще кажат, че са си го правили сами и е станало супер... но дори и на евтин инструмент трябва да се направи правилно от професионалист.

 

Ето ти две поредици от клипове по въпроса:

 

http://www.youtube.com/watch?v=N6P9wtq1n9g

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям мнението на blr. Иначе аз имам дефретнат Yamaha RBX 375 и мисля, че е станал доста добре. Не съм го дефретвал аз, така го купих. Ако искаш да тестваш - обади се. Само трябва да му сменя струните, че е с едни Elixir-чета, които са станали на паяжина. :greenball:

 

Последният на снимката:

 

IMG_4582.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително да го направи лютиер - има специални инструменти за вадете на фретовете. В противен случай е много голяма вероятността от нараняване на фингърборда. Предполагам, че е някаква разновидност на розууд, а той е много крехък и лесно раним. Добре е прорезите да се запълнят с лентички от някакъв дървен материал, желателно светъл на цвят - за по-лесно привикване. Лепят се с полиестерни лепила и след това се прави прецизна шлайфане на фингърборда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Препоръчително - да, задължително - не мисля. Изисква сръчност, опит и информираност, но с малко здрав разум и внимателна работа могат да се постигнат чудесни резултати. Рискът, който собственикът трябва да приеме е редуцираната стойност на инструмента - дори да е перфектно дефретнат пак би се продал по-трудно и вероятно за по-малко пари спрямо сегашното състояние.

 

programista, нямам опит с конкретния модел, но преди да започна бих си задал следните въпроси:

1. Доколко си имаш доверие за подобна процедура и дали не е по-добре да се обърнеш към специалист?

2. Как звучи басът акустично и през усилвател - тембър, дължина на тона? След махането на позициите ще се загуби част от атаката на тона (особено във високите честоти), дължината също ще се промени и ако общия тембър не е особено удовлетворяващ за теб тези промени могат да се окажат фатални за крайния резултат.

3. Грифът прав ли е и как се държи при настройка на шината? Настройката на височината на струните е много важна при фретлес басовете. Напр. когато се търси съвсем леко "закачане" на вибриращата струна в дървото на фингърборда за постигане специфичен тембър (т.нар. mwah), то трябва да е равномерно - по целия гриф.

 

В нета има достатъчно информация, но давам един линк, който показва как се извършва подобна модификация. В твоя случай нанасянето на допълнително покритие върху фингърборда е по желание - палисандъра спокойно може да бъде оставен натюр ;) :

http://www.stewmac.com/tsarchive/ts0139.html

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Покриването цялата повърхност на фингърборда променя тона, повече сустейн и средни. Прави се с полиестерна смола и тънка шпакла. Зависи точно какъв саунд търсиш. Ако искаш да се приближиш към по-акустичен тон палисъндърът не се лакира. Промяна на звука ще постигнеш и с промяна височината на струните, от бриджа и чрез промяна опъна на самия гриф.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

1. Доколко си имаш доверие за подобна процедура и дали не е по-добре да се обърнеш към специалист?

2. Как звучи басът акустично и през усилвател - тембър, дължина на тона? След махането на позициите ще се загуби част от атаката на тона (особено във високите честоти), дължината също ще се промени и ако общия тембър не е особено удовлетворяващ за теб тези промени могат да се окажат фатални за крайния резултат.

3. Грифът прав ли е и как се държи при настройка на шината? Настройката на височината на струните е много важна при фретлес басовете. Напр. когато се търси съвсем леко "закачане" на вибриращата струна в дървото на фингърборда за постигане специфичен тембър (т.нар. mwah), то трябва да е равномерно - по целия гриф.

 

 

 

Баса си ме кефи в този му вид, не е за скрап и определено не ми се ще да го развалям само "за да видя какво ще стане".

Нямам никаква представа дали крайния резултат ще си струва, затова бих желал да пипна един така модфиициран инструмент за да имам представа какво да очаквам.

 

Видях в youtube филмчета с фабрична фртелес версия на BC300, но свирачите не бяха кой знае колко вдъхновяващи, мисля че причината не беше в инструмента.

 

Имам и един Орфей за около 20 лева:). Утре ще пробвам с него... и ще пиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтин вариант за лакиране на грифа после е с яхтен лак

Имах и идея с реактивен, но КД ме посъветва да не го правя, защото се напуквал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С цианоакрилатни лепила също става, а изразходваното количество е достатъчно малко - под една тубичка.

Чакам да видим дефретнатия Орфей

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На колегата armario му правих скоро същия стаг и стана много добре но му сменихме и електрониката с мюзикмен адаптери :greenangel: и свири много добре като гриф стана също много добре така че той най добре може да даде мнение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да, temerut е прав.

Запознатите знаят, че всички мои китари са минали през него и ефекта е поразителен. В добрият смисъл, естествено. Дори и върху Уоруика, който взех наскоро, си остави подписа като му смени електрониката. Беше ЕМГ, но сложихме MEC - 3 бендова. Все пак Уоруик и МЕС са неразделни както морето и чайките. :thumbs_up: Който беше на концерта на 12 - ти имаше възможност да се убеди. :metalist:

За останалите - баса беше същият, който колегата programista иска да преправя.

Не знам колко мъка и нерви е хвърлил temerut, за да го дефретне моя, но сега си звучи доста прилично, с нисък екшън е, не бъжди. В интерес на истината, все пак не мина без поредната доза "темерут, пимп май бас" след дефретването - сменени адаптри, активна електроника. То като не са сложили дърво в тия басове, да има с какво да звучи.

Който иска снимки - ще го снимам, но няма голяма разлика, само дето е фретлес. Запазени са позициите на прагчетата. А на следващата бас - сбирка обещавам да го донеса и да го чуете.

Поздрави и Лонг лийв Рок'н'Рол.

Редактирано от armario
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Марио, пиши на лични кога можеш да ми го покажеш.

 

Орфея успешно дефретнат само с три порязани пръста.

Всъщност баса е Орфранкенщайн. Гриф от бас Орфей, тяло от соло китара Орфей,

Ключове и бридж от някакъв чешки бас.

 

Така и така не знам къде съм му затрил пикгарда с адаптерите и мисля утре да пробвам с едно пиезо.

Трябва да му намеря и ключ за G-струната, че в момента е само с три струни.

 

Фретлеса се оказва супер пристрастяващ. само да пипна баса на Марио и моя Стаг ще го сполети същата участ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко нощи свиря с орфретлеса през BOSS GT8(без дистър разбира се. само компресор, хорус , ревърб( и pitch shift ) ) и е баси кефа.

Семпли няма да пускам, струните са на 10+ години. Звука не е ужасяващо прекрасен, но усещането е страхотно.

В момента е с пиезо под бриджа вързан директно на буксата за жака, но ще му сложа и един ноунейм хъмбъкер за китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.