Jump to content
Българският форум за музиканти

глъхнещи тонове


analizatorat

Recommended Posts

Здравейте музиканти. Моля Ви за помощ.

Китарата ми е Ibanez SZ 520 QM. Вече не се произвежда.

Купих я от колега във форума. Сетъпната е заводски с малко подобрения от мен /фрет левълинг/.

Изключително нисък екшън / около 11 микрона на първа и 13 на шеста струна, замерено на 12 - то прагче /.

Абсолютно никакъв фрет бъз, където и да било по грифа. Перфектна интонация / чак тунера се чуди какво става ?!?!? /.

Състейна е внушителен ..... освен на три места.

Най-зле е ситуациятя при нота МИ в трета октава / стандартно 12 - то прагче на първа струна /.

Състейна там "умира" за една сукунда.

Уточнявам, че става дума точно за нота Ми в трета октава, защото когато настроя китарата в друга тоналност / напр. ми бемол /,

проблемът се пренася на 13 - то прагче, при Ре на 14 - то и т.н.

Съответно по същия начин стоят нещата и на втора и трета струна струна

/ при стандартен строй в Ми - съответно 17 и 21 - во прагче /.

Не е от кубето, защото пробвах на още няколко / вкл. пълна лампа / и проблемът си остава.

Проблемът го има както на "чисто", така и с дист. Не помагат и ефекти / хоруси, дилеи и т.н / - пробвах.

Ще се радвам да чуя / т.е. видя / всякакви мнения / дори подигравателни /, но се надявам някой да ми помогне при разгадаването на проблема и евентуално за отстраняването му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът го има както на "чисто", така и с дист. Не помагат и ефекти / хоруси, дилеи и т.н / - пробвах.

 

А, има ли го същият проблем при невключена китара в усилвател, т. е на "сухо" така да се каже, с издърпан от буксата кабел(за пояснение на въпроса ми)?

 

Ако и тогава го има предполагам, че се дължи на чисто акустичните характеристики на тялото(резонанси, антирезонанси и др.) Или евентуалното влияние на магнитите от адаптерите.

Аз имам резонансен проблем с акустичната ми китара, т.е. при тон ми(а понякога и Ре) от първа(реално от малка) октава независимо на коя струна е изсвирен, понякога от вътрешността на корпуса се чува(не винаги) неприятно гъргорене.

 

excl.gif Направи някакъв запис да чуеме!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление не мога да ти помогна, но винаги съм се чудил как успявате да свирите акорди на толкова брутално нисък екшън без бръждене на струните? При толкова нисък екшън все някъде ще има проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ми стана любопитно като четох, как точно си измерил в микрони. То един еритроцит е 8 микрона а ти си измерил разстояние от 11 микрона. Това според мен е абсурд. Поправи ме ако греша!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти, според мен нещата стоят така:

 

1. Трябва да си избереш размер струни, тоналност и тогава да настройш с тунер флажолетите на 12 позиция.

(за съжаление с тоне-матик бридж като твоя манипулацийте са по-ограничени)

2. Състейна намалява правопропорционално на височината на екшъна.

3. Ако посредством тръс-род-а си оставил грифа без дъга, трябва да му олабиш едно коремче.

 

ВАЖНО: Ако при пиленето на праговете тръс рода не е бил настроен за идеално прав гриф - тогава повече не го върти, че ще стане по-зле.

 

:ok:

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами проблемът ти е е много често срещан и за съжаление далеч не само при по евтини китари. И аз съм си блъскал главата с него :) . Навремето си бях купил чисто нов Гибсън Лес Пол Стандард, който върнах 3 дена по късно заради това :icon_shithappens: Грифът на китарата не харесва съответното Ми и това може да бъде евентуално поправено от лютиер, но с цената на изтъняване на грифа (предполагам че е доста тънък за да има такива проблеми), което не си струва, а не и не знам какъв ти е грифа

 

Но общо взето можеш да направиш няколко неща

 

Първо, за да провериш дали помага, докато свириш съответния тон, опри главата на китарата в дървена врата или гардероб и леко я притисни, много е вероятно състейна на 12 праг да се повиши сериозно. Ако това стане, най лесно би било отзад на главата да закрепиш здраво възможно най тежката малка метална планка която можеш да намериш (колкото по тежка, толкова по добре). Променената тежест на главата би трябвало да коригира проблема значително.

 

Другият вариант е да се експериментира с различна дебелина струни. Като начало сложи един номер по дебели (ако ти е твърдо, само дебелите 3) и натегни малко тръсрода). Това ще промени напрежението в грифа и е много възможно да измести глухата точка четвърт тон на някъде и ще ти реши проблема. Ако вече си с дебели струни можеш да пробваш с по тънки, важното е да пробваш с различен опън и съответно различно натегнат тръсрод.

 

Можеш да пробваш и комбинация от двете по горни

 

Ако проблемът е много сериозен обаче е възможно да не се реши нацяло и тогава няма кой знае какво повече да направиш. Въпреки всичко, мисля, че тези манипулации могат да пооправят значително работата .

 

p.p. Между другото, за подобни проблеми се продава и следното приспособление

http://accessories.musiciansfriend.com/product/Groove-Tubes-Fatfinger-Guitar-Sustain-Enhancer?sku=420270

Същото лесно би могло да се направи, защото трудно се намира даже и из американските сайтове

 

п.п.2 Повечето китари имат глухи точки (места с осезаемо по малко състейн), но при лош късмет, същите се аказват на важни тонове и са особено дразнещи. При Гибсън любимият тон е Си на 7ми праг първа струна, който има неприятния навик да минава във флажолет една секунда след първоначаланата атака с перото и да гасне значително по рано от другите. От няколкото Гибсъна, които съм имал 2 имаха тази тенденция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Повечето китари" - бих казал направо всички имат някъде глухи тонове. :) Включително лютиерски изпълнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

p.p. Между другото, за подобни проблеми се продава и следното приспособление

http://accessories.musiciansfriend.com/product/Groove-Tubes-Fatfinger-Guitar-Sustain-Enhancer?sku=420270

Същото лесно би могло да се направи, защото трудно се намира даже и из американските сайтове

Любопитно ми е, ако си го пробвал, до колко помага?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен ми е любопитно... прочетох това-онова в интернет... дали наистина увеличаването на тежестта на главата помага за състейна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Повечето китари" - бих казал направо всички имат някъде глухи тонове. :) Включително лютиерски изпълнения.

 

Ами не, последната, която Диката прави за мен, няма в интерес на истината, има 1 или 2 леко по къси тонове (на фона на другите, които звучат страшно дълго), но няма никакви глухи тонове. Бях доста учуден, но това е факт :)

 

п.п. Да, помага и то осезаемо, при това лесно може да се пробва, просто прикрепете здраво тежест на главата на китарата и си слушайте глухите тонове със и без нея>

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах те. Винаги обаче има тези един или два тона с лека разлика в състейна и в силата, която е осезаема. При добрите лютиерски инструменти просто не е толкова лесно чуваема (особено ако не използваш често тези позиции) и с определен размер струни е незабележима, но винаги я има.

На акустичните китари прави значително по-брутално впечатление, въпреки че при добрите инструменти е пак относително трудно чуваемо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха - ха, ще умра от смях...

Някой ми е чукнал два отрицателни в рейтинга...

Къде била границата, между градивната критика и горчивата истина?

Ами мястото, където някой ще се обиди!

 

Та така де..., затова има китари от 300 и 3000. (Да се върнем в изходна позиция) :yes:

Това е то горчивата истина..., както и да го въртим, и да го сучим...

 

Аре чукайте на воля сега! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бях единият :offtopic-001: ! Гибсън са ти ефтини ли? Това не е проблем с цената очевидно при положение, че го има и на доста скъпи инструменти!

 

Специално ти много често пишеш стойностни неща и си един от хората, които очевидно се интересуват от материята!

Точно заради това отговор - затова има китари от 300 и 3000. Е много off base, не помага на никой и ако ти го получиш на тема, която те вълнува едва ли ще цъкнеш +. По мое мнение SZ серията на Ибанец са доста сполучливи китари според мен и определено не са нисък клас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.