Jump to content
Българският форум за музиканти

Топ потребители

  1. Koobenot

    Koobenot

    Mods


    • Points

      3

    • Мнения

      1504


  2. Evtim Djerekarov

    Evtim Djerekarov

    VIP listed


    • Points

      1

    • Мнения

      8667


  3. Rezachka

    Rezachka

    Members


    • Points

      1

    • Мнения

      510


  4. YNGWIE308

    YNGWIE308

    Members


    • Points

      1

    • Мнения

      400


Най харесвано

Showing content with the highest reputation on 09/15/23 във всички области

  1. Давай да ги видим, ще измъдрим някакъв гълъбарски сетъп ...
    2 points
  2. Почти със сигурност ще трябват други филтри, не само заради изгаряне, а и заради потенциални проблеми със звука. Трябва да видиш документацията (не купувай такива без документация) на новите говорители какво казва - каква е минималната честота, която новите говорители могат да свирят безопасно и при каква стръмност на филтъра. Ако тази честота е, да кажем 2kHz, но пък не се споменава нищо повече, можеш да направиш филтър от втори ред (12 db/oct), настроен на по-висока честота (да кажем 2.8 - 3.2 kHz) за всеки случай. Без документация на говорителите (подробна - АЧХ, T/S параматери, импеданска характеристика и т.н.) и без измерване (електрическо и акустично), тия неща са малко проба-грешка, проба-грешка, проба-грешка..... Важното е, да работи и да ти харесва как звучи. Ако горе-долу умериш слушаем вариант, може би с малко EQ ще успееш да го вкараш в относително приемливи рамки.
    1 point
  3. Колегата е абсолютно прав. Трябва да се съобразят следните фактори при подбор на подходящ пасивен филтър: импеданса на озвучителното тяло (омове – Ω) дълбочината на сряза на филтъра (измерена в dB/octave – 6/12/18dB/octave и т.н.) – обикновено се ползват филтри от втори (12dB/oct) и от трети ред (18 dB/oct) при по-старите системи, при новите си е направо активна интегрална схема, която е част от крайното стъпало и няма бобини и кондензатори, което помага и за по-стръмният и прецизен сряз ... колкото по-стръмен срязът, толково по-прецизно се случва отделяното, респективно се чува и по-изчистено разделителна честота на филтъра (измерена в Hz) – подбира се спрямо широколентовия ти говорител ... да речем, че широколентовият ти свири от 20Hz-5kHz, ами очевидно високотоновото ти озвучително тяло трябва да почва от 5kHz-20kHz (да речем) ... ако стойностите се разминават или ще имаш насищане на честоти или липси на такива мощността/честотната характеристика на драйверът/пиезото мощността/честотната характеристика на широколентовият ти говорител мощност на филтъра (мери се във ватове) Също е важно да подбереш подходяща чувствителност на драйвера спрямо широколентовият ти говорител ... не драйверът да е 85dB-SPL, а широката ти лента да е 103dB-SPL, тогава високите вечно няма да ти стигат. Без конкретни модели на широката ти лента и драйверът, както и стойностите на филтъра, който ползваш, трудно можем да разберем дали може да се преизползва или не. Може и да може, може и да не може, но шансовете според мен са малки предвид коренно различното озвучително тяло, което искаш да поставиш.
    1 point
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.