Jump to content
Българският форум за музиканти

Топ потребители

  1. Evtim Djerekarov

    Evtim Djerekarov

    VIP listed


    • Points

      6

    • Мнения

      8667


  2. Лими

    Лими

    Members


    • Points

      1

    • Мнения

      1770


  3. xexe

    xexe

    новаци


    • Points

      1

    • Мнения

      18


  4. synchu

    synchu

    VIP listed


    • Points

      1

    • Мнения

      5708


Най харесвано

Showing content with the highest reputation on 07/01/21 във всички области

  1. Благодаря ти за линка, интересно четиво и точно по темата
    1 point
  2. Ами, насочи го момчето, ако познаваш такива, да му свърши работа.
    1 point
  3. Встрани от темата с кабелите, току-що сметнах набързо cutoff честотата на low-pass филтъра, образуван от (най-често) 33-68 килоомовото входно съпротивление на ламповите апаратури и паразитният (в по-голямата си част милеров) капацитет на първата решетка, който според моите експерименти от миналото, представлява около 100-150 pF, в зависимост от избраният коефициент на усилване на първото (общ катод) стъпало. Получават се честоти в диапазона 15-30 килохерца, което наистина свидетелства, че това съпротивление се подбира, за да потисне потенциално прихващане и детектиране на AM радиостанции.
    1 point
  4. Напротив, изходното съпротивление на китарата е желателно да е малко. Китарата (освен ако няма вътре активна електроника) е пасивна и няма как да се самовъзбуди. Не знам в какъв ВУЗ си учил електротехника, но поне от написаното, не изглежда да си се задълбочавал много в ученето. Съвсем обратното е - изходното съпротивление на китарата е желателно да е малко, а входното съпротивление на усилвателя - безкрайно в идеалният случай. Но пасивната китара има някакво изходно съпротивление, главно поради DC съпротивлението и голямата индуктивност на адаптерите. Входното съпротивление на китарните апрататури, поне за постоянен ток, е около 500 килоома - 2 мегаома. При лампи / JFET транзистори може и да е безкрайно голямо, но все пак има обикнвено 1M резистор, който да "придържа" напрежението към земя при откачен вход. За променлив ток, с нарастване на честотата входният импеданс пада, поради наличието на паразитен входен капацитет (и милеров такъв, ако имаме инвертиращо стъпало с голямо усилване). Ако входното съпротивление на усилвателя е 1 ом, както предлагаш, то за да имаме на входа 1 волт, трябва да имаме входен ток 1 ампер, или общо китарата трябва да "захранва" 1W - ти представяш ли си я тая работа ?. 1 ампер ток през 7 килоома адаптер, би означавало напрежение от 7 киловолта върху адаптера, който от своя страна ще разсейва мощност от 7 киловата - почваш да свириш на китарата и отваряш прозорците, да не прегрееш. Само не знам, как ще ги прилагаш тия 7 киловата върху горките струни.
    1 point
  5. Входните съпротивление на китарните усилватели в повечето случаи са >33 килоома... EDIT: Имах предвид да продължа обяснението със стандартните лампови стъпала, входен резистор ~1M обикновено, и съпротивление преди първия гейн стейдж обикновено ~33K. Евтим така или иначе по-добре го е обяснил и по-бързо
    1 point
  6. Щом са изобретили лампа, която не става и за боклука, значи е близо решението на проблемите със замърсяването.
    1 point
  7. Пасивните адаптери на електрическата китара имат DC съпротивление 5-15 килоома и по-висок импеданс за променлив ток (поради значителната си индуктивност), и са навити с стотици метри и километри проводник със диаметър около 0.06мм. В сравнение с това, дали средното "жило" на проводника ще има съпротивление 1 милиом или 10 ома, е в общи линии все тая. Съпротивленията на входа на повечето апаратура имат една или повече от следните функции: - Да предотвратят самовъзбуждане - Да зададат максимална честота на Lowpass филтъра, който това съпротивление и паразитният входен капацитет създават, за да не "прихваща" апаратурата AM радио. - Да ограничат входния ток. Иначе, лампите/транзисторите си имат "pulldown" резистори към земя (или към каквото трябва напрежение) и работната им точка е така избрана, че при нормална амплитуда на входното напрежение, работят в клас A. Схемите с ОУ обикновено работят в клас AB, поради характера на ОУ, но най-често при липса на входен сигнал, са позиционирани в или около "средата" на работната си характеристика. Важно е: -Да ползваш кабел с добра екранировка и малък капацитет. Също на практика с безкрайно съпротивление между средно жило и оплетката (някои кабели имат утечка). -Да ползваш здрави, хубави жакове, и от другата страна да имаш здрави, хубави букси. Другото може да се причисли към популярните глупостички и ползата граничи с въображаема - нещо като ползата от това да си играеш, да екранираш с медно фолио китара с двойни адаптери (хъмбъкери) - уж има някаква полза, но като екранираш китарата на клиент, все се мръщи и смята, че нещо не си направил като хората, защото му се иска разликата да е поне забележима, а тя често не е.
    1 point
  8. Съветите в тази тема са като висш експертен пилотаж, сякаш този кабел ще се ползва в много скъпо студио или от високо заплатен професионален китарист. Бас ловя, че крайната цел е свирене в спалнята на слушалки с лаптоп. ??
    1 point
  9. Мда, при изходно съпротивление на китарата в рамките на 10 - 100 килоома, несъмнено тази 1/10000 или 1/100000 част от общото съпротивление на веригата, ще изиграе драматична роля при представянето на звуковата картина.... Сега остава да начертаеш еквивалентна схема и да сметнеш с колко ще се потиснат хармониците при тестов сигнал (да се има предвид, че разлики под 1dB се чуват трудно, а разлики от сорта на 0.1dБ - никак). Може също да пробваш емпирично, да монтираш ключ, с който включваш/шунтираш съпротивление 100-470 ома последователно на средното жило на проводника, да провериш сам за себе си дали и колко разлика чуваш. Вероятно производителите на лампова апаратура страшно са се минали, като са забравили да махнат входното 68К съпротивление на решетката на първата лампа. Също производителите на педалчета, които слагат последователно на входа най-често 10К.
    1 point
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.