Jump to content
Българският форум за музиканти

* Крадени песни *


Jordan_J

Recommended Posts

  • 6 months later...

Реплика от един разговор в нашата репетиционна. Човекът е китаристът ми и на някои от вас им е познат сигурно.  

 

Ava:

 

Те то всичко ново е старо. Каквато и мелодийка да хванеш, все ще прилича на нещо (свири нещо, което заприличва на Come as you are на Нервана). Все ще намериш нещо по света, дето да си прилича, в музиката всичко се прави на базата на 7 тона, които по един или друг начин си ги въртиш. Имаш просто разни акорди да ги свириш, но като ги нареждаш, пак изглежда подобно. Някои като ги слушам, бе дайте да измислим 8-ма нота и да променим музиката. :D Нали?

 

И така нататък. Идеята ми е, че няма парче, което да няма АБСОЛЮТНО НИЩО КРАДЕНО не само в българската, а и в чия да е музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ФСБ никога не са твърдели , че това е тяхна песен. Това е малко като дрехите втора ръка - по-качествени са от китайските , хубави са ...ама са втора употреба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

ето тука, четете (и чуйте) за крадването на началото на Stairway To Heaven:

 

https://music.yahoo.com/news/led-zeppelins-stairway-heaven-targeted-plagiarism-181041510-rolling-stone.html

 

но мен ме дерзае друг въпрос, защо чак сега ?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..глупости .... нещото , което е същото е само в началото свалянето на схемата за два такта ... този тип сваляне го има сигурно още в поне 100 парчета .... да не говорим , че при Цепелин е много по приятно аранжирано и с горната мелодична линия , което го няма в така наречения оригинал ... ей ... явно някой хора са останали без кинти и се чудят как да изкарат някой лев ... или по скоро лира ...и това да го направят с група дето е дала толкова и от нея са крали , крали .... жалка работа ... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Цепелин имат няколко такива "пощипвания"  ,а относно въпроса "защо чак сега" , просто не си се интересувал  ...и за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е адски старо ,като предположение.Истината е , че има доста голяма прилика в началната тема , но двете групи са развили идеята по - различен начин .Ако всяка песен имаше на 100 % уникален акомпанимент ...щеше да има 5 песни ,на този свят :Д

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Далеч по-потресаваща е приликата между Child in time и Bombay calling. Или напълно директната вече кражба от страна на Цепелин на Dazed and confused. Тук точно както каза zanev 70 - приликата е сравнително далечна и е само в тази "слизаща" мелодия в началото, която съм сигурен, че съм чувал и на доста други места. Да не говорим, че Taurus (много готин инструментал между другото - на мен ми харесва) прилича пък на Cry me a river на Davey Graham. 

 

И докато говорим за крадене...

Редактирано от НиколайGK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези твърдения за плагиатство понякога достигат до абсурдност. Наскоро излезе солов албум на Роджър Тейлър - барабаниста на Куийн. И тутакси много хора го обвиниха, че откраднал бас-линията на Breakthru за една своя песен. Интересно ми е как крадеш от себе си...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно заради въпросната песен на Пърпъл го пуснах. И тук не е като в "кражбата" при Stairway to heaven, а напълно директна заемка. Интересното е, че рифът не е бил краден само веднъж: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ADUZ5wK0FEU

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.