Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Не съм фен на "побългаряването" т.е. да се махат разни неща от работещи системи, но пък може и да помогне в някой случаи. една такава проба става за 2 минути.

 

Не знам какво точно представлява тоя крем диск, при мен е просто малък клапан с пружина в средата на диск под цедката. Това ли е?

Редактирано от exxct
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е да, но само с махането му ще получиш бистра кафява течност с вкус на изплакнати чорапи след три дневен поход из родопите. И аз не обичам да побългарявам, но нямаше как да отделя 3-4 хилядарки за качествена машина и мелачка. Явно не съм само аз защото масово по английски и американски форуми се ползват машини които  лесно се модват до нещо ползваемо. В началото ми беше много зор докато наглася всичко. Сега сутрин ми отнема 5 минути да си направя кафе. И е чудесно!  :metalist:

П.С. Довечера ще печем, аромата на печено кафе е... и той е чудесен. После цялата къща мирише на кафе с дни. Ще наснимам процедурата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази направо е като винтидж лампов усилвател, а и струва горе-долу толкова

 

lapg16_romantica_brass_transparent_2.png

 

Обаче едва ли има такава голяма разлика във вкуса в сравнение със средна класа машина с помпа, че да си заслужава парите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко матрял от печенето. Минимум 24 часа трябва да престои. И веднага може да се пие но иска време да се стабилизира. Попадал съм на кафе което хич не ми хареса и след 2-3 дена беше страхотно.

 

7898218k.jpg

 

7898221y.jpg

 

7898222r.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Мммного добре изглежда!

Колко препичаш. Винаги ли така, до кафяво, или правиш и по-силен/по-слаб препек?

Има ли разни оптимални положения, в зависимост от сорта кафе?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да зависи от кафето. Когато за първи път го печа си имам един ориентир къде да спра. Точно преди second crack както се казва и става full city roast. След това решавам занапред как да го печа ако ми е харесал дадения сорт. От линка ще видите видео и снимки с обяснения на определените етапи от процеса. Прави ми впечатление че хамериканците пият по светли кафета, а аз обичам по италиански тип където степента вече е малко след full city+ и преди french. Но пак си зависи от сорта. В четвъртък ще го тествам.  :greenball:

http://www.sweetmarias.com/library/content/using-sight-determine-degree-roast

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Простете влизането на слабо време от страна на непиещ кафе филолог:
Книжовната форма е за 1-во лице ед.ч. е "пека"

Поздравления за задълбочения интерес по темата, продължавам да чета с интерес!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Мани, мани. Само до преди три месеца, въпросът "Искаш ли кафе" имаше два отговора - да и не.

Колко просто се живееше...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Шъ взема да пусна една тема "Ракийкаджии със саладка има ли" .... и гледай какво ще стане  :)

 

ПиЕс: Ма верно шъ я пусна :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понякога се подиграваме на езотериката, обаче да ви кажа - чашките определено имат значение.

Не знам дали те променят нагласата на правещия кафе, или просто, понеже са 60-грамови еспресо чашки, не позволяват оливане с дължината на кафето, обаче ако щете вярвайте - в тях кафето е по-ароматно.

 

Днес, след известно обикаляне из левчетата и отсяване на всички китайски кичове с розички и виолетки, се спряхме на ето на тези кафени чашки:

 

2lv21cm.jpg

 

 

Това са 60-грамови(до ръба) еспресо чашки (които са рекламни, или техни китайски копия). Много ме кефят - като в сладкарничка!

 

Предвид доста бюджетната машина, която ползвам, поизмислих/понаучих някои трикове, за по-ароматно кафе.

Вероятно кафето става по-зле от специализираните решения на Синия Лимон, но вече успявам да го докарам с доста приятен аромат - става по-добре от кафетата в немалко кафенета и сладкарници, където все пак ползват професионални машини.

Ще споделя някои от тези мои наблюдения и трикове и ще се радвам да ги обсъдим.

 

Трик 1: игра с размера на зърното на кафето, за постигане на оптимална екстракция:

Ако се загледате, ще видите, че различните марки мляно кафе, са смяни различно фино.

Както вече се спомена, стандартните домашни машини правят около 15 бара налягане, докато за оптимално еспресо, трябват около 8-10.

Понеже рано или късно, човек започва да си прави смески от различни кафета (поне ако търси специфичен аромат), аз правя следното:

Виждам кое от кафетата е смляно най-фино, и не го смесвам с останалите, а го натъпквам на дъното на цедката. Останалите(ако са повече от едно), смесвам заедно и донатъпквам отгоре. По този начин, по-финосмляното кафе представлява по-голямо съпротивление за водата и вътре в цедката има по-високо налягане (и водата се задържа по-дълго, преди да премине). В резултат на това, от по-едро смлените кафета, които за в горната част на цедката, се получава по-добра екстракция на ароматите и кафето не става воднисто. Така се получава кафе с доста приемлив аромат, дори при по-високото 15-бара налягане.

 

Трик2 : ръчно донагласяне на налягането с копчето (въртящото се копче) за регулиране на парата:

Като сложите един буркан под чучура за парата, и отваряте копчето за парата, докато в чашката тече еспресото, можете да регулирате налягането в цедката. Трябва само да пробвате 2-3 пъти, с кафето, което ще ползвате. Пускате еспресо и гледате да нагодите копчето за парата така, че да изтече 45-50 грама еспресо за около 25 секунди. Като запомните на каква струя тече водата от чучура за пара, вече знаете колко да си донагласяте налягането, за оптимално еспресо. Така кафето(при мен) не прави чак толкова каймак, но все пак има достатъчно, аи кафето става доста по-непрозрачно и ароматно.

 

Трик 3: пропускане на началото и/или края на теченето, за извличане на специфичен аромат:

Ако кафето тече примерно 24 секунди, това са грубо, три периода по 8 секунди.

-В първата третина изтичат повечето важни ароматоопределящи вещества.

-Във втората третина изтичат закарите и карамела(сладостта)

-В последната третина изтича вече по-рядко кафе и известна тънка горчивина.

Ако искате кафето да не е толкова интензивно горчиво, а да стане по-сладникаво, можете да оставите първите 2-4 секунди да изтекат във ваничката.

Ако искате да се отървете от вкуса на тънко и плоско горчивичко кафе, можете да пропуснете последните 6-7 секунди.

Ако искате кафето да е главно сладникаво, можете да сипете в чашата само средната част на теченето.

 

 

Моят персонален микс-фаворит(засега):

Първата 1/3 от цедката - натъпкана силно с най-финносмляното кафе - синя Лаваца 100% арабика от кутия.

Отгоре - смес от около 60% Lavazza Crema e Gusto, 40% Eduscho Wiener Extra.

Получава се доста ароматно кафенце, в което се отличава мекият вкус на арабиката, но и леко киселичкият приятен вкус на виенското Eduscho. Ако искате по-турски вкус, можете да замените виенското Eduscho, примерно с Tchibo Family.

 

И много важно - За интензивен вкус, просто си трябва повечко кафе в цедката. Преди стандарта за еспресо у нас беше 6 грама кафе , сега отива към 10-12.

 

Важно е да се знае, че сервизът за кафе, е голяма част от целия табиет! Харесайте си итилни и елегантни чашки за по-голяма наслада. Приятно пиене!

 

Всякакви коментари по написаното са добре дошли!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:metalist:  Чашките са много важни! Друго важно за тях е ако нямате на машината скара за подгряване, аз ги слагам за 20-30 секунди в микровълновата. В студени чаши изстива бързо и става срам за майстора  :greenball:  Довечера ще щракна моята колекция от чашки хохо.  :virtuoz:

^Това е идеалния избор. Дебелостенен порцелан. Задържа топлината перфектно.

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бравус!

Само да вметна, че налягането в ръкохватката е по малко от 15 бара. 15 бара е максималното нялягане което развива помпата, според мен. А в ръкохватката всъщност ти регулираш налягането от 0 до 15 (теоретично) чрез съпротивлението на кафето, т.е. големина и натъпкване.

Редактирано от exxct
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че е повече от 10-12 в цедката. Поради простата причина, че нормално смляно кафе (за еспресомашина) има такова съпротивление на струята, че при 8-9 бара,  за около 27 секунди през него минават 50-60 милилитра.

 

Когато през същото кафе, водата минава за 18 секунди, както при повечето домашни автомати, това вероятно означава, че налягането в цеднката е към 13-14 бара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.