Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Да, може би наистина зависи от кафето. Ако това Eduscho на снимката го направя 1:2, ще стане доооста горчивичко. Но то е само Robusta - бих казал, доста добре подбрана и относително ароматна като за робуста, но - робуста. Предполагам, че кафетата с наличие на над 60-70% арабика, не са така горчиви и може да се правят по-"гъсти".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има разни видове като IMS примерно които се правят лазерно с някакви микронни отклонения в диаметъра и разположението на отворите и струват доста кинти, но не мисля че те са разковничето...

 

 

Да ти кажа, моята машинка е онуй бюджетно чудо, което се подвизава под търговски марки (в съвсем същия вид) CROWN / Clatronic / ELITE / Rohnson / Arielli или леко променен, но с идентична цедка:  Rohnson / Taurus / Silver Crest и др.

 

Машинката се намира на цени от 80лв(когато е на турбо-промоция), до около 160 (когато е надписана с по-гръмко звучаща марка).

Въпреки бюджетността си, цедката е изработена от лист неръждавейка, надупчен с лазер много прецизно, в квадратна матрица.

Дупчиците са като че ли квадратни, много микроскопични, като от обратната страна се разширяват като фуния.

Та.. това с много точните цедки, май не е запазена марка само на скъпите решения. По-скоро въпрос на производствен процес.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зарекъл се бях да не го близвам втори път, но ме поканиха приятели и щяха да се обидят ако откажех :)

И втория път не ми хареса особено. Разказ в картинки:

 

IMG_2202.jpg

 

IMG_2204.jpg

 

IMG_2205.jpg

 

IMG_2213.jpg

 

IMG_2226.jpg

 

IMG_2228.jpg

 

IMG_2232.jpg

 

Това е метода за приготвяне от упътването. Не знам как се казва стъклената джаджа.

Сипва се Х грама кафе на дъното, долива се с вряла вода и после се джурка.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Ашколсун! Така направено, кафето изглежда по-прозрачно от очакванията на непросветените.

Кажи нещо за кафето, как е на сила, аромат?

 

Днес взех това:

 

http://www.tchibo.bg/asortiment-kafe/tchibo-family/

 

Кафето е относително добре подбрана робуста, но бих казал, доста различна от предишното кафе на чибо (Eduscho Wiener Extra), което пробвах. Виенското има един характерен послевкус, леко киселичък, но приятно, далечно кисел. В контраст с това, Фемилито има друг аромат, който малко повече напомня за кафе на джезве или турско кафе - по-силно е, с по-изразени горчиви нотки. Който обича по-черното и силно кафе, няма да остане разочарован.

 

В магазина вифях и тези две кафета, Tchibo Espresso Sicilia Style и Tchibo Gold Selection(мляно):

 

http://www.tchibo.bg/asortiment-kafe/tchibo-espresso/

http://www.tchibo.bg/asortiment-kafe/tchibo-gold-selection/

 

Те са двойно по-скъпи от фемилито. Чудих се, дали да взема, но в крайна сметка взех две опаковки фемили, да има.

Някой пробвал ли ги е? Какво мислите за тях?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Евто, първия път като го опитах сякаш беше по-гъсто... но беше отдавна.

В този случай по-скоро изглеждаше на вид като "американско" кафе, филтърно. Каймак няма, което е 

естествено предполагам предвид технологията на приготвяне.

Вкуса е особен, много е ароматно и не е кисело, тоест меко някак си. Баси обяснението дадох :)

Но не ми хареса достатъчно, за да преглътна цената от 150 долара за 100 грама :)

Не че е лошо... просто не е умопомрачително....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес пробвах синята мляна Лаваца в кутия (100% арабика) - не мога в никакъв случай да кажа, че беше лошо - напротив - доста прилично кафе е, но не усетих, да има нещо толкова специално в него, просто ароматът му е друг, в сравнение с тези, които по принцип пия. А в заведения съм пил изключително ароматна уж синя лаваца - нищо общо (а тази, която пробвах сега, е купена от Италия,та не може да се спекулира с темата за качеството у нас). А може би просто с моята машина не го правя както трябва (около 50 милилитра излизат за 20 секунди с нея). Какъв е вашият опит с това кафе? Как го правите?

 

Пробвах и Лаваца Крема е Густо (пакет), което мисля, че е 30% арабика. Честно казано, не останах много очарован. Повече ми напомня на черната GIMOKA(от която не пия, преседява си на рафта), отколкото на гореспоменатото кафе. Примерно, Eduscho Wiener Extra, за което споменавам по-рано, ми харесва доста повече от Крема-е-густото, въпреки, че е само Робуста. Може би аз нещо не го правя както трябва, или пък просто ми е друг вкуса, не знам.

 

Гледам из каталозите, че Лаваца предлагат приличен асортимент от мляни кафета. Кои сте пробвали и какво мислите за тях?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евто с наличната машина няма да усетиш разлика. Минимума за да може човек в домашни условия да си приготви нормално кафе е моя вариант. Да кажем че може и без ПИД контролера. Всичко останало е задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое трябва да е най-важното в машината, соред теб? Налягането, цедката?

ако е налягането, мога да си сложа вентил, а мога и да наглася парата, така, че да изкарва дори 25mL за 25 секунди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое трябва да е най-важното в машината, соред теб? Налягането, цедката?

ако е налягането, мога да си сложа вентил, а мога и да наглася парата, така, че да изкарва дори 25mL за 25 секунди.

Нялягането на водата и дебита зависи от степента на смилане (и евентуално натъпкване) на кафето и големината на цедката. Просто си поиграй са различно смляно кафе! Останалите параметри така или иначе не можеш да ги промениш, а и няма смисъл според мен, ако машината е способна да развие по-голямо от необходимото налягане.

 

пс

не мога да разбера защо ти е необходим вентил?!

Редактирано от exxct
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е. Може би трябва да пробвам да го смеля по-фино, че да изтича по-бавно.

В този си вид, ако го натъпча по-силно, ще си строша цедката :D.

 

Имам предвид, някакъв клапан, който да може да се настройва на различно налягане на изпуЩане.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха т.е. на изхода! моята цедка има талкъв, вграден в една от частите и -  след цедката.

но въпреки това пяната вкуса и скоростта на изцеждане се влияе много при мен от смилането.

 

Да не би пък да ти е обърната цедката (ако се разглобява както при мен)

Редактирано от exxct
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това е първото нещо което трябва да се разкара, крема диска. След това ти трябва константна температура и налягане. И по важното хубава кафемелачка с плоски или конични ножове. Тук вече в зависимост от едрината на мелене регулираш как да тече и т.н. Ако кафето не е смелено с еднаква консистенция и има разлика в едрината, водата минава по най-прекия път и само го изплаква. Това с кафето е като с китарите, аз така го разбирам. Просто си иска гиър. Евтините машини нямат никаква стабилност на температурата и налягането, а само няколко градуса и половин бар оказват голямо влияние.

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.