Топ потребители
Най харесвано
Showing content with the highest reputation since 06/21/26 in Мнения
-
4 points
-
^ Факт е, че интелектът генерира парчета, които звучат доста завършено, спор по този въпрос няма. На мен ми е любопитно друго: Как точно ще се справим с масовото затъпяване и омъреляване при наличието на такъв инструмент? Без него вече имахме достатъчно много пудри в аудиото - компресори, аутотюн, time stretching, beat alignment ... абе буквално съм попадал на банди, дето студйният запис е перфектен и като ги чуеш на живо са пълна скръб заради такива студийни инструменти. Тоя инструмент по-скоро ще удължи агонията, щото сега вече и това дори не ти се налага да правиш.2 points
-
Аз видях и прочетох протест от Остава и ПИФ и много се смях. Вероятно има и трета група, която не споменаваш по име. Все тая и десет и двайсет беге рок, поп и не знам още какви си групи да излезнат, все ще са (МИ) някакви смешници ( или нещо подобно). Погледът ми върху музиката силно се промени, именно заради AI misic-та. От една година я има. Първоначално и аз бях на мнение - я , какъв шит. Да, има огромно количество шит AI, правена от случайни хора, натискащи бутон направи ми песен. Първият ми опит беше точно такъв, написах - напиши песен, животното изплю някаква пълна глупост и зарязах идеята... някъде около новата година, почивните дни попаднах на някакъв тип Гараза или нещо подобно, беше направил страхотна музика. Викам си , опа и направих Jump In the Fire. И вече имам траш албум ( и си мисля, че е доста добър, като идеите ( или голяма част) в него , като текстове, рифове, мелодии, съм ги генерирал лично, в продължение на години) ( and no turning back). ( като си признвам, че "моите" идеи, са силно вZаимствани и от Slayer и от Metallica и от Megadeth etc) Обучава ли се животното с човешка музика, да. Така, както го правим хората. Има ли 1000 пъти и повече, по-голям капацитет от нас, да. Дали някой хваща или не, влака , не ми пука. Начинът на правене на музика, вече е съвсем друг и тези, на които не им харесава, са чао ( така ми се струва). От време на време слушам по радио Хоризонт, новата българска музика, която пускат е над 90% Ai, като в световен мащаб, съм прочел, че цифрата е същата - 90% музиката е Ai. И това е само първата година... кажи ми, какво ще е на петата година!? 90% дадени от статистиката, бих казал, че са валидни и за нещо много важно. Хубавата AI музика байпасва 90% от досега направената музика от хората. Вече 90% от направената музика от хора, ми се струва шит. И е шит. Остават 10 % човешка музика, която да е по-добра. Да така е, AI не прави по-добра музика от любимите ни банди и изпълнители ( всички знаем имената на най-добрите, няма нужда да ги пиша). Ако си Металика ( или от сорта) няма да ти пука за AI. Ако си Остава, ПИФ, групата, която не споменаваш - аре у лево! Смешковци, които са си повярвали, че AI се обучава от скапаните им песни, които са буквално пренаписани от западни образци ли!? Да плача ли или да се смея....или да си запея - Сбогом, да носиш таз слива, утре далече от мен!2 points
-
2 points
-
От известно време наблюдавам как някакви хора се оплакват от това, че изкуствения интелект се обучава с песни запивани и издавани от изпълнители, на които не им се плаща за това, че изкуствения интелект се обучава с техните песни. И вчера във Facebook попаднах на една българска група, която е написала следното: И се замислих, аз ли не разбирам или какво изобщо става. Събрах най-любезния си тон и отговорих следното: Интересно ми е какво мислите вие по този въпрос. Ето моите малко по-груби разсъждения: Без да искам да обидя никой, ама това е най-абсурдното оправдание някой да не твори, което съм чел през живота си. Даже направо не мога да повярвам че някой може да измисли такова нещо. Нека сравним фактите. “отказваме да участваме в среда, в която творческият труд се използва за обучение на системи за генериране на музика без ясни правила, прозрачност, съгласие и справедливо възнаграждение за авторите и изпълнителите”. Искам да попитам как се учим ние, хората да “генерираме” музика? Не е ли точно по същия начин. Слушаме любимите си групи и първоначално опитваме да подражаваме на тях - свирим техни кавъри. След това измисляме “наши” парчета, но не можем да избягаме от влиянието на групите от които сме се учили. Вие не сте ли минали по този път? Минали сте. Всички сме минали от Бах, Моцарт и композиторите преди и тях, до Бийтълс, Пърпъл, Мейдън и който се сетите. Всеки се е учил от някой преди него. И в такъв случай е логично да ви попитам: Колко пари платихте вие на вашите любими групи, за това, че сте се учили от тях? Да кажем, че на запад това горе-долу е регулирано. Там хората си купуват музиката, която слушат в магазина и парите отиват при изпълнителите. Или си купуват транскрипции на любимите си песни или албуми от музикалните книжарници, парите от които отиват също при групите или изпълнителите. Аз не знам на каква възраст сте, но аз (на 52 г.) като малък, та до преди 15 години някъде не съм имал нито една оригинална касета или компакт диск. Да не говорим за ноти или табулатури. По това време имаше “студиа” за запис, където даваш касета и ти записват нещо от техния каталог. След това торенти и т.н. Нито стотинка, цент или евро не е отишло по сметката на някоя група. Ноти и песни? От Славейков. Преснимани. После на “Синьото” кафе имаше школи на Трой Стетина - пак преснимани. После Юбиса Бизнес и др. Забележете, до тук тук говорим за това за което съм дал пари. За касетите записани при приятели или нотите преснимани от приятели няма никави дадени пари. Та тези хора в някакъв друг свят ли са живели? Какъв е техният принос за благосъстоянието на любимите им групи от които са се учили? Имаше ли “ясни правила, прозрачност, съгласие и справедливо възнаграждение за авторите и изпълнителите”? Техният музикален напредък не се ли е изградил върху “труда на хора, които нито са попитани, нито защитени”? Отношенията между творците и групите от които са се учили бяха ли “поставени върху ясна, етична и справедлива основа”? Къде е “защита на авторството, човешкото творчество и правото всеки творец да знае кога, как и за какво се използва неговият труд” преди изкуствения интелект? Съжалявам, обаче смятам позицията на тази група за безпринципна и откровено лицемерна. Кажете ми "къде бъркам"?1 point
-
Тук вече става така, че вместо някои хора да плащат на композитори и продуценти да им направят парчето, ще плащат на AI, и въпросните композитори и продуценти ще останат без работа в предишния си вид. Но точи проблем го има от началото на индустриализацията и хората сме оцелели някак си. Първоначално машините са сменяли хората, сега вече и AI. Но това е дискусия за друга тема. @TONY, не важно името на групата, в интерес на истината не е изобщо от калибъра на ПИФ и Остава, даже не го помня, не са ми познати като група за първи път срещам тяхното има. Но ти много добре си схванал идеята на темата. Хората и ИИ се обучават по един и същи начин. Ако искаш някой да плаща за това ( в случая ИИ ) покажи, че и ти го правиш.1 point
-
Щом ще е такова "бъдещето" аз лично предпочитам да съм извън сайдера. 🤩1 point
-
1 point
-
1 point
-
Има огромна вероятност, като мине някоя и друга годинка и създадат специализирани видеокарти за подкарване на модели локално, тези същите, дето сега плюят да си затворят устата, защото ще пиратстват някой модел, който могат да подкарат локално и да имитират ... солото на Ван Хален да речем. Обаче сега понеже има платформи само като Suno и не им изнася да измислят смислен аргумент пишат подобни щуротии. На мен също не ми става ясно как така AI има пряка връзка с живите изпълнители и хората, коио те записват. Вместо да протестират могат да го ползват за демота, даване на идеи на групите/клиентите, които записват, ами нали аз като ида на концерт на група, която е записвала в студио ще слушам нея, няма да слушам холограма генерирана от AI? Според мен просто се правят на интересни до момента, в който не дойде някакъв продукт, който може да се изпиратства и има смисъл от него. P.S. А и колкото и да протестират, Земята на да спре да се върти с или без тях. В момента живеем във време, в което или възприемаш промяната и гледаш да се възползваш от нея по възможно най-добрия начин или оставаш аутсайдер.1 point
-
1 point
-
1 point
-
1 point
-
Колегата визира една функция, която я имат повечето аранжори. Викнеш стил/ритъм, с него по дефаулт идват 4 предварително подготвени звука/саунда/бленди/инструменти, кой както иска да ги нарича. При корг е до па 4 STS при 5-цата забравих, сменили са им името. При Ямаха са OTS - уан тъч сетингс. На заводските стилове, Ямаха предоставят по 4 подбрани от тях звука, които отговарят стилово и темброво на дадения ритъм. Да речем, че избираш някакъв рок стил - почти задълже ще има дисторжън китара и някакъв орган, подбрани са добре. Може и ръчно да си бърникаш и да си ги гласиш тия отс-и както на теб ти харесва. Но Ямаха са ок в това отнопшение - звуците са им адекватни и подбрани правилно. Колегата да каже дали чист е тайрос (единица) или няккъв номер нагоре е модела му. Че като гледам как е написал Ямаха и ми е зле. Нищо лично, колега, усмивки. Начинът на работа на OTS са два - ръчен и автонатичен. Ръчно ясно какво е. При теб е така, трябва да си избереш един от 4-те бутона ръчно. Автоматичния - това което ти търсиш. Варианта, се казва вариация. За да ти смени звука автоматично, минавайки през различните вариации, на Тайрос 1 OTS трябва да е включен - има бутон OTS LINK. Прилагам снимка, Успех!1 point
-
Казват, че в понеделник ще пуснат пълен запис на творбата. Чакам!1 point
-
1 point
-
Няма да вдигам нова тема, ще ползвам тази, за да обявя следващото ни участие - Мидалидаре, 11 юли, афтърпарти сцена Ако има хора от форума, които ще ходят на фестивала, може да се обадят. И само ще помоля модераторите да сменят заглавието на темата, че аз нямам права след определено време.1 point
-
Прочит на любима песен от вероятно най-любимия ми албум изобщо заедно с Machine Head. Албуми и музика "изпреварила" времето си за мен.1 point
-
1 point
-
Ама как не съм склонен да се съглася с теб, относно стабилността на хардуерните арнжори. Корг па5х и Кетрон са ненадминати в тва отношение - много бъгове, познавам колеги с 4 тотални ресета на инструмента по време на перформънс за 4-5 часа (Корг па5х). Направо да се чудиш как успяват да го постигнат, като ос им на Линукс база. Кетрон пък кабела на мидито да му дръпнеш и умира прав - пак тотал ресет - директно от захранването, даже с копче не можеш да го изключиш. Да не говорим, че и той има бъгове в реално време - обръща метрума на барабани, китари, някой започват да избързват или забавят - тотална бъркотия. Ямаха в това отношение мога да кажа че са преди всички. Веднъж ми се е случвало да откаже аранжор на Ямаха за ... абе доста години Стабилната среда за мен относно аудио е макос. Тя за това е създадена - аудио и видео обработка. При тестовете на гиглад има крашове, но те са в стил едита - тоест, докато правиш нещата във вас. Не ми се е случвало да крашне в режим на плей. Не, че е невъзможо - ако има да стане ще стане независимо от подсигурявания, среда и т.н.1 point
-
Тей прай тоз чиляк. Подготвям нещо доста интересно, но си трябват 3-4 месеца работа. Ако човек работи с Хитър Петър, този софтуерен аранжор няма аналог при хардуерните инструменти. Функции, начин на работа, и най-важното - практически нямаш ограничения. Не е канално ограничен - 8 трака при хардуерните, тук можеш да кичиш колкото ти позволява фантазията. Обработката на стиловете (миди и аудио) става в дау подобна среда - в пъти по-бързо и лесно отколкото във всеки хардуерен аранжор. Работи с KMP, wav, aiff, SF2, SFZ, midi, VST. Сериозна база. Най-голямото нещо с което гръмнаха преди месец - свири и транспонира в реално време аудио лупове - барабани, баси и китари. Нещо с което Кетрон за 9000лв. (пардон 4500 евро) не успява да се справи адекватно, а реално претендират, че са лидери в областта. Това ги отнася като куцо пиле домат. Цената на софтуера е прилична - 300 евро. Сега - ако си решил да свириш с такова нещо лайв си трябва добър сетъп - хубава миди клавиатура с много контролери (16 пада е задълже), стабилен комп - преностим и мощен (намирам го в лицето на мак мини м1-м4), тъч скрийн дисплей (вербатим имат приличен 15,6 за около 150-160 евро) и май е тва... Ако купуваш всичко ново(без компа да е нов - втора ръка) идва около 1200-1500 евро - софтуер + хардуер. За тази цена може да се вземе върхов аранжор, но от среден клас. Вискоя клас аранжори са средно по около 4500 евра. Очаквания и действителност. Плюса на хардуерния аранжор е, че е е що годе настроен, миксиран, готов за работа почти аут ъв бокс. Тук нещата не са така. Ако някой си мисли - уауууу, тва работи с всякакво аудио, няма ограничения, 300 евро и аз съм човека, доста ще се разочарова. Трябва всеки да си подготви база от звук, с който да работи. Също така малко от малко трябва да има понятие от дау и малко микс и мастър. Законите са си закони и трябва да се спазват, дори в мизиката . Та не е за всеки - иска си работа и то сериозна. Ако някой се интереува - да ме пита... Приеха ме за тестер в екипа на Гиглад.1 point
-
Видео на един от новите продукти на Tech 21 от Боян Христов (Bo Yan във форума). Интересното е, че ефектът му е изпратен от Tech 21 с молба за видеодемонстрация и това е първото подобно представяне след заснетото от самия Richie Kotzen https://www.youtube.com/watch?v=RAwSqSJmaZ8 А тук можете да видите и негово демо на Fly Rig 5: https://www.youtube.com/watch?v=bJ2kv8-bfm4&list=UUzqUjyKyD3OHaoR4Sc4_8uw1 point