Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с грифа


velit

Recommended Posts

И какво е предназначението на тръс род-а? Ако го ползваш по истинското му предназначение височината на струните променя ли се или тя се променя, само когато изрично си заявил, че регулираш именно тази височина?

 

пп.Понеже забелязвам че има засегнали се(малко или много) от мой коментари, държа да подчертая че, не влагам нищо лично. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не влагам нищо лично (ако се отнасяше за мене, в друга тема). Просто понякога съм краен, защото в този раздел има над 300 страници изписани глупости точно по този ред теми (и не само)! И Стига сте се карали! Предполагам човека, вече е незаинтересован, или се е оправил, само тука си насаждаме тъпанарщината!

 

С мир!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво е предназначението на тръс род-а? Ако го ползваш по истинското му предназначение височината на струните променя ли се или тя се променя, само когато изрично си заявил, че регулираш именно тази височина?

 

Предназначението на тръс род-а е да регулира извивката на грифа, тъй като дървото не е идеално стабилен материал и се променя с времето, както и с влажността на средата, температурата и т.н. Другото нещо е, че в зависимост от размер струни, начин на свирене, колко добре са изравнени прагчетата и още други неща за които не се сещам в момента, извивката на грифа трябва да е различна.

И не мисля, че е най-правилното решение, ако са ти високи примерно струните, да тръгваш да ги сваляш от тръс род-а. Че ще им се промени височината, вярно е, ама колко ще ти върши работа тази промяна. Основно се настройва височината на струните от бриджа и нъта(от нъта е малко по-трудна процедурата по принцип). А тръс род-а трябва да се използва за потдържането на колкото се може по-малка извивка на грифа, стига тя да е положителна (върха на арката да сочи назад спрямо свирещия) и бръжденето в областта 5-12 прагче (приблизително) да е сведено до удовлетворяваща свирещия стойност.

 

Тези работи ги пиша изцяло въз основа на личен опит/знания. Не претендирам, че са 100% верни. Не целя да се заяждам с никой. Целта ми е ако може да се помогне на по-неопитните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер, че си се оправил!

Mairomaster, ни пузна.

Ти изобщо прочете ли си поста??? :blink::slap:

 

"Че ще им се промени височината, вярно е, ама колко ще ти върши работа тази промяна. Основно се настройва височината на струните от бриджа и нъта(от нъта е малко по-трудна процедурата по принцип)."

 

Ми вярно е, нали това е идеята? А ако са високи струните горе? Да гепим пилите и давай, а?

Продължаваш да си развиваш теориите и грам не те интересува аджеба така ли е, не е ли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mairomaster, ни пузна.

Ти изобщо прочете ли си поста??? :blink::slap:

 

"Че ще им се промени височината, вярно е, ама колко ще ти върши работа тази промяна. Основно се настройва височината на струните от бриджа и нъта(от нъта е малко по-трудна процедурата по принцип)."

 

Ми вярно е, нали това е идеята? А ако са високи струните горе? Да гепим пилите и давай, а?

Продължаваш да си развиваш теориите и грам не те интересува аджеба така ли е, не е ли.

 

Аз се интересувам достатъчно, ами те не съм сигурен колко се интересуваш. Не знам какво разбираш под "горе", ама предполагам имаш предвид първите прагчета на грифа. Ами дай да ти е много височко на 1-2 прагче, пък върти ти тръс род-а колкото си искаш, да видим дали ще успееш да го свалиш без да почнат да ти опират струните в прагчетата около 7-мо. При прекалено висок екшън на първите прагчета е нужна корекция на нъта, това всеки интересувал се малко повече от настройка на китара ще ти го каже, поразпитай, поразтърси се. И да, в цитираното изречение наистина имах прдвид, че се променя височината. Ама забележи, че съм допълнил "ама колко ще ти върши работа тази промяна". И отговора на риторичния въпрос е по-скоро не, понеже височината на струните не се променя линейно по грифа, както при настройка от бриджа и нъта, а става най-изразено около 7-мо прагче. Така че, ако ти са високи струните доста, и започнеш да сваляш от род-а, в един момент струните ще закачат ужасно около 7-мо прагче и няма да може да се свири.

 

Май е по-добре да се заключи темата вече, човека се е оправил, а някой хора пишат само да се заяждат. И някой ако е останал нещо сърдит, моля да ми пише на ЛС, да не цапаме темата повече. Аз вече каквото имах да казвам си го казах, че и поясних няколко пъти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И си напълно прав :)

 

Тръсродът служи за коригиране на дъгата на грифа и да противодейства на опъна на струните. Ако приемем че грифът е наред (не е изметнат, усукан и тн), на първа струна, при притискане с пръст на първи и на петнадесети праг, по средата (около 8ми примерно) трябва да им малко (много малко) разстояние между струната и прага, ако такова няма, значи грифът е прекалено изпънат, ако пък разстоянието е голямо (над милиметър примерно е вече много сериозно, нормалното е до около половин), значи дъгата на грифа е прекалено голяма. При правилна настройка на рода и при наличието на свестни (неизносени ) прагове, акцията се настройва от бриджа и при нужда от нъта (чрез задълбочаване на каналите ако е нужно, а това често е така, особено при по евтините китари и Гибсън, по незнайна за мен причина)

 

Така, че идеята на тръсрода въобще не е в това да се настройва акцията чрез него, макар че в резултат на въртенето му същата се променя, проблемът е, че не се променя равномерно.

 

Иначе , чрез отпускане на тръсрода, понякога могат да се елиминират бръждящи прагове (в зависимост къде се намират), като цената за това е по висока акция.

 

п.п. Въртенето на тръсрода се отразява и върху саунда и евентуалните глухите точки на грифа, аз харесвам грифовете да са с по натегнат род, когато обстоятелствата го позволяват

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.