Jump to content
Българският форум за музиканти

Болка в китката


kkch

Recommended Posts

Здравейте съфорумници!

Проблемът ми е следния:когато свиря power chords в ниските прагове след първите два-три акорда се появява една ужасна болка в китката на лявата ми ръка и трябва да спирам да си почина.Нормално ли е това явление?Начинаещ съм и доста се страхувам да не си увредя нещо ръката.В мен ли е проблема (грещна техника) или е нормално и да залагам на принципа "Упражнението му е майката"?Ако е така какви съвети бихте ми дали да ми "заякне" китката и предмишника?

Наздраве предварително за най-компетентните!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фундаментален принцип: ако боли, значи го правиш грешно!

 

Без да сме те видяли как свириш, не можем да ти дадем специфичен съвет.

 

Наблюдавай в каква поза свирят любимите ти китаристи седнали, и колко високо си държат китарата, когато свирят изправени. Намери удобно положение, в което не се налага да си прегъваш зверски китката, за да свириш квинти, и докато свириш, си налагай да я държиш предимно в това положение. Идеално положение няма, но трябва да усещаш най-много дискомфорт, а не болка. Също така се разтягай хубаво преди да започнеш да свириш - Джон Петручи има специално видео за това (stretching exercises).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....В мен ли е проблема (грещна техника)...

..."Упражнението му е майката"?...

 

И двете, като разбира се напърво място е важно да си оправиш постановката. Със свиренето определени мускулни групи стават по-издържливи на определен тип натоварвания, но като цяло, свиренето не е силова дисциплина и всяко прекомерно натоварване е вредно и най-вече излишно. Разбира се, това не означава, че трябва едва ли не да галиш китарата - така ще звучиш много умряло. Опитните китаристи имат точни и когато е необходимо резки и добре тренирани движения, но не бих казал твърде силови. Аз не помня като започвах да свиря да ме е боляла ръката от друго, освен от прекомерно използване на акорди с барета на кофти китари, или болки във възглавничките на пръстите от прекалено натискане. Във всеки случай, умората не е нещо ненормално, но болката е друго нещо - тя е знак за проблем. Мисля, че е по-скоро постановката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте съфорумници!

Проблемът ми е следния:когато свиря power chords в ниските прагове след първите два-три акорда се появява една ужасна болка в китката на лявата ми ръка и трябва да спирам да си почина.Нормално ли е това явление?Начинаещ съм и доста се страхувам да не си увредя нещо ръката.В мен ли е проблема (грещна техника) или е нормално и да залагам на принципа "Упражнението му е майката"?Ако е така какви съвети бихте ми дали да ми "заякне" китката и предмишника?

Наздраве предварително за най-компетентните!

 

Пробвай дали ще помогне ако си опреш тялото на китарата на левия крак, в стил "класическа постановка".

 

0.jpg

 

По този начин тялото и грифа ще са напълно обездвижени и няма да има нужда да стискаш много с палец и предмишница. Гравитацията е в твоя полза, вместо да стискаш грифа, използвай лакътя на лявата си ръка да "издърпаш" акорда към земята. Особено помага при барета и акорди с кофти пръстовка, които трябва да се държат дълго време.

 

Също, има вероятност струните, които ползваш да не са подходящи за твоите пръсти (eg "корабни въжета") или пък action-a на китарата да е прекалено висок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде и нещо от мен ! Забелязвам много честа грешка при постановката на начинаещи е изнасянето на лакътя назад. Той трябва да е насочен надолу - както е на снимката на колегата от по-горния пост.

Когато е издърпан назад - така се ограничава свободата на китката и вероятно предизвиква болка. Правилната постановка е да е насочен надолу.

И аз съм правил такива грешни положения като начинаещ. С времето и практиката нещата се изчистват, всеки по някакъв начин намира правилната постановка, физиката на ръката , китката и пръстите претърпяват изменения. В началото не можех и да си помисля , че някога ще мога така да си разтегна пръстите или да да хвана сложен акорд.

Заболи ли те спирай ! Почивай и пак ! Болката в тоя "спорт" НЕ Е ключа към успеха !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз предполагам, че те боли китката, защото сигурно искаш да държиш китарата много ниско (ако свириш прав, де). Така ъгълът става много голям и може да доведе до болка. Трябваше да дадеш някоя снимка, така само можем да гадаем какво не е наред :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Китарата я държа на високо.Когато е прекалено ниско въобще немога да си помисля да свиря барета.Също се стремя грифа да ми сочи нагоре(както на показаната снимка).Струните ми са 10тки.Екшъна е малко висок,но нямам проблем с натискането на струните,така че мисля,че ми е удобен екшъна на това ниво.Ще пробвам да си изнеся лакътя напред,а ако продължава да ме боли ще мисля друга алтернатива.

ПС:Любимите ми китаристи си държат китарите супер ниско,което е непосилно за мене.С други думи ако ги гледам тях по-добре сам да се осакатя.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Любимите ти китаристи имат техника изграждана с десетки години ,а и китарите с които свирят сигурно не са като твоята .За това прочети внимателно какво са ти написали съфорумците.Разрови се из форума ,има теми точно за постановки на ръцете ,теми за за състоянието на китарата ,- какви струни са подходящиза начинаещи,колко трябва да е разстоянието м/у струните и грифа и още редица други неща.За да звукоизвличаш не трябва да натискаш струните със сила,натискаш ли ги- значи има нещо нередно.От което следствието е да те болят ръцете.Пробвай с друга китара с по- нисък екшън и виж дали има разлика.

Редактирано от дедо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако свириш барета а и голяма част от мощните акорди е добре да се стремиш лакътят ти да е опрян до тялото ти. Така до някъде ще намалиш напрежението в китката и ще направиш по-силен хвата с първия си пръст(показалеца) Успех!

Редактирано от urgent
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.