Jump to content
Българският форум за музиканти

Как Да Изберем Китара....


Betrayer

Recommended Posts

Поради ежедневното навлизане на пълчища теми на мними начинаещи китаристи с молба за съвет относно закупуване на китара,реших да помоля вас ,малко по вещите, за нещо като един така да го наречем универсален "кодекс" за това как точно да различим пълното боклук от нещо което малко или повече си струва.Слагам огнеупорния костюм и предупреждавам,че съм прочел небезизвестната тема за хората с дилеми във информационния център,но тук идеята е друга.Имам предвид стъпките които се правят за всеки нисък клас китара с цел оглеждане в детайли,от най-дребното до по обхватното.Стъпки като:

- Свири се на всяко прагче на китарата - слуша се внимателно дали няма звънене на някое прагче.Всеки немузикален звук съсипва цялостното усещане.Също се оглежда размера и формата на китарата - трябва да се дърви и свири без проблеми,идеята е че ако сте примерно някой дребосък,то китарите дреднаут (с голямо тяло) ще са неудобни.Рогатите,бодливи и космати (и прочие) китари също могат да бъдат неудобни,както беше споделил един съфорумец.

 

- Гледа се екшъна - сиреч височината на струните на китарата.За класическата нормалния екшън,доколкото знам, е 4-5 мм. ,за акустичната - 3-4,за електрическа - 1.5-2.Идеята не е да се влезе в магазина с линийка в ръка и да се мери,просто се гледа удобството - дали може спокойно да се хваане баре на първа позиция и дали е удобно за свирене.Ако не е има 3 варианта - свирене на неудобна китара и болка в пръстите,ако имате нужните умения - сваляне на струните (труд...анатема!),или допълнителни разходи за лютиер.

- Оглежда се грифа откъм тялото по дължина (надявам се да можете да си го представите) - гледат се прагчетата дали са равни.Ако има някое по-високо (ниско) от другите,то китарата ще бръжди на предишната (следващата) позиция и не става.По този начин се гледа и дали грифа не е усукан,макар че това е по-очевидно.

- Връткат се ключовете,гледа се дали се движат гладко - това не е толкова важен аспект,тьй като ключовете лесно се сменят,но може да даде информация за цялостното качество (поддръжка) на китарата.

- Гледа се дали китарата е поръбена (има допълнително покритие по ръбовете за здравина) - това не е задължително,но е принципно добър знак.

 

Това са няколко примера,които прочетох в интернет и нахвърлих.

 

Моля,допълвайте!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да попитам нещо за гореспоменатия екшън и съответните разстояния за отделните видове китари, на кое прагче горе-долу трябва да бъдат посочените от теб разстояния от струните до грифа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверява се за правилното разположение на струните по ширината на грифа и как преминават над адаптерите.

Прослушва се звукът за биене, интермодулационни изкривявания, пропадане на определени тонове.

Проверява се интонацията и дали не е постигната с крайни положения на седлата на бриджа или каквото е там решението.

Проверява се геометрията н агрифа - теста с матиснато 1-во и 17-то прагче.

Проверява се задната повърхност на фгрифа за гладкост и еднродност на лака.

Почуква се с кокълчето на пръста по главата , грифа, тялото да се открият дрънченета.

Прослушват се адаптерите как чуват ниски и високи амплитуди на струните и дал глъхнат при бендове.

Напъа се леко грифа към тялото и обратно за проверка на хлабини при сглобката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Автора,по лесно се пише,ама колко е изписано...нема кой да чете.

Зимаш некой свирещ да ти избере по-малко боклук от боклуците китайски,а и читавите инструменти звънкат при нисък екшън и като сме изпилили позициите от свирене - това не е хладилник или кола,нали..

Резонанс - китарката я фащаш за ушите (грифа) ако е на стойка на стена още по добре,дрънваш 2 ра струна и бараш при жака как трепти - ако нема никой е зле.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поради ежедневното навлизане на пълчища теми на мними начинаещи китаристи с молба за съвет относно закупуване на китара,реших да помоля вас ,малко по вещите, за нещо като един така да го наречем универсален "кодекс" за това как точно да различим пълното боклук от нещо което малко или повече си струва.Слагам огнеупорния костюм и предупреждавам,че съм прочел небезизвестната тема за хората с дилеми във информационния център,но тук идеята е друга.Имам предвид стъпките които се правят за всеки нисък клас китара с цел оглеждане в детайли,от най-дребното до по обхватното.Стъпки като:

- Свири се на всяко прагче на китарата - слуша се внимателно дали няма звънене на някое прагче.Всеки немузикален звук съсипва цялостното усещане.Също се оглежда размера и формата на китарата - трябва да се дърви и свири без проблеми,идеята е че ако сте примерно някой дребосък,то китарите дреднаут (с голямо тяло) ще са неудобни.Рогатите,бодливи и космати (и прочие) китари също могат да бъдат неудобни,както беше споделил един съфорумец.

 

- Гледа се екшъна - сиреч височината на струните на китарата.За класическата нормалния екшън,доколкото знам, е 4-5 мм. ,за акустичната - 3-4,за електрическа - 1.5-2.Идеята не е да се влезе в магазина с линийка в ръка и да се мери,просто се гледа удобството - дали може спокойно да се хваане баре на първа позиция и дали е удобно за свирене.Ако не е има 3 варианта - свирене на неудобна китара и болка в пръстите,ако имате нужните умения - сваляне на струните (труд...анатема!),или допълнителни разходи за лютиер.

- Оглежда се грифа откъм тялото по дължина (надявам се да можете да си го представите) - гледат се прагчетата дали са равни.Ако има някое по-високо (ниско) от другите,то китарата ще бръжди на предишната (следващата) позиция и не става.По този начин се гледа и дали грифа не е усукан,макар че това е по-очевидно.

- Връткат се ключовете,гледа се дали се движат гладко - това не е толкова важен аспект,тьй като ключовете лесно се сменят,но може да даде информация за цялостното качество (поддръжка) на китарата.

- Гледа се дали китарата е поръбена (има допълнително покритие по ръбовете за здравина) - това не е задължително,но е принципно добър знак.

 

Това са няколко примера,които прочетох в интернет и нахвърлих.

 

Моля,допълвайте!

 

Да попитам нещо за гореспоменатия екшън и съответните разстояния за отделните видове китари, на кое прагче горе-долу трябва да бъдат посочените от теб разстояния от струните до грифа

 

12 прагче.

 

Учудва ме че само един потребител е взел темата малко насериозно...Ем евала Л.К.

 

Хилбили,ако толкова се е изписало точно по този проблем,моля дай линкове,аз пък искам да знам за него...не целя личен конфликт,но отговорът ти е шаблонен и един такъв има във всяка тема за избор на китара.Той е безполезен,неинформативен и най-вече изтъркан.Моля да проявяваме остроумие само на определените за целта места...

 

... ок?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих искал да попитам как да си купим китара от интернет и да са изпълнени всички тези проверки на качество - няма как знам.

 

Моят не голям опит с китари ценови клас 500лв - 1300лв не съм намерил нито една забележка колкото и да съм ги оглеждал, конкуренцията вече е достатъчно голяма в този ценови клас и определено се стараят в всеки детайл. Спокойно вече за 500лв се продават махагонови китари с лепен гриф (нещо което БЕШЕ популярно предимно при Гибсън) с адаптери Сеймор Дънкан или EMG. Най-важно е една китара да ти е удобна в дебелината и широчината в грифът спрямо пръстовката, която се използва, както и тялото на китарата спрямо собственото. Другото мисля че трябва да се остави от ценовият клас и марката китара.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като си купувах първата китара бях пуснал тема, ама нищо не схванах, за това отидох в "Продавам", намерих си Стаг за 100 лв., взех си го и си изкарах "младините" на него. Не знам що начинаещите толкова се интересуват от темата дали ще им е добра инвестицията - не, в 90% от случаите не е, защото не ти се връщат парите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хилбили,ако толкова се е изписало точно по този проблем,моля дай линкове,аз пък искам да знам за него...не целя личен конфликт,но отговорът ти е шаблонен и един такъв има във всяка тема за избор на китара.Той е безполезен,неинформативен и най-вече изтъркан.Моля да проявяваме остроумие само на определените за целта места...

 

... ок?

 

Сичко е писано и преписано,който търси - намира,ако намираш обяснението за резонанса за неинформативно оди се рови 2-3 дни в американските форуми да стигнеш до подобни изводи,аз съм си ги установил нещата за себе си като китари.

Шаблонното ,както ти звучи е,че никой не чете ,преди да пита ,аре малко усилия?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само ще допълня че темата е доста полезна и това че тук има горе-долу подобни теми за избор на китара няма абсолютно никакво значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като радетел за спиране пускането всеки ден на теми от сорта "Каква китара да си взема за 150 лв." , "Cort, Stagg, Tyme или Кремона" подкрепям напълна мнението на L.K.. Но с една добавка: ако "ти" начинаещ китаристО, нямаш и напредстава точно наистина какво да гледаш, какво е гриф, тяло, екшън, трмоло (флойд), на кое точно му се вика прагче ... и т.н. си взимаш познат или приятел, който има някакви познания и отивате заедно.

 

@Slash's Snakepit: Китара по интернет ... трудно! А тука темата е за избор на китари в ниския ценови клас. Нали се сещаш, че при китара за 1300 лв. и такава за 130 лв. разликите най-малко са 10 :)

 

Поздрави!

Герги

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не е ок всеки ден да има по една подобна тема.

Виж във "важните теми" в началото на форума, както и в тази тема:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=24066&st=0&p=234571&hl=+%E8%E7%E1%E5%F0%E5%EC%20+%EA%E8%F2%E0%F0%E0&fromsearch=1entry234571

както и в много други - търсачката в новата версия на форума не е никак лоша/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такива теми ми напомнят на една част от книгата " Автобиаография на Бранислав Нушич". В час по география, в опит да докаже на учениците, че земята е кръгла, учителят задава следните въпроси.

- Ученици, виждали ли сте море?

- Не, господин учител- отговаря класът.

- А виждали ли сте кораб?

-Не, господин учител.

- Ха сега си представете едно море и един кораб зад хоризонта, който още не се вижда!

 

Сори, че спамя и досаждам, но опитите да се обясни на някой, който хал-хабер си няма от нещо, за какво да гледа като го купува са осъдени (според мен).

Има две опции за напълно начинаещите (за които до колкото разбрах е предназначена темата)

Да отидат в магазина с някой, който разбира (поне повече от тях)

Или да избират според бюджета и вкуса си (цвят , вид, стилови предпочитания и тн), а когато китара за начинаещи е изпълнила предназначението си (ако), съответно бива заменена с по читав инструмент (при добро желание) от вече знаещия какво търси и не съвсем начинаещ китарист

 

Иначе се получава същото, като някой да ми обясня за какво да гледам като си избирам газов хроматограф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.