Jump to content
Българският форум за музиканти

Чертежи на кабинети (cab) 2x12, 4x12.


Recommended Posts

Здравейте колеги, напоследък се рова в нета и се мъча да открия подробни чертежи на култови модели кабинети . То било то 2X12, 4X12, 2X10 и всякакви такива, разнообразни фирми. :topicsux: Та ако някой е правил или има чертежи, моля да сподели. За сега съм стигнал до извода, че материала е брезов шперплат и за облицоване изкуствена кожа залепена със хелметекс.

 

Ето и малко линкове за подхода на изработване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добро утро.

 

Ето тука един прекрасен пример за изработване на кабинет 2x12 с предно монтиране на говорителите: http://music.zawisa.com/amps/2x12/cabinet.htm

На снимките се виждат всички етапи, като са показани и някои тънкости.

Вкъщи имам някъде и чертеж на 1960 на Маршал и други материали. Ако има интерес ще качвам.

 

Поздрави :topicsux:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Бихте ли споделили информация за чертежите на Marshall кабинетите.

Намира ли се в България качествен брезов шперплат? Аз правих кутия за глава със шперплат от Лесоцентър (руски), но той не става за кабинети.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво ще стане ако не е брезов а буков по зле ли ще звучи? Разликата според мен е единствено в тежеста брезовия може да е с малко по-лек. Инак това нещо може да се изпълни само че не съм сигурен дали няма да излезе по скъпо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добро утро.

 

Ето тука един прекрасен пример за изработване на кабинет 2x12 с предно монтиране на говорителите: http://music.zawisa.com/amps/2x12/cabinet.htm

На снимките се виждат всички етапи, като са показани и някои тънкости.

Вкъщи имам някъде и чертеж на 1960 на Маршал и други материали. Ако има интерес ще качвам.

 

Поздрави :ban:

 

Ако откриеш чертежите ще съм ти много благодарен.

Колега ciriljhonson, до колкото знам материала трябва да е брезов шперплат. Ако провериш в google изкачат една камара фирми, които предлагат голямо разнообразие от шперплат с различно качество, примерно В/ВВ;ВВ/ВВ;ВВ/СР;СР/СР;С/С. Тук можеш да видиш, коя буквичка какво означава ЦЪК . Дебелината на шперплата трябва да бъде 18мм или 21мм, в зависимост от това какво искаш да правиш, не трябва да има кухини в него (това вече ще го провериш по стандарта за качество). Надявам се да съм ти бил полезен. Иначе колеги аз имам професионална дърводелска работилница, наследство от дядо ми. Така че не се притеснявам от изграждането му, даже ми се вижда повече от елементарна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво ще стане ако не е брезов а буков по зле ли ще звучи? Разликата според мен е единствено в тежеста брезовия може да е с малко по-лек. Инак това нещо може да се изпълни само че не съм сигурен дали няма да излезе по скъпо.

 

Колега и аз се съмнявам, че ще звучи по различно ако е от друг материала, но хората по една или друга причина използват този материал. Цената от това да си го направиш сам, или да го купиш е определено огромна.

 

Ето и цени дадени ми от една фирма за цените на шперплата:

 

 

Стойност за 1бр. без ДДС

 

Шперплат ФФС бреза/бреза 1250х2500х10 мм C/С

 

1БР.

37.56

 

Шперплат ФФС бреза/бреза 1250х2500х12 мм C/С

 

1БР.

40.50

 

Шперплат ФФС бреза/бреза 1250х2500х15 мм C/С

 

1БР.

46.88

 

Шперплат ФФС бреза/бреза 1250х2500х18 мм C/С

 

1БР.

55.80

 

Шперплат ФФС бреза/бреза 1250х2500х21 мм C/С

 

1бр.

 

65.07

 

Шперплат ФФС бреза/бреза 1250х2500х4 мм C/С

 

1БР.

20.88

 

Шперплат ФФС бреза/бреза 1250х2500х6 мм C/С

 

1БР.

21.07

 

Шперплат ФФС бреза/бреза 1250х2500х8 мм C/С

 

1БР.

32.73

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де колега за щперплата е ясно ама като почнеш кожа ъгли дръжки говорители плата от пред пластината за жаковете колелцата направи си калкулация. Eто сега един кабинет излиза ето толкова http://www.thomann.de/de/marshall_4x12_gitarren_boxen.html зависи коко пари ти се дават.Ето ти сега говорители http://www.thomann.de/de/celestion.html Ето ти сега и плата от пред http://www.thomann.de/de/marshall_lautsprecher_zubehoer.html ъгли и дръжки и тука продават и колела.

Сега само най-евтините Селешъни общо 4 бр. ще ти излязат 360 евро и ако си поръчаш от този плат става 390 евро и другите неща.....така като гледам може и по скъпо да ти излезе.А и ако почнеш да правиш с някакви измислени материали не знам на какво ще заприлича, може да стане но няма да е Маршал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lyu_records благодаря за отговора.

За кухините съм съгласен, за класификацията по качество на шперплата също, всъшност го знам не само от Гугъл.

За да стане дискусия зададох въпрос, не за шперплата в частност, а за материалът.Има кабинети от масивна дървесина,

виждал съм и евтини от ПДЧ, за това ми стана интересно освен парите/стойността, какво друго трябва да покрие като изисквания един качествен и добър материал за кабинет.

Освен това дали има значение, вида на сглобката, например, вариант с видии и лепило или по-труден на принципа на гребена, нещо подобно на нут и федер.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение, че се лепи и облицова в последствие, не мисля, че е нужно от сглобки. Виждаш на видеото, което съм сложил, човека не си затруднява излишно живота. Също така не слага допълнителна рамка на фронталната част за решетка, което прави конструкцията по-лека. Аз сметнах за сега, че обкова и говорителите за кабинет 2X12 излиза на 289 евра. Но това е с маршалски обков може да се спести доста от цената, примерно дръжките да не са маршалски и фронталния плат също да се намери подобен. 289 евра ама съм включил всичко от табелката до ъглите и говорителите. Като сложа цената на шперплата, качествена изкуствена кожа се връзва с малко по-евтино. Примерно MARSHALL MR1936 струва в DE 396 евро, но това е цената там друг е въпроса колко би струвало в BG.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябва да се използва най-качествения шперплат, а не този с многото чепове (С/С).

Ако искаме да стане евтино, по-добре да си купим готов китайски кабинет от MDF или китайски шперплат.

Важно е обаче шперплатът и отвътре да е качествен, а не само външните плоскости да са без чепове.

В руския има празни пространства и може да се получат неприятни вибрации. Строителен също не трябва да се използва.

Буков не съм чувал някой да ползва за тази цел - явно не става.

 

Явно, ако искаме да направим среден клас Marshall и купим 4 X Celestion G12T-75 по 90-100 EUR, ако добавим другите материали и труда, ще ни излезе по-евтино да си купим готов за 600 EUR. Има смисъл, ако разполагаме с говорители или можем да го направим по-добре от стандартното производство на Marshall (доколкото знам в новите кабинети предните плоскости са от ПДЧ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един известен наш музикант, направил доста концертно оборудване, сподели, че най-добри резултати дава комбинирането на материали. Също така потвърди важността на укрепването на предния панел с напречни дъски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.