Jump to content
Българският форум за музиканти

Една брутална идея, но по идиотщина или гениалност


Recommended Posts

Дойде ми идеята като се чудех как да свирим с групата ми The Silent Мan na Dream Theater - но без клавирист, 'щото нямаме. :DТА идеята е такава - може ли да се направи лък като на цигулка или виолончело, който да може да се използва за бас?

Понеже струните на тези два инструмента са подредени под формата на полуелипса, а на баса е права линия(приблизително, зависи собственика коя струна колко е повдигнал или свалил), идеята ми беше че "басовия лък трябва да е обратното - да е полуелиптичен или полукръг за да може да се свири на една струна без да се закачат другите.

Друг проблем е обвивката на струните - всички знаем че като дращим с химикал напречно на струните се чува един...кофти звук, който по никакви параграфи не може да се зачете за тон или мелодия.

А дали ще се получи нещо наистина идейно ако струните са за фретлес( понеже и струните на цигулката са гладки, нали? :D ) - т.е самия бас е без прагове? Дали ще се получи подобен, не същия, тон?

Аз предполагам че да, все пак гладките струни и правилно изарботения "басов лък" би трябвало да се приближат до оригиналното извличане на тона... :D

 

Залагам на познанията на доайените в този форум. :D

Благодаря предварително за отговорите! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че само гладки струни ще ти свършат работа, а за формата на лъка не знам... А между другото такива неща с лък май правеше Лес Клейпул, ако се не лъжа..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MDFk, трябва ти това.:):blink:

"басовия лък трябва да е обратното - да е полуелиптичен или полукръг за да може да се свири на една струна без да се закачат другите.

 

Концепцията за полуелиптична тетива нещо я поизтървах, но предложението на Калата си е доста добро решение. А звучи яко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Van Halen има инструментали с лък за цигулка :violin: Давай! При него се получава много добре, но пък немисля, че това е звука който търсиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MDFk, трябва ти това.:):blink:

Това е страшно готина работа , свирил съм в един магазин с ебоу , обаче си е сложно и изисква доста концентрация...за съжаление в България никои не го внася..Иначе и грандмастер Вай и Влатко Стефановски имат уникални парчета с него...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Van Halen има инструментали с лък за цигулка :violin: Давай! При него се получава много добре, но пък немисля, че това е звука който търсиш.

Това е виц,който чувам за пръв път :godbless: .Имаш предвид Джими Пейдж,но не е инструментал а просто едно соло.

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам за съществуването на Ebow, чувал съм как звучи...Но идеяте ми беше за нещо по-....неелектронно. Но като си помисля и той не е никак лошо устройство.

Идеята ми за формата на лъка е да е с "C" образна форма. Колкото се може по-"аналогово" :godbless:.

Знам ли идеята е налудничва, може би и непрактична, но би ми било интересно да изпробвам. Само да намеря един лък и едун фретлес и съм готов.:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам в предвид Van Halen :lol: Ще потърся този инструментал и ще ви го кажа :lol:

Без да влизам в излишни спорове извън темата,ще ти кажа че колкото и да търсиш няма да намериш,просто защото няма.Ако не нещо друго,поне мисля,че на тема Van Halen съм леко доста по-подготвен от болшинството хора :lol: Успех с търсенето!

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз май почти нищо не разбрах. Напречно да дращиш по струните? Да не е надлъжно? И крив лък? Тетивата как ще стои С-образно?

 

А, да - Джими Пейдж е човекът, за Ван дер Хален - нямам инфо... :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напречно, точно като цигулка или виолончело.

Не съм запознат с устройството на лъка за цигулка, за това питам възможно ли е да се направи.

Ако са тетива, т.е. не става дума за метал или друг твърд материал, то идеята ми определено няма приложение - няма как да е С-образно. :o

Мислех за направа на дръжка, на която да се закачи твърд С-образен елемент, който да играе ролята на тетивата(но не знаех че за такова нещо става дума). Просто мислех че е накво "тенеке" на лъка... :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, човеко въпросната тетива, ако не се е постигнал вече някакъв синтетичен заместител, се прави от косми от конска опашка. Леля ми е цигуларка и съм имал възможността да огледам отблизо за какво иде реч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опа извинявам се ;) Грешката е моя, заблудил съм се щото са ми на един диск песни на Ван Хален и Въпросната на Джими Пейдж

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.