Jump to content
Българският форум за музиканти

Гадна китара и яко кубе или гадно кубе и яка китара :)


Джордж Freefly

Recommended Posts

Ако още почваш, каквото и да е няма да свири добре. Инвестицията в добър амп обаче е много по-разумна. От начало няма да можеш да изстискаш всичко от китарата си и няма да има голямо значение дали свириш със скуайър за 250 лева или китара за 3000. Разбира се и през какъвто и амп да свириш, тона е от пръстите ти.

Обаче!!!!

В началото, китарата ти ще изяде много бой и ще се научиш на нея да правиш много неща (смяна на струни, настройки, етц.), а е ужасно да се научиш от грешките си на страхотна китара и да я пре***ш. Ампа от друга страна, ако му прочетеш упътването веднъж и лампов да е, спазваш ли инструкциите, няма да имаш никакви проблеми.

Освен това, още не знаеш какви китари ти допадат, а както казаха по-горе в темата, ти свириш на китара, не на амп! Съответно е важно китарата да ти приляга и да ти е удобна, а това ще стане, само ако имаш опит и знаеш какво търсиш. С опита и вкуса се мени, в резултат на това няма никакъв смисъл да хвърляш много пари за китара, само за да разбереш след известно време, че тя не приляга изобщо нито на търсения от теб начин на свирене (за стилове, които ти допадат) или пък на нещо друго.

Ампът от друга страна, можеш да потърсиш сравнително универсален. При всички случай, ако си вземеш амп с хубав клийн канал, винаги можеш да ръгнеш отпред нещо, особено втора ръка и да имаш супер здрав звук, а ако отидеш към по-джаз, блус или нещо за чист канал - еми просто махаш всичко пред него!

 

Моето мнение е следователно:

Някаква китара - Хубав амп 0:4

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ако още почваш, каквото и да е няма да свири добре. Инвестицията в добър амп обаче е много по-разумна. От начало няма да можеш да изстискаш всичко от китарата си и няма да има голямо значение дали свириш със скуайър за 250 лева или китара за 3000. Разбира се и през какъвто и амп да свириш, тона е от пръстите ти.

Обаче!!!!

В началото, китарата ти ще изяде много бой и ще се научиш на нея да правиш много неща (смяна на струни, настройки, етц.), а е ужасно да се научиш от грешките си на страхотна китара и да я пре***ш. Ампа от друга страна, ако му прочетеш упътването веднъж и лампов да е, спазваш ли инструкциите, няма да имаш никакви проблеми.

Освен това, още не знаеш какви китари ти допадат, а както казаха по-горе в темата, ти свириш на китара, не на амп! Съответно е важно китарата да ти приляга и да ти е удобна, а това ще стане, само ако имаш опит и знаеш какво търсиш. С опита и вкуса се мени, в резултат на това няма никакъв смисъл да хвърляш много пари за китара, само за да разбереш след известно време, че тя не приляга изобщо нито на търсения от теб начин на свирене (за стилове, които ти допадат) или пък на нещо друго.

Ампът от друга страна, можеш да потърсиш сравнително универсален. При всички случай, ако си вземеш амп с хубав клийн канал, винаги можеш да ръгнеш отпред нещо, особено втора ръка и да имаш супер здрав звук, а ако отидеш към по-джаз, блус или нещо за чист канал - еми просто махаш всичко пред него!

 

Моето мнение е следователно:

Някаква китара - Хубав амп 0:4

 

+1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, китара, кабел и амп трябва да са на едно ниво. Около 500лв. за китара , 600лв. за амп , 30лв.-кабел.

Това е съвсем условно, разбира се. Но едно от нещата да са на ниско ниво, смъква нивото и на останалите неща във веригата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес минах през един магазин, прослушах половината ампове(за лампи стаа дума, средна работа), харесах си един и го отнесох(утре във фукнята).Но продавача каза "Пич виждам че свиркаш, земи пробваи тая китарка", Хуу казвам аз, пробвам дъската.....и за мое голямо учудване талпата за 350лв звукна прилично в ламповия амп.Та извода, поне за мен е готино кубе и посредствена китарка.

П.П.Даже си запазих правото при първа възможност, да си закупя и евтината талпа(на базата на среднокласовите китарки, които ползвам).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яка китара! По простата причина че струва повече от кубето, и след като си я купиш няма да ти е толкова трудно да събереш и за кубе :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

- за удобство при свирене - вземаш китара

 

Не бих казал, че причината е удобството. Хубавата китара просто свири различно и като усещане, и като саунд, плюс това обикновено има значително по-малко дразнещи проблеми.

Хубавата китара често е осезаемо по-скъпа от приемлив лампов усилвател, макар и да има изключения.

Мен лично много повече са ме дразнели проблеми, свързани с китарата, отколкото не дотам добрия саунд на апаратурата, понеже докато саунда на евтината апаратура е константно "недобър" винаги, то проблемите с китарата винаги те дразнят ужасно при инцидентното си появяване. :hysterical:

Освен това, як саунд с хубава апаратура и лоша китара можеш да имаш само на hi-gain при много изкривявания. На клийн(чиста китара) и на крънч(леко изкривена китара), с евтина китара добър звук - някой друг път.

 

Aко пък се търси евтин компромис, може би нещо от сорта на китара за около 500(примерно нещо като LP моделите на Cort за 470, които бяха похвалени от някои китаристи тук, или друго подобно), в комбинация с нелошо лампово усилвателче, може би е един доста добър вариант за начало.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тази тема само за саунд ли се говори? На мен ми харесва китарата да е добра и за свирене, не само като звук. Поставям я на първо място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно всеки писал се е обосновал и звучи правилно, обаче, както каза Механика - всеки съди от личния си опит.

По-скоро "истината е някъде по средата".

Поставяте скъпата китара, от която ще се очаква да е по-качествена, като цяло, по-удобна и да прави по-малко проблеми, на първо място. Ами ако говорим за саунд? Ако имам Гибсън за 3000 лева включен в Squier SP-10? Китарата няма да накара усилвателя да звучи супер гот. (Дори има един семпъл в "Китарни" на Гери Мур Лес Пол, които звучи... доста гадно. (нищо лично към собственика)).

Съответно пък със Stagg или Squier за 250лв. в скъп усилвател - няма да е върха също. (Говоря напълно от личен опит за последното :cheers2:)

 

Естествено всяко правило има изключения, но това с "да излъжеш системата" е обсъждано много пъти вече.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен по-добре хубава китара на сухо от колкото горните два варианта. По-лесно и приятно се свири на качествен инструмент, добре сетъпнат и оборудван с готски хардуер. :hysterical: Пък докато се научиш (ако сега почваш де) ще събереш и за амп.
Инвестицията в инструмента винаги е приоритет! В крайна сметка не свириш на усилвател, а на китара, нали така? ;)

+1

 

Тази тема е дъвкана многократно, вкл. с мое участие, така че не виждам какво повече мога да добавя, но митът за гадната китара и добрия усилвател продължава да ме дразни безумно, особено когато става дума за съвети към начинаещи. В смисъл, да, едно бедно подобие на страт през Маршал стак определено ще звучи по-добре от Гибсън Кастъм във Фендър Фронтмен, но това е логика на момента. Когато става дума за постепенно изграждане на риг и на самия китарист, лошата китара определено е лошо начало.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Втора употреба за малко пари и двете можеш да си купиш ....стига да знаеш кое какво е ...

:yahoo:

Това вече го направих, сега се опитвам малко по малко да се катеря нагоре. :yes::D

 

 

Благодаря за отговорите.Дадоха ми известна насока... :P И количеството ме изненада.За по-малко от ден толкова много отговори и все много съдържателни.Благодаря отново! :D :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Само и китарите да "чешехме" толкова, колкото пишем тук... :yahoo:

 

@sevenstring и аз съм за това човек да има качествена техника, та дори и хай енд, но в много случаи, начинаещите са съветвани да си вземат нисък или среден клас китара (стига да могат да си позволят), за да се учат на нея. В последствие пък, ако продължат да свирят, нуждата от по-качествен инструмент ще дойде така или иначе и рано или късно ще си вземат.

 

Аз от друга страна още не мога да се реша да си взема по скъпа китарата (600-700+, да речем), просто защото съм много непостоянен. Сега съм в период, в който ми се свири. Така ще е месец, два... После няколко месеца няма да пипна китарата.

Не съм се решил да ги затворя тия пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вие не можахте да се поставите на мястото на ученик ... и мн ниски бюджети !!!

Вие знаете ли че той говори (предполагам ) - Скъпа китара = 500 лв макс !

Скъпо кубе - пак толкова.

 

Следователно - > китарата между 100 и 500 лв не е с голяма разлика. Докато Кубето е.

 

Моята евтина китара за начинаещи - Берингер сигурно към 100 кинта макс... като я пъхнеш в не лошо кубе и с не лош дист. Звучи супер !

За първите 2-3 години от обучението е перфектна, а може и повече... и не бих си я продал, защото още си ме кефи :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.