Jump to content
Българският форум за музиканти

БЕКВОКАЛИТЕ


CorvusCorax

Recommended Posts

Но идеята за тема относно това кой какви бекове предпочита, харесва и т.н. не е хич лоша като идея и май не съм я срещал до сега

 

Ами да вземем да се разговорим за беквокалите, тогава? Пеете ли беквокали? Пеят ли ви беквокали? Бекинга може да забие певеца, но може и много да му помогне, за да изпее песента добре... Всичко за беквокалите, опита ви с тях, както и въпросите свързани с бекинга - тази тема е за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

пея беквокали само в студио - там където "до" от субинфраконтраоктава е необходимост - аз съм човека. Иначе на живо не мога - май прекалено много съм свикнал да пея основния вокал и да разнообразявам и украсявам... та за бвк вокалите това е изключително неподходящо (освен ако не говорим за госпъл отпеви някакви де). Иначе когато на мене ми пеят бек се чувствам чудесно - все едно гласът ми е по-мощен, а и не е фалшив (както обикновено).

ААА, пял съм бек вокали в една метал група на живо, там се справях много добре.

Редактирано от bobalan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да, беквокалите наистина правят гласа да звучи по-така, ама на мен малко зорлем ми идва, когато са малко по-кривички, не вървят по терци или по квинти, а са с някаква си своя мелодия - объркват ме, ако пея основната мелодия. А иначе обожавам аз да пея такива беквокали, и то импровизирайки.

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересна тема. Аз се опитвам да пея беквокали. Да ви кажа доста ми е трудно и винаги отивам при основния глас. Така, че ако някой напише ръководство за начинаещите бек вокалиети - ще черпя :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аааа супер тема, наистина :D:):D

Аз мнооого обичам беквокали - кефя се, когато има бек-вокал, който обогатява и акцентира, дори да е съвсем обикновен... но перфектен. Кефя се, когато чуя нещо интересно, някоя "крива" хармония между основния и беквокала/беквокалите, нещо, което е на ръба да ти прозвучи фалшиво, но е сууупер намясто :P Приказка!!!

И тва от малка! Помня, че още като ме вкара баща ми в правия път и почна да ме учи на Beatles, се заслушвах и се радвах на "вторите гласове" и си ги учех, доколкото мога.

Та така. Много обичам, разбира се, и да пея в разни двугласи и повече-гласи, независимо дали аз съм... отгоре ;). Обичам и да си измислям разни неща, докато слушам някви любими песни...Въобще - беквокалите са велико нещо!

 

Дааа... дано само не съм се отклонила от темата в еуфорията си... :)

 

Да, пея и ми се пеят беквокали - ако някой има нужда, може да каже;):greenball:

 

А да питам - не мислите ли, че трябва да се обръща повече внимание на бековете в БГ музиката? ... имам предвид на приноса им към мелодията и цялото звучене на песента, на акорда, като още една важна част от саунда, а не само като придатък (на задължителната терца или секста) към лийд-вокала? Не че не се чуват интересни неща, но може и още, може, може.... :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо, което изглежда напълно елементарно и дори ненужно понякога, а друг път НАЙ - ВАЖНОТО нещо в определено звучене. В момента няма кой да ми пее бек вокалите и това ме побърква!

Темата е много яка между другото.

Аз самата не зная дали ще мога да се справя с такава задача - по-трудно ми се струва, трабва да опитам....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата наистина е смислена и най-вероятно ще стане доста...обширна :P

 

Не знам при другите певци как е, но за мен стандартният (хоров) бекинг е част от инструменталния съпровод, докато соловият (втори водещ глас - като в дует) е най-великолепното съпреживяване в пеенето. Няма нищо по-естествено да съм в диалог (ама не в спор!) с друг глас, който контрастира на моя по някакъв признак.

 

Помня, че още като ме вкара баща ми в правия път и почна да ме учи на Beatles, се заслушвах и се радвах на "вторите гласове" и си ги учех, доколкото мога.

Много си права за Бийтълс, Ели :P Според мен тази школа винаги си личи в начина, по който човек прави музика. И аз така бях - още от първите песни, които сме разучавали с приятели, стремежът е бил към максимално добра имитация на отделните гласове. Ти тука пееш това, аз - това...и - край! - белязан си вече :P

 

Много интересна тема. Аз се опитвам да пея беквокали. Да ви кажа доста ми е трудно и винаги отивам при основния глас. Така, че ако някой напише ръководство за начинаещите бек вокалиети - ще черпя

и

Да, беквокалите наистина правят гласа да звучи по-така, ама на мен малко зорлем ми идва, когато са малко по-кривички, не вървят по терци или по квинти, а са с някаква си своя мелодия - объркват ме, ако пея основната мелодия. А иначе обожавам аз да пея такива беквокали, и то импровизирайки.

Ръководството да го пишат по-компетентните :D но така или иначе, по-ценно от личния опит няма. Накратко казано, беквокалът няма право да греши. Освен това, той е фиксиран и конкретен, така както са основните партии на съпровождащите инструменти (искам да кажа тези, които не са солови партии - не знам се наричат). Самият изпълнител на беквокали трябва да се възприема така. По този начин той няма да се влияе от водещия вокал - нали е инструмент?! :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Беквокалите са едно от най-красите творения в съвременната музика.

А още по красиво е когато налице са равнопоставени гласове, които водят полифоничен диалог – както спомена по-горе уважаваната г-ца qbodp :P

 

Въобще вокалната хармония е една музикална метафизика!!! :think:

 

Не ми идват отръки думите, не зная какво повече да говоря – остава да запея, но запейте с мен, та да направим многогласие. :P

 

И един съвет на стар, но все още нереализиран вокалист и беквокалист – слушайте Beatles, Beach Boys, Mamas and Papas, Queen и Eagles. Там ще намерите най-добрите и прекрасни референции за беквокали! :P

 

 

:D:D:P : :P:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално за Queen - личното ми мнение е, че всяка една тяхна отделна песен представлява енциклопедия по пеене както на солов вокал, така и на беквокал, така че не мога да не се съглася с теб! Всъщност и аз имам някакво особено влечение към това да бъда допълващ глас - и сега, като седим и си пеем с приятели, аз импровизирам някакъв друг глас, припявам или отпявам...

Всъщност, шири се схващането, че за да си беквокал - значи си не достатъчно добър солов вокал. Аз съм на точно опозиционното мнение - за да бъдеш поддържащ глас, трябва да имаш качества, даже понякога доста по-големи от солиста: слух, тембър, техника...

Мисля (скромно все пак), че бих се справил добре с беквокалстване, така че ако някой има нужда - знаете как да ме намерите :godbless:(е не мога да не се предложа все пак...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е интересна, а пък и лично на мен ще ми бъде много полезна!

Аз лично не съм пяла бекове(освен вкъщи), защото не ми се е отдавала възможност. А на мен са ми пели. В началото ми беше малко трудно-объркваха ме, но после свикнах. Смятам, че е въпрос на опит да свикнеш с тях, а пък и да ги пееш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубава тема! Няма да казвам важността на беквокалите (и разбира се следващият момент- нивото и познанията по солфеж)! Аз лично досега не съм пял беквокали (в смисъл сериозни и добре направени)!!! Когато обаче наблюдавам разни западни певци и банди, излизащи с по 5-6 беквокалистки, направо настръхвам от богатостта, певческата наситеност и мощта която се носи във въздушното пространство! :headbang: Много бих искал за в бъдеще да включвам добри беквокалисти/ки- придава се особен цвят на музиката!

 

P.S.:

Мисля (скромно все пак), че бих се справил добре с беквокалстване, така че ако някой има нужда - знаете как да ме намерите  (е не мога да не се предложа все пак...)

Ами много добро предложение и ще се възползвам от него след време- да знаеш! <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз да се присъдиня към темата, с мой цитат започва все пак :D

 

Така... с Polyphone сме говорили преди на тази тема, а и с още няколко познати посетители на форума... за мен вокалната полифония си е връх във вокалното изкуство. Към казаните по-горе групи бих допълнил Boyz 2 Man и Еxtreem (справка: More then Words.... толкова изчистено и... перфектно звучи тая песен...)

Обожавам нестандартните интервали между гласовете т.е. различните от гореспоменатите терци и квинти. Мисля, че в българското народно пеене има много материал за размисъл в тази посока. Това, което съм разбрал от опит, е че са много важни няколко неща при вокалната полифония. Първо динамиката на пеене. Второ - не се допускат никакви фалшивини. Трето - което според мен куца особено в бг музиката... впрочем, не знам защо но май не се обръща особено внимание на бек-вокалите у нас..., та трето, това е драматургията на бек-вокалите. Къде, какъв бек вокал и защо? Местата на които са вкарани бек вокали трябва да са много прецизно избрани, защото те са там с някаква цел: например да акцентират, да нагреят и т.н. Ако се сетя за други неща, ще пиша пак :virtuoz:

ПП. МИНУТКА ЗА САМОРЕКЛАМА :) Бях качвал едно парче в gmail, то не е мое, но съм автор на бековете в него и съм много горд от себе си. Казва се Dove Sеi

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз да се присъдиня към темата, с мой цитат започва все пак :P

 

Така... с Polyphone сме говорили преди на тази тема, а и с още няколко познати посетители на форума... за мен вокалната полифония си е връх във вокалното изкуство. Към казаните по-горе групи бих допълнил Boyz 2 Man и Еxtreem (справка: More then Words.... толкова изчистено и... перфектно звучи тая песен...)

Обожавам нестандартните интервали между гласовете т.е. различните от гореспоменатите терци и квинти. Мисля, че в българското народно пеене има много материал за размисъл в тази посока. Това, което съм разбрал от опит, е че са много важни няколко неща при вокалната полифония. Първо динамиката на пеене. Второ - не се допускат никакви фалшивини. Трето - което според мен куца особено в бг музиката... впрочем, не знам защо но май не се обръща особено внимание на бек-вокалите у нас..., та трето, това е драматургията на бек-вокалите. Къде, какъв бек вокал и защо? Местата на които са вкарани бек вокали трябва да са много прецизно избрани, защото те са там с някаква цел: например да акцентират, да нагреят и т.н. Ако се сетя за други неща, ще пиша пак :P

ПП. МИНУТКА ЗА САМОРЕКЛАМА :P Бях качвал едно парче в gmail, то не е мое, но съм автор на бековете в него и съм много горд от себе си. Казва се Dove Sеi

More than words? Това е песен, която влиза в моята класификация "Съвършени песни". Две божествени вокални партии, плюс една трета, която чат пат се прокрадва незабелязано за съзнанието, но осезаемо за душата! :D

 

 

:happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз да се присъдиня към темата, с мой цитат започва все пак :P

 

Така... с Polyphone сме говорили преди на тази тема, а и с още няколко познати посетители на форума... за мен вокалната полифония си е връх във вокалното изкуство. Към казаните по-горе групи бих допълнил Boyz 2 Man и Еxtreem (справка: More then Words.... толкова изчистено и... перфектно звучи тая песен...)

Обожавам нестандартните интервали между гласовете т.е. различните от гореспоменатите терци и квинти. Мисля, че в българското народно пеене има много материал за размисъл в тази посока. Това, което съм разбрал от опит, е че са много важни няколко неща при вокалната полифония. Първо динамиката на пеене. Второ - не се допускат никакви фалшивини. Трето - което според мен куца особено в бг музиката... впрочем, не знам защо но май не се обръща особено внимание на бек-вокалите у нас..., та трето, това е драматургията на бек-вокалите. Къде, какъв бек вокал и защо? Местата на които са вкарани бек вокали трябва да са много прецизно избрани, защото те са там с някаква цел: например да акцентират, да нагреят и т.н. Ако се сетя за други неща, ще пиша пак :P

ПП. МИНУТКА ЗА САМОРЕКЛАМА  :P Бях качвал едно парче в gmail, то не е мое, но съм автор на бековете в него и съм много горд от себе си. Казва се Dove Sеi

More than words? Това е песен, която влиза в моята класификация "Съвършени песни". Две божествени вокални партии, плюс една трета, която чат пат се прокрадва незабелязано за съзнанието, но осезаемо за душата! :P

 

 

:happy:

амин! :D

 

пп. поради липса на по-добри думи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.