Jump to content
Българският форум за музиканти

Революция! Договор (...след като няма "асоциация")


Recommended Posts

Накратко - идеята ми дойде от тази тема - Асоциация на Българските Рок Групи, Да се обединим.. на Mark Avrelii

 

Явно, скоро няма да се обединим, та поне може да се разделим на такива, които свирим с договор и съответно предлагаме и изискваме определено отношение, "услуги" и т.н. от "хората, предлагащи сцена", и такива, които не изискваме нищо, а свирим "за идеята", а и за други работи.

 

Накратко - в договора трябва да са споменати основни въпроси като вид "услуга", задължения (и на двете страни), заплащане и т.н.

 

Подробностите са много, няма да споделям всичките си идеи, че да не разсейвам, но примерно - закъснява бандата за "саунд-чек" - 50лв глоба на всеки 15 мин. Същото важи и за озвучителя.

 

(Не съм много навътре с правните въпроси (повече съм по баса и "жичкаджийството"), но ако го измислим и се организираме, може да съберем сума и да се консултираме с адвокат, след което да изготвим краен договор, но нека тук обсъдим основните положения.

Дали въпросният договор ще се публикува тук, публично, зависи от развитието на темата и начина до достигането му, например)

 

Договорът би могъл да се ползва от всички, които ги влече - лично аз нямам нищо против в края на годината да си плащам данъци върху спечелените пари ако през въпросната година зная, че не са ме ебавали и по-важно - тези, които са ме ебавали, са си платили.

 

Ще се включа с предложения след три дни, до тогава сте вие - какво трябва да пише там?

 

П.П.:

Разбира се, ясно ми е, че всеки, срещу съответната сума, би могъл да "поръча" договор за неговата си банда, но когато стойностните групи се обединят около един образец (с известни променливи, в зависимост от бандата), "власт-имащите" (в настоящото положение това не са бандите) ще се "посъвземат" малко.

(Не говоря за война, а за взаимно уважение, не само на думи :) )

Имам предвид, че (почти) всеки (групар) би приел да свири с договор, но не всеки би бил допуснат, а най-вече - уважаващите себе си групи (които в повечето случаи са стойностните) не биха свирили без такъв и накрая ще остане само безплатната "шлака" (понеже, най-вероятно, в началото, ще се предпочете масово "евтиното") и всичко ще си дойде на мястото (тъй като публиката няма да плаща за ЛАЙНА и "шефът" или ще се оттегли, или ще си плати за това, което иска публиката).

 

Опитва ли ви се?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Признавам си, не съм много вчас с адвокатщините, но логиката ми без да съм гуру, ми казва, че всичко това, особено пък и щом ще става дума за договор, трябва да се отнесе максимално като за към частен случай, който би могъл да се обобщи до общ случай, макар че не е редно последното (според мен).

 

1. Всяка група (дуо, човек-оркестър) трябва някъде, някак (законово може би) да фигурира като такава, дали с имена на членовете, дали само с функциите им в бандата, брой души, така и така нататък

- защото иначе договора с банда X няма никаква сила, щото коя е бандата X?! Само по тази точка, хипотетично всеки сценодател би могъл да се гаври със спомената банда в договора, ако тя никъде не е "регистрирана" като такава.

- така вероятно е по-добре да се сключва договора поимено с членовете, дошли да свирят в момента (винаги някой може да е възпрепятстван, но да се намери заместник от публиката или да се импровизира своевремено) и сключването на договора да става ad-hoc (според конкретния случай с физическите лица-изпълнители)

"Каква банда? Я, си гледайте работата!"

 

2. Всеки сценодател - аналогично (повечето са регистрирани ЕТ, ЕООД и разни такива дейности)

 

3. Горните точки мигом изкарват договорните отношения и всякакви договаряния между страните "на светло" - следват данъци от търговска и прочее дейности, хонорарни разплащания, защо не и заплати (ако групата е щатно наета), но да речем, че няма кой да си прави труда да следи тези разплащания, въпреки че аз бих :)

Разбира се, регистрирани по ДДС и прочие данъци, всяка страна би могла да си следи разходите, приходите и... да се отчита пред Държавата. За бандата - някой от членовете, може би или импресариото, агента, ръководителя?!

 

4. Останалите дяволски подробности като апаратури, транспорт, пък озвучители, пък вход, пък точни графици, звукопроба, начало, край... дълга и широка!

 

5. ... (допълвайте като се сетите)

 

Та така :)

Редактирано от Fractal
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Включвам се с копие на договора, на който е базиран този, с който аз работя. Специално тук (Шотландия) има все още една много готина традиция и ръкостискането и "мъжката дума" важат за устен договор, но след едно "приятелско" приплъзване с едната банда извън страната решихме "да си вържем гащите" и да работим само с договор навсякъде.

Има случаи, в които сме включвали по-специални клаузи( в райдъра) като примерно място за отдих за непушачи (извън страната) и неизползването на машина за пушек на сцена.

Нарочно съм копирала примерния договор на музикалния профсъюз тук вместо да пускам линк, защото мисля че се изисква лог ин за достъп до ресурсите на уебсайта.

 

MU CONTRACT FOR LIVE ENGAGEMENT

FOR HIRING A BAND/GROUP

An Agreement made on ........ / ........ / ........ (date)

between ................................................................................

........ (full name of the Hirer)

of ................................................................................

............................................................................

................................................................................

................................................................................. (Hirer’s address)

and ................................................................................

........ (full name of Band Leader)

of ................................................................................

............................................................................

................................................................................

................................................................................. (Band Leader’s address)

 

The Hirer engages the Band Leader to provide a combination of (insert number) ..................................... musicians

appearing as ................................................................................

................................................................ (name of band/group) to perform the following Engagement(s) at (name and address of venue) ................................................................................

.................................................................................

.................................................................................

.................................................................................

............................ on the date(s) and at the time(s) and for the fee(s), plus VAT if applicable, listed below:

DATE START TIME FINISH TIME FEE

 

 

 

CONDITIONS

• It is agreed that the fee, plus VAT if applicable, for each Engagement listed above shall be payable on the date of performance of such Engagement.

• The Hirer and the Band Leader agree that the equipment and instruments of each musician performing for an Engagement are not available for use by any other person except by specific permission of the musician.

• The Hirer shall ensure a safe supply of electricity and the security of the musicians and their property at the venue.

• The Hirer shall not make or permit the making of any audio and/or visual recording or transmission of the musicians’ performance without the prior written consent of the musicians.

• This Agreement may not be modified or cancelled except by mutual consent, in writing signed by both parties.

• Any rider attached hereto and signed by both parties shall be deemed incorporated into this Agreement.

 

SIGNED BY THE HIRER ................................................................................

........

Print name ...................................................................... Tel: ................................................. Fax: .................................................

SIGNED BY THE BAND LEADER ................................................................................

........

Print name ...................................................................... Tel: ................................................. Fax: .................................................

 

One copy to be retained by the Hirer, one copy to be retained by the Band Leader.

 

NB. MU members are insured personally in respect of legal liability that may arise following injury or damage to members of the public. The limit of indemnity is £10million. This policy is only operative whilst the individual registered member is performing, rehearsing or auditioning either solo or as part of a group, band or orchestra and/or whilst teaching either at the member’s own home or in a public place including transit to and from.

 

 

The copyright in this contract belongs to the Musicians’ Union, 60/62 Clapham Road, London, SW9 0JJ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Доколкото аз съм запознат с практиката, пълният пакет документи за едно мероприятие е :

 

1.Договор между легитимен организатор на мероприятие и регистрирана в Регистъра при М-во на културата артистична група, т.е. също толкова легитимна страна на отношение. Може и да не е регистрирана - не е много сигурно доказателство, но и такива групи подписват договори.

 

2. Пълномощно от членовете на групата към един от тях, който да се разпорежда - за период от време или за конкретното мероприятие - с авторските права на групата.

 

3.Декларация за авторски права - упълномощеното лице декларира, че изпълнените музикални произведения са плод на негово авторство или съавторство в рамките на представляваната от него артистична група.

 

Само по точка 1. има прекалено много условности - вид на договора, уговорено възнаграждение, отчисления за колективни организации за управление на авторски права, отстъпвани права, права и задължения на двете страни и т.н и т.н. Тук може все пак да се стигне до един общ документ, но би било добре да се намеси адвокат.

 

Другите два документа ги имам в офиса, даже мисля, че са публикувани вече. Утре ще ги пусна тук.

 

Искам да вметна, че на Rock Only и Spirit of Burgas се работи с 2 + 3. :)

 

По-здрави!

 

Ето архива с файловете: Свалете файловете от тук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Господа и дами, колеги.Още като видях заглавието на темата ми светнаха нещата, които искам да направя с едно приятелче(не е музикант, но за сметка на това е прекрасен счетоводител и адвокат, при това е бил собственик на Арт-Клуб и Пиано Бар).Та незнам защо, като предложих на музикантите от моята група, човекът, да движи договорите и да се бори за нас, чисто счетоводно(като за начало), срещнах едни гневни погледи.Бандата ми казаха "бе ти ни намери човек уреждащ участия, пък ние ще им вземем там к'вото трябва".Няма смисъл да казвам, че по този начин съм свирил без пари, дори ми се е налагало да си плащам транспорта и останлите разходи покрай гига.Може би заради това ще напусна, наистина добра и работеща банда, ама като не искат да работят по истински начин, с истински договори......то за какво да се занимава човек(пък им се обидих малко заради това отношение).

Та исках само да дам пример, ето....дори и мойте "говеда" не искат да работят по този начин........, а какво остава за другите

 

П.П.Искрено се надявам музикантите да се парят все повече и повече, че да им дойде акъла навреме и място!Време е да спрем тази "гъзобръкщина"!

Редактирано от SviStyle
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,

 

с помощта на Раффо качихме в предходният ми пост един архив с три документа.

 

Пълномощното и Декларацята са ясни. Въпросният Договор за изпълнение на музикално изпълнение съм...написал аз :greenball: Ползвал съм помощни материали от Creative Common.

 

Иска ми се така подготвен този документ да е база за изглаждане на тънки моменти, на като цяло мисля, че е издържан според българското законодателство.

 

Прочетете го и давайте препоръки, мнения. Не мисля, че е трудно директно да се работи с този Договор - виждал съм значително по-лошо съставени документи. Но е хубаво и да се зачисти до перфектния общ случай - работодател иска да даде пари за участие, вие имате авторска музика и можете да се договорите за възнаграждение.

 

Договорът не предвижда изпълнение на кавъри, за което се дължат отчисления по друга линия, но е отражение на българската практика, така че никой не ви пречи :recourse:

 

Има и нещо друго - счетоводния аспект или кой трябва да обяви и плати данъците си :recourse:

Е, всичките ЮЛ с нестопанска цел, с които съм работил, като неформиращи облагаема печалба по закон, не подлежат на сериозно данъчно внимание и плащат без сериозни счетоводни документи. Договорът не е счетоводен документ, макар да е доказателство за плащане. Той е правен документ - защитава вашите права. Ако искате да сте точни и за данъците си - искайте хонорари и служебни бележки с ДОД, който да опишете в края на годината в личната си данъчна декларация.

 

Хайде, ваш ред е да умувате над моя ъъ...труд?! :rockon:

Редактирано от Babyface Bob
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в зависимост от обстояттелствата заплащането на дадена група или музикант, аз препоръчвам да се плаща предварително преди свирене, особено за кавр изпълнения. аз в момента си чакам съмати пари от различни места. най-добре е да се пуска моментално фактура и ако няма плащане, няма да има свирене, особено що се отнася за взаимоотношения с общини и спирит оф бургас - винаги предварително 100%

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ми харесва и я подкрепям. Ако се направи договор който се превърне като стандарт сред музикантите за нашите ширини, то нещата ще бъдат много по-добри. Ще се спазват срокове, плащане, време и тн. Когато повече групи вървят с този договор, то тогава и клубовете ще свикнат с този модел и за тях това ще стане нормално отношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ми харесва и я подкрепям. Ако се направи договор който се превърне като стандарт сред музикантите за нашите ширини, то нещата ще бъдат много по-добри. Ще се спазват срокове, плащане, време и тн. Когато повече групи вървят с този договор, то тогава и клубовете ще свикнат с този модел и за тях това ще стане нормално отношение.

 

абцолютно съм съгласен

 

възпитаване на определено поведение у управителите на клубове

 

разбира се това трябва да тръгне от самите изпълнители

 

А като говорим за това някой може ли да предложи примерен договор между членовете на групата (Band Members Agreement) или нещо подобно. Струва ми се, че подобен договор е точно толкова важен колкото и договора за участие. Само мое мнение де :)

 

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.