Jump to content
Българският форум за музиканти

Гореща препоръка за всички саскофонисти!


Recommended Posts

Владимир Кърпаров- test report:

 

Тенор саксофон P.Mauriat PMXT- 66R

 

Много съм щастлив, че най-после открих моя тенор саксофон мечта, P.Mauriat 66R. Звукът му е изключително обемист и сочен. Притежава, както дълбочина и топлота, така и яркост и яснота на тона, изравнена интонация и невороятно обширна динамика в целия регистър. Механиката на този инструмент е напълно удобна, а звукоизвличането леко и свободно. Това го прави универсално приложим както за джаз, поп и класическа музика, така и за балканска народна музика, която непременно изискава бързина и лекота на инструмента. Трябваше ми само една седмица да свикна напълно с новия ми PMXT- 66R, даже още в началото ми хрумнаха някои нови мелодийки, докато си свирех на него, а какво по-хубаво от това един инструмент да те кара да твориш! Дори и с лош платък този саксофон звучи много добре, а това понякога е решаващо по време на изпълнение на живо.

Един български търговец на инструменти се изказа доста смислено за саксофоните П.Мориат: "Те са скъпи за аматьори и евтини за професионалисти". Мисля, че именно в това се крие тайната на успеха на тези инструменти. Всеки един начинаещ саксофонист много повече би се мотивирал, свирейки на P.Mauriat инструмент, отколкото ако започне на някакъв друг съвсем евтин саксофон. Даже е много вероятно в последствие, поради лошото качество на евтиния инструмент, начинаещия изобщо да се откаже да свири, а тогава няма да има и на кого да го продаде. Както се казва: евтиното винаги излиза по-скъпо. Докато един P.Mauriat инструмент абсолютно запазва стойността си и по този начин е една много добра инвестиция. Що се отнася до един професионален саксофонист, мисля, че няма нужда той цял живот да търси своя "vintage инструмент мечта", да плаща доста големи суми и въпреки това да се налага да прави компромиси с много от характеристиките на този тип инструменти. Просто за половината от цената на един добър vintage инструмент той би получил едно великолепно качество на звук, интонация и механика, купувайки си "Пол Мориат" саксофон. И нещо повече: инструментите P.Mauriat носят душа, това без което музиката не може!

 

Владимир Кърпаров

 

 

www.vladimirkarparov.com

 

www.pmauriatmusic.com

 

http://www.youtube.com/watch?v=rbfTAhkCDmI

 

http://www.youtube.com/watch?v=_mzFBtpxPIc

 

http://www.youtube.com/watch?v=t0jGwRl99-8

 

http://www.youtube.com/watch?v=Mkt4PRxaxfw

 

http://www.youtube.com/watch?v=pb-jSAwlUqA

 

http://www.youtube.com/watch?v=fAhmjmh8mrA

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Страхотно представяне на саксофоните и страхотно свирене! Тон, фраза, динамика - всичко супер! :(

С какъв мундщук и с какъв платък свириш?

Искам да попитам всички саксофонисти във форума - какво мислите за саксофоните Сonn? Стан Гетз не свиреше ли с такъв? На мен като лаик много ми харесва как звучат.

 

http://www.youtube.com/watch?v=66hZ41n9yRY

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CONN е една от най-известните марки за духови инструменти в света. Големият български музикант Юлиян Янушев имаше такъв алт саксофон и много го хвалеше. Имаше характерно долно отваряне на октавната клапа. От една снимка на Стан Гец, с тенора от началото на 60-те съдя, че това не е въпросната марка. Но не изключвам големият музикант да е свирил някога и на друга марка саксофони.

Лично мнение: звукът на саксофона зависи повече от мундщук, платък, начин на духане, избран стил, микрофон и начин на запис, отколкото от марката и модела на самия инструмент. В ръцете на лаик и най-добрия инструмент няма да звучи качествено. Да не говорим за индивидуален звук, какъвто притежават майсторите!

Това не значи, че няма разлика между отделните марки инструменти!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех тоя Владо бе... как си играе със смяната на регистрите, вай, вай, вай... чак Джошуа да му завиди. И вече от гайдарски стил сме преминали към висотите на нашенските кларинетни майстори. Бравос. И лейката (сакса) изглежда и звучи много добре. Сега обаче идва логичният въпрос - колко е от лейката и колко от свирача? Как звучи в сравнение с един МАРК номер седем да речем?

 

 

П.п.: уелкъм ту дъ форум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Саксофон БГ, само едно леко уточнение. Ама много лекичко. Реклами от типа, който опитахте да направите във форума са против правилата на това общество. Ще помоля да изтриете всички рекламни линкове от подписа си защото и те са в нарушение с правилата на форума. Очаквам да получа адекватна реакция на възрастен човек.

 

За да не съм голословен, ще допълня следното копие на правилото:

 

7. Забранява се рекламирането на фирми и частни лица, търговска дейност и услуги в теми, аватари, подписи или по какъвто и да било начин, без предварителна договорка с администрацията на форума. Забранява се също рекламата и спама на лични съобщения! За желаещите да рекламират тук – моля, свържете се с форумната администрация!

 

Правила на форума - линк!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Офтопик:

Владо , искренно се радвам , че пишеш тук - твой почитател съм накратко казано ( даже май от доста време :)

 

Пламен

 

Благодаря много за всички за хубави коментари!

И двата модела- 66R и 66RUL, са супер. 66R има малко по-мек и топъл звук, и звучи малко по-тъмно от 66RUL, който също има много широк, но и по-светъл звук, както и малко по-лесно звукоизвличане, което го прави по-пригоден за народна музика. 66R бих казал е с по-джазов, по-фокусиран и сочен звук, а 66RUL е по-универсално звучащ и се надува по-леко (особено важно за хора, които не свирят толкова редовно на сакс)

Като гледате видеата в youtube, кликвайте на по-голямата резолюция- 480p. Тогава е малко по-добър е звука. Ще гледам скоро да кача по-добри видеа, тези са от самото начало, преди 2 месеца.

На видеата свиря с Otto Link "early babbitt" Nr. 8* , и платъци rico select 2M.

Имах възможност да ги сравня и Selmer M6, Yamaha и Keilwert... все супер инструменти, ама все имаше да се хвана за нещо, което не ми харесва в тези инструменти. Това е, че P.Mauriat са успяли да съберат много от добрите качества на старите инструменти в едно, и същевременно са ги направили много лесни за свирене- звукоизвличане, механика и интонация. То така или иначе няма идеален инструмент, аз все още свиквам с някои неща на 66R. Все пак 15 години съм свирел на B&S, с който толкова съм свикнал и за мен си остава един супер инструмент!

На 27 юли свиря в Swing-а, а на 28ми и 29ти в Soul in Da Hole. Ако искате си вземете лейките и елате да ги сравняваме.

За началото на октомври замисляме с тайванците едно показно (mastreclass), в консерваторията. Там вече ще има от всички модели да се пробват. За това ще пиша по-натам.

Съжалявам много ако съм нарушил някои правила на форума. За първи път се регистрирам в такъв и много не съм наясно. Искам само да се знае, че аз нямам никаква финансова изгода от това, че в случая популяризирам P.Mauriat инструментите, освен това че те засега са ми предоставили един техен инструмент и то на една определена ednorser-ска цена, тоест, както се казва "и хляба е с пари". Реших да пиша във форума, защото много се кефя на на тези инструменти и мисля че евент. по-този начин бих помогнал на някои хора, които в момента се лутат и още се чудят на какъв саксофон точно да свирят. Фирмата все още няма и дистрибутор за БГ, така че не става въобще въпрос за реклама и нечия финансова изгода. Който желае, ще намери начин да се сдобие с такъв инструмент. В други теми на форума изобилства от линкове и косвени реклами на инструменти и всякакви продукти, както и разпространение на всякакъв тип информация и файлове, което по-принцип е нелегално... така че смятам, че не съм създал чак такъв голям проблем с новата ми страст - тенор сакс P.Mauriat 66R.

Ако има забележки, моля пишете.

 

Наздраве,

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От саксофони не разбирам ни най малко (макар, че имам 4 в къщи, та макар и на половинката ми), но не можах да се въздържа просто да кажа браво на свирнята и на свирача. Както и здрасти, че не сме се виждали от едно 15тина години. Радвам се да те засеча та макар и виртуално :) , нядявам се скоро и да те чуя на живо някъде

 

Поздрави

 

Кольо Карагеоргиев

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей - браво, бе, адаш - пълниш душата!

 

:):bravo::godbless::bravo::godbless:

 

И аз от саксофони хабер си нямам, но от звук и от тая музика нещичко отбирам, все пак. Шапки долу!

 

Само дето ми създаваш грижи (като че си нямам свои) - сега ще трябва да ти издирвам и изписвам дискографията :greenangel: че такава хубост слуша ли се от компресирани стриймове на YouTube и MySpace :nono: - иска си пълно качество на човешка апаратура, кресло, чаша... (Разни мисли в петък следобед).

 

Влизането ти във форума е придобивка - не се отказвай, каквото и да изпиташ: ще радваш мнозина -

 

На слука!

:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.