Jump to content
Българският форум за музиканти

"Талпи" за китари...


Recommended Posts

Demiurg аз разбрах че са съвсем различни дървета.Направи ми впечатление че в ценовата листа, която колегата линкна ги пише като Сипо махагон и Сапели Махагон.Прочетох после в един друг сайт кадето пишеше че това дърво било пълен заместител на махагона дори че било по-добро .Затова и попитах за мнение.

Mark Avrelii това беше само за инфо. За сега не съм тръгнал нищо да правя и наистина както казваш доста са им съмнителни картинките на тази фирма.Снимали са някакви дънери и нищо повече:)

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 94
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

... ще кажа че в никой склад няма да ти отрежат едно парче от талпа да си направиш китара ... можеш да купиш цяла талпа

... тяло от махагон за една китара по тази ценова листа ще ти излезе приблизително 22лв.

:D;):)

 

p.s. Съжалявам, не можах да се сдържа.

Излиза, че тяло от махагон ще струва 22 лв, само ако си купиш цяла дъска

за 220лв :no:

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ще кажа че в никой склад няма да ти отрежат едно парче от талпа да си направиш китара ... можеш да купиш цяла талпа

... тяло от махагон за една китара по тази ценова листа ще ти излезе приблизително 22лв.

:excl::thumbs_up::slap:

 

p.s. Съжалявам, не можах да се сдържа.

Излиза, че тяло от махагон ще струва 22 лв, само ако си купиш цяла дъска

за 220лв :no:

Би ли обяснил какво нередно съм написал?...това е неговия въпрос -Какви са тези Сипо и Сапели махагони и дали отговарят по качества на истинския махагон.И ако отговарят колко ли може да струва материала за едно тяло?-Смятам че моя отговор е максимално точен сметнал съм му колко струва материала за едно тяло на една китара....не виждам особен смисъл от сарказма ти. Нали като отиде там ще иска парче и ще го върнат, това да не ти е месарница да ти режат колкото искаш...

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Здравей, от известно време забелязвам в теб силен прилив на неадекватност в стремежа си да си адекватен и полезен, по отношение на цените на дървеният материал. Разбирам желанието ти да споделиш познания и интерес към дадена материя, но на практика не ти се получава, особено при формирането на цени. Да повтарям ли случаите с ценообразуването на Ореха и Крушата? Струва ми се струва излишно, нали? А сега и с Махагона...

Това, което правиш в момента не ми се струва полезно, за когото и да било. Цената, която си определил със сигурност не може да се постигне за едно парче Махагон, подходящо и достатъчно за едно тяло на китара. Следователно на тази цена не може да се купи такава заготовка. Е, къде е верността на ценовата информацията, която предоставяш? Тяло за китара ще струва 22лв, но всъщност не можеш да си го купиш от въпросния тръговец, защото ще трябва да си купиш цяла талпа, която опрелено не е на цена 22лв. Разбира се, това са твои лични сметки, без да си калкулирал доста други разходи и най-вече, колко ще струва цялата инвестиция - от закупуването на цялата талпа, до пристигането й до желания адрес.

Не считам начина, по който смело размахваш цени на дребно за правилен и полезен! Също така считам, че наистина имаш нужда някой да ти обясни, какво сам си написал, имайки предвид това:

 

Би ли обяснил какво нередно съм написал?...

 

Е, сега го обясних. Надявам се да съм останал разбран.

 

Не приемай думите ми и тези на колегата EAmechaniX за сарказъм, а за отиентир към начина и принципа на твоето собствено мислене, както и начина ти на изразяване. Моля те, в този пост да не търсиш нападки към твоята личност, каквото и да представлява тя извън писаното от теб теб във Форума. Но следейки постовете ти, това е логичното и естествено продължение на стила, по който комуникираш.

 

П.П. Все още си чакам/е Крушата!

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, цените на MarkAvrelii може да не са съвсем точни, но имайки предвид, че не говорим за първокачествен материал за китари(в смисъл, не е хай-грейд хондураски махагон), цената му може да е занижена, но е от същия порядък с реалната. При транспорта, предполагам, че се оскъпява осезаемо, когато пътува далече. Ако говорим за пренос вътре в града - той не влияе сериозно върху цената, особено ако имаш познат с подходящо МПС :hysterical:. Аз бих изтъкнал друг проблем при покупката на дървесина, а именно това, че обикновено наличностите са големи и често няма физическа възможност(а понякога изкиселяват и не разрешават) да се избират талпи. Всички знаем, че не всяка дъска е идеална.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ ... наистина полагам много усилия, за да спазя добият тон и да внеса яснота по темата, която искам да бъде полезна и информативна. Не виждам с какво твоят кометар внася яснота и подредба на хаотичното ценообразуване и какво общо има Хондураският Махагон с това?

 

Спирам до тук. Надявам се да оцениш това, което спестявам и не пиша.

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

наистина полагам много усилия, за ... внеса яснота по темата, която искам да бъде полезна и информативна.

Аз също :hysterical:. Не мисля, че приноса ми е неинформативен, а ако ти го смяташ за такъв, можеш да посочиш кои точно места не ти харесват :coolp:.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитирам себе си:

Спирам до тук.

 

Ако искаш допълнителни разяснения - на ЛС.

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, мерси, със саги не ми се занимава :hysterical:. Нищо лично - помня една друга тема.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оле мале от каде се почна каде стигна!Ако знаех че с този мой въпрос щеше да избухне троянската война хич да не бях питал.Това,което ми обясни Mark Avrelii ми стана пределно ясно.Дали ще е 22 лева отделното парче или 50,60 той мисля че го каза образно съобразно цената на въпросния материал на кубичен метър от брошурата.А дали вече фирмата ще е така любезна да продаде отделно едно парче или ще трябва да се зима цяла талпа е вече отделен въпрос.Според мен фирма която иска да има продажби не би се подвоумила и циганила да продаде отделно парче,особенно при солидната цена на материала,ако ли не здраве да има фирми има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това последното не е точно така - повечето складове търгуват на едро и едно, че им е трудно да се занимават да режат парчета в склада, второ, че ако отрежат, ще им е трудно да си подредят талпите в палета и трето - не ги интересува, че някой ще изхарчи 50 лв. веднъж на две години или няколко пъти в годината, при положение, че такива хора в град като София, ще са например 20 :offtopic-001: - това са бизнес правила, а именно купуването на малко парче е въпрос на циганене, за съжаление :cheers:. В добавка мога да кажа, че от някои от тези фирми не винаги е възможно и да си вземеш само една цяла талпа. А представи си, колко е трудно да си избереш талпа, ако има много струпан материал - обикновено сам не можеш да я вдигнеш. Отделно, ако все пак те пуснат да си избереш, едва ли ще можеш да я вземеш веднага(няма да вдигнат 30 талпи, за да си извадиш твоята). Подбран материал на заготовки се продава в интернет и знаеш, че цените му са други.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с ваденето на талпи наистина е проблем но все пак повечето са ми разрешавали да избирам като конкретно им обясня за какво ми трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се че ще ти разрешат .Че те дори са длъжни да го направят,независимо от това дали ще майсториш китара или паркет.Все пак отиваш в този склад с парите си.Нормално е да си избереш каквото ти трябва.Разни такива склададжийски фатки ,,ама затрупан е материала,, и тем подобни оправдания не бива да минават!Време е да станем европейци и в изискванията си.

Евтиме верно може от София да са 20 човека ама от цяла България ще са доста повече още повече ако в склада са коректни хора.

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ама да не мислите че и в чужбина не го правят?

Ако не ги е страх от вас или не сте потенциален голям купувач, или изглеждате като такъв, не биха ви обърнали много много внимание... така е устроен света.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

Хора планирам за лятото да сглобявам оргазъм (ааа 5-струнен бас) вкъщи... :D Тялото съм го наумил да е череша, като грифа да е нек-тру... Обаче нямам идея какво да е дървото за грифа и фингърборда... Някой който разбира, да помага при избора... Намерил съм дърводелски магазин с всякакви талпи и видове дърво, имам подръка железария до вкъщи ( т.е. -зеге,китове за дърво, импрегнанти, бои и т.н. ), има и къде да се работи, но не предприемам нищо преди да разбера от хора, които разбират от значението на самото дърво :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.