Jump to content
Българският форум за музиканти

"Талпи" за китари...


Recommended Posts

Имаше един руски сайт с нещо като таблица с дървета-заместители. Мисля, че там пишеше нещо за крушата, че има подобен на махагона звук. :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 94
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Значи орехчето е добре за басе. Ами за китарка Пaкман какво ще препоръчаш.

... ииии... аз питах ама никой не отговори ... това за всички ли части на китарата се отнася или всеки елемент се прави от различно дърво ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има универсални дървета като клена или венгето(Wenge), от които може да се направи цялата китара(бас). Но в повечето случаи са различни. Примерно повечето дървета, от които се правят тела не са достатъчно твърди за фингърборд.

 

Няколко класически комбинации:

Гибсън: махагоново тяло и гриф, палисандров фингърборд (при лес пола има и кленов топ)

 

Фендер: тяло от елша или ясен, гриф от клен, фборд от клен или палисандър

 

Ибанец (повечето): гриф- клен, фборд- палисандър, тяло - липа(има и модели с тела от елша или махагон)

 

90% от масовите китари използват някоя от тези комбинации :blink:

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От това, което съм чел мисля, че е доста добър избор за Фендерски тип китара- чист и балансиран тон - не подчертава/поглъща някои честоти за сметка на други, подобна на елшата(Alder) като звук, структура и тегло. Лесно се лакира-има затворени пори. Може би няма такъв състейн като махагона (тополата е и доста по-лека), но има бърза атака и звучи добре при чисто свирене.

Китарките Vintage масово са с тополови тела (както и някои по-елитни - както споменах- басовете MTD).

За твоя случай (щом искаш максимален състейн) едва ли ще е най-подходяща, освен ако не я използваш като тяло на neck-thru китара. Там така или иначе голямата част от звука идва от грифа (който да бъде примерно ламиниран клен и орех- както е при доста neck-thru Ibanez-и).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като ви слушам какви сте навити и надъхани и как спрягате луди мангизи за един корпус........направо ми се иска да ви продам за 200 кинта цяло парче за корпус от явор малко flamed на 15 години естествено сушхен напълно радиално бичен . Но ми свиди защото става за цяло дъно за виолончело....макар че от него стават поне три китари.

 

Тополата за която говорите че използват няма нищо общо с нашите тополи. Има виолончела и виоли с дъна и царги от топола правни от старите италианци преди около 200-300 години които са си страхотни и съответно на страхотни цени...но сорта на онези тополи е друг.Ако от "Паркове и градини " намерите отсечени липи или дива круша,клен или ябълка не се колебайте да ги употребите.

 

Бука е гадория за музикални инструменти но ако намерите парен бук (леко червено -кафяв отенък) по-може да свърши работа.

 

Още една идея ми идва на ум.. обиколете магазините за секънд хенд китари и си купете евтина стара българска китара с хубав материал може да намерите и махагонова.Направете си нов нек и си я накичете с хубави кл/чове,електроника и тн.Така ще имате трабант с двигател на мерцедес....

Така ще имате приемуществото на стариа и хубав акустичен материал и нова съвремена електроника и хардуер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше в масово производство такива преди около 20 години в Пълдин.Сега трябва да ги има по магазините .Ще проверя тук в Пловдив на Иван Вазов има един магазин за секънд хенд инстр.и апаратури.

Едно време махагона го нямахме за нищо идваше с кораби в Бургас и Варна на талпи .....

Редактирано от bluesman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

Искам да променя само тялото на своята китара и исках да попитам последно какво евтино дърво и откъде мога да го намеря, и за какви пари горе-долу мога да го намеря в София, а не внос от друга държава?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам ценова листа за дървен материал на pdf ако някой иска да му пратя или кажете къде да до кача да си го теглите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Качих ценова листа за дървен материал ако някой иска нека разгледа.

http://hotfile.com/dl/83021513/41e34a4/PRE...t.2010.pdf.html

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какви са тези Сипо и Сапели махагони и дали отговарят по качества на истинския махагон.И ако отговарят колко ли може да струва материала за едно тяло?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какви са тези Сипо и Сапели махагони и дали отговарят по качества на истинския махагон.И ако отговарят колко ли може да струва материала за едно тяло?

 

Това са различни дървета, нищо общо с махагона !

http://www.oakwoodveneer.com/samples/samples6.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Има няколко вида махагон виждал ли изобщо какво продават там? Виждал съм каталога им с мостри не картинки или някави снимчици с съмнително качество. Да не говорим че материала който продават е сух и готов за работа пари да имаш....... А на колегата Valeri_pj ще кажа че в никой склад няма да ти отрежат едно парче от талпа да си направиш китара, навсякъде талпите са окрайчени по определен размер можеш да купиш цяла талпа. Иначе тяло от махагон за една китара по тази ценова листа ще ти излезе приблизително 22лв.

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.