Jump to content
Българският форум за музиканти

Броя на прагчетата


ge6a93

Recommended Posts

Има ли чак такова значение дали броя на прагчетата на ел. китара е 21 или 22? В смисъл 22-ро прагче според мен едва ли се използва толкова често, че да има толкова голямо значение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което най-много зависи от броя на прагчетата е къде ще ти се пада нек адаптера. Съответно ще имаш различен тон. Ако една китара е с 22 прага, а друга с 24 и с една и съща мензура, единият адаптер ще е по-към бриджа. Въпрос на вкус :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другия момент е че още не съм открил начин да изсвиря нещо писано за китара с 24 прага на китара с 22... Което да включва 24-ти праг, естествено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какво искаш да свириш на тази китара.

 

Моите любими китаристи, например, са все с китари с 24 прагчета и си ги ползват редовно, затова всичките ми китари (цели 2 на брой :curse: ) са с по 24, защото не искам да бъда ограничен "хардуерно", ако искам да свиря нещо тяхно. Преди време много се дразних, защото имах китара с 22 прагчета, бях се шашнал по Megadeth, исках да науча един техен инструментал Into the Lungs of Hell...там има tapping на 24 прагче и направо ми идеше да си оскубя косата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другия момент е че още не съм открил начин да изсвиря нещо писано за китара с 24 прага на китара с 22... Което да включва 24-ти праг, естествено.

 

Плъзгаш си пръста върху струната след 22-о прагче. Ще звучи помиярско, но височината на тона ще я извадиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другия момент е че още не съм открил начин да изсвиря нещо писано за китара с 24 прага на китара с 22... Което да включва 24-ти праг, естествено.

 

Има много начини да изкараш нотата там. Ако става дума за някакъв бърз риф, е все тая общо взето. Ако е за build up (като накрая стигаш до 24), обикновено с бенд от 22 е по-яко. Ако ти трябва бенд до фа, нищо не ти пречи и това да направиш, стига да не си с нагоре от 10тки. А освен това хармоника там си го има, който е същата октава и можеш да свириш и така. Бъкетхед свири понякога с един метален напръсник - така си "прави" и 27мо прагче.

 

С две думи - рядко е чак проблем липсата му :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има много начини да изкараш нотата там. Ако става дума за някакъв бърз риф, е все тая общо взето. Ако е за build up (като накрая стигаш до 24), обикновено с бенд от 22 е по-яко. Ако ти трябва бенд до фа, нищо не ти пречи и това да направиш, стига да не си с нагоре от 10тки. А освен това хармоника там си го има, който е същата октава и можеш да свириш и така.

 

Верно става! :curse:

Аз и преди съм си го мислил тоя мурафет, ама все не успярах да изгърча така струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другия момент е че още не съм открил начин да изсвиря нещо писано за китара с 24 прага на китара с 22...

 

Както често е в сила и обратното :cheers:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човек трябва да има на китарата си минимум 27 прага, защото иначе не може да изсвири нищо като хората, и останалите му се смеят, че му е малка пишката. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Другия момент е че още не съм открил начин да изсвиря нещо писано за китара с 24 прага на китара с 22...

 

Както често е в сила и обратното ;).

 

:):happy::D

;)

Броя на позициите (или прагчета) определя диапазона на инструмента, или иначе казано колко октави "фаща"

6 струни и 22 прага - 3 октави и септима(май)

6 струни и 24 прага - 4 октави

7 струни и 24 прага - 4 октави и кварта

и все неща от този род.

Редактирано от Sad But True
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човек трябва да има на китарата си минимум 27 прага, защото иначе не може да изсвири нищо като хората, и останалите му се смеят, че му е малка пишката. :)

Направо ми идва да зема една пила и да почна да чопля долния кът-ауей за да мога спокойно да си влизам там на Айбанеза....обаче си остава другия проблем - тъй като не е висок клас китара праговете са супер МИЗЕРНИ в размера си след 15 праг и просто се измъчвам брутално!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.