Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос: Има ли такъв Restoration Plug-in?


yamaha

Recommended Posts

Значи...от доста време работя по един дълъг проект, в който трябва да съблюдавам и запазвам супер дребни нюанси на един изключително тембрист мъжки глас. Проблемът ми е следния:

Човекът е актьор, има перфектна дикция и глас, пълен с обертонове. Единствения му "дефект" е, че между дъховете се чува леко кикче, породено от мляскането, което почти всеки го има, но при него е по-изразено, а и музикалният фон е доста пестелив и абсолютно всичко над -50 dB се чува много детайлно. Работя със Sound Forge (закупена 6-та версия) и не желая да сменям редактора. Вграденият Click and Crackle Removal, който по принцип ползвам без проблеми при цялостна обработка на вокалния трак, тук е абсолютно неприложим, защото поради причина многото обертонове в гласа - всеки негов алгоритъм, дори най-щадящия, променя драстично тембъра на въпросния мъжки глас. Пробвах и някои други подобни плуг-ини, но те работят на подобен принцип и ефектът е същия, дори по-лош. Единственият начин за премахването на тези кликчета остана ръчния метод - маркирване на малък регион около клика, с цел незасягане на гласа и използването на вградения във Форджа плуг-ин. Дотук добре, но материалът, който трябва да обработя е в рамките на 30-40 часа - можете ли да си представите колко пъти си поема дъх човек между думите, при непрекъснато говорене за 40 часа? Аз мога, защото сигурно вече съм обработил ръчно няколко десетки хиляди региончета с кликове и то само върху материал по-кратък от 10 часа. :wall:

Единственият ми шанс е да намеря някакъв подобен плуг-ин със задаване на под-граница за действие - сиреч, да засяга само динамиката под ХХ dB - така когато има глас няма да афектира нищо, а ще се задейства единствено, когато нивото слезе под зададените децибели.

Ако някой може да помага, да го прави веднага, че сигурно скоро ще сменям 3-та мишка... :killyou: ...а за черпенето от моя страна няма нужда да споменавам - "по избор на клиента". :headbang:

П.П. Работя под 98SE по ред причини, не само че е закупен, но и заради драйвери на аудиoкартите и т.н., тъй че такъв плуг-ин трябва да върви под тази OS. Имам конвертор и за VST, тъй че може и да е в този формат.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.algorithmix.com/en/renovator.htm

 

има и демо версия - http://www.algorithmix.com/en/renovator_demo.htm

ограничението е че лоадва файлове до 3 минути дължина и няма сейв :godbless:

 

http://www.algorithmix.com/en/easynova.htm - е олекотена версия...

 

Това са system requirements:

http://www.algorithmix.com/en/renovator_req.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.algorithmix.com/en/renovator.htm

 

има и демо версия - http://www.algorithmix.com/en/renovator_demo.htm

ограничението е че лоадва файлове до 3 минути дължина и няма сейв :godbless:

 

http://www.algorithmix.com/en/easynova.htm - е олекотена версия...

 

Това са system requirements:

http://www.algorithmix.com/en/renovator_req.htm

Чувал съм него, но дали има междинен threshold, който ме интересува в случая... :think: Ще го пробвам да видя ефектът какъв ще е....а това определено няма да стане, щото на картинката се вижда какво мога да корегирам... :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лошо..... Аз бих пробвал и някакъв нежен експандер на гласа, щом не става с деклик. От друга страна при декликерите на уейвс също има промяна върху тембъра, но ако си поиграеш не е ли възможно тази промяна да си я знаеш само ти??? ( в смисъл ако е достатъчно малка, такава че само ти можеш да я забележиш...)

за Реноватор се чуват мнохо хубави неща.

 

А, също можеш да опиташ някой мултибенд комресор и да слагаш декликера на възможно най-тясна лента с надеждата да не си личи толкоз, колкото на фулл рейндж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се получи с реноватора....някакви накъсвания на звука имам, знам ли...може да не ме харесва нещо...

С waves проблемът изобщо не може да бъде решен, промените в тембъра просто са драстични. Работата е в характеристиките на конкретния глас. Декликерът съм го прилагал хиляди пъти на детски, женски и мъжки (по-бедни откъм обертонове) гласове без абсолютно никакви проблеми - направил съм си алгоритми за най-различни видове и цели. Само че гласът на тоя пич е нещо уникално - каквото и да сложа, в каквито и минимални стойности да е - винаги му прецаква тембъра. А ако сложа възможно най-минималните стойности, които не му променят тембъра - те пък не ловят вече кликчетата. :blink: Това е...единствено ме оправя нещо с автоматика, на принципа на noise gate....обаче да мога да му задам откъде нагоре да не се включва, а да работи само на най-ниските нива където са дъховете - в момента в който засече звук над тези зададени ниски децибели...да спира да действа.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

такъв плъгин не съм срещал, Но се сетих още нещо - ако ползваш компресия на вокала си поиграй с рилийза (ако правилно съм разбрал кликовете са ти в дъховете в края на фразата?).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

такъв плъгин не съм срещал, Но се сетих още нещо - ако ползваш компресия на вокала си поиграй с рилийза (ако правилно съм разбрал кликовете са ти в дъховете в края на фразата?).

Компресия ползвам, но много умерена с цел запазването всички нюанси в динамиката и съхраняване изграждането в цялата композиция...което варира между - 35 dB в най-тихите моменти и почти 0 dB в най-силните. А кликчетата в дъховете се появяват на различни места - в началото, в средата, в края...освен това всички носово поети дъхове ги заменям с гръдни (от други места) или направо ги махам (където не звучи неестествено)....абе задачата ми е доста обременяваща и това е само един от етапите на цялата работа - предварителното чистене, което ми е ужасно скучно, защото в него няма никаква творческа инвенция - просто трябва като пчеличка да прехвърчам до поредния регион с дъх и да преценя да го декликвам ли, да го заменя с друг дъх или направо да го забърша.

Друго решение беше да маркирам автоматично всички региони с нива под 40 dB - после бих могъл в batch да ги обработя с декликера, но за съжаление Форджа отдавна си има проблеми с едновременното маркиране и обработване на множество региони - поне във версия 6 (която е последната вървяща под 98SE) все още не са го въвели. Нямам представа в следващите версии, вървящи под XP как е, но мисля че все още си е така.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с waves c1 gate не става ли?

тва е плъгин, които маха всичко под определено ниво.

ако го настроиш на threshold -51db ще стане май.

проблема е, че ще получат накъсвания.

но ако ползваш някакъв фон отдолу, няма да се забележат, другия начин е малко ревърб, колкото да не спира изведнъж гласа ...поиграй си

ефекта има и други натройки освен тресхолда, като атак и рилийз ...

и така

:dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай с NOISE REDUCTION. Използваи опцията LEARN и му укажи, че тези паразитни зони са NOISE. Но предполагам, че ще ореже и други зони от спектъра ако го пуснеш върху целия track. Само като идея, макар че и на мен не ми се вярва че ще стане ... Опитай.

Но този NOISE REDUCTION с опция LEARN го има май в COOL PRO или АДОБЕ АУДИОТИОН. Не знам дали го има в SOUND ФОРГЕ ...

 

Моля, пишете на кирилица съгласно правилата на форума!

Редактирано от Craig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с waves c1 gate не става ли?

тва е плъгин, които маха всичко под определено ниво.

ако го настроиш на threshold -51db ще стане май.

проблема е, че ще получат накъсвания.

но ако ползваш някакъв фон отдолу, няма да се забележат, другия начин е малко ревърб, колкото да не спира изведнъж гласа ...поиграй си

ефекта има и други натройки освен тресхолда, като атак и рилийз ...

и така

:dance:

Не съм пробвал...работата е, че повечето от дъховете трябва да бъдат запазени - с др. думи не върви да се чисти абсолютно всичко, а само дефектите.... :dance:

Probvai s NOISE REDUCTION. Izpolzvaio opciata LEARN i mu ukaji, che tezi parazitni zoni sa NOISE. No predpolagam, che shte oreje i drugi zoni ot spektura ako go pusnesh vurhu celia track. Samo kato ideia, makar che i na men ne mi se viarva che shte stane ... Opitai.

No tozi NOISE REDUCTION s opcia LEARN go ima mai v COOL PRO ili ADOBE AUDIOTION. Ne znam dali go ima v SOUND FORGE ...

Пробвах го още в началото...и на мен ми хрумна, но не може толкова точно да изолира само клика, защото на всичкото отгоре всеки клик си има различна честота и интензитет.....то затова най-добра работа върши специализираният Click&Crackle.

А що се отнася до Куул едита - точно преди 5 минути в друг форум ми казаха, да пробвам с него, защото негов модул притежавал точно това дето искам - нагласяне на междинен threshold и задействане на модула на нива само под определените. Имам една версия дето ми я дадоха като бонус към една от аудиокартите...смятам да я кача още сега и да пробвам. :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-точно ще е... ръчно... И аз мислех за използване на noise reduction, ама... :)

Ха..ха...то си е ясно... :) ...докато ръчица не го пипне....Същата работа е и с аутото на Auto-Tune - автоматиката може да оправи само 5-10% от 'стандартно' пеещите средностатистически изпълнители. Останалите 90% от проблемите се оправят само ако се въплътиш в ролята на графичен дизайнер. :)

Сега по темата - разръчках Куула, по-точно модула му, който ми трябва. Има доста настройки за нивата и с подходящите (които ще докарам след около час проби) мисля, че работата може да се получи. За съжаление версията, която са ми дали с оная аудиокарта е няк'ва стара сигурно...защото няма real time прослушване и всичко правя на сляпо - нагласям стойности, обработвам файла, после UNDO и...пак "сначале". ;) Карай...поне се прави веднъж и после евентуално само леко се сменят настройките ако е необходимо. Ако има някой спец по Куул Едит, дето да ми спести временце от пробите ще му бъда благодарен. :) Не, че не си прочетох в хелпа кое за какво е, но може да има някои тънкости, а и настройките в модула наистина са доста (не само за 3 вида нива).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тази версия няма ли си "Auto Find All Levels" и после малко само да си ги дооправиш. В смисъл като при Noise Reduction, селектваш си малка част където предимно има такива Click, после "auto find...", леко ги дооправяш и го аплайваш върху останалата част. При мен върши добра работа :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тази версия няма ли си "Auto Find All Levels" и после малко само да си ги дооправиш. В смисъл като при Noise Reduction, селектваш си малка част където предимно има такива Click, после "auto find...", леко ги дооправяш и го аплайваш върху останалата част. При мен върши добра работа :) .

Ето го човекът, дал идеята за Куул едита. :)

Ами има си, но тъй като няма човек на света (още повече тоя с който работя), дето 2 пъти да си поеме дъх по един и същи начин, с една и съща сила, с еднакво ниво и честота на кликчетата....в момента експериментирам с някакви средни стойности, които хем да оставят 98% от дъховете, хем да махнат 90% от кликчетата, като същевременно не засягат нищо по средните и високите нива.

Благодаря на всички, които ми дадоха идеи за разрешаването на проблема! :)

 

@DJ Alex, дай да продължим дискусията с тебе в другия форум, пък да видим в тоя сняг как ще идвам до Варна да те черпя... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък ще ти дам следната идея,

защо не разгърнеш диаграмата до битове и да изрежеш 1 бит

от премляскването и то пиковия има вероятнос да се получи леко

"бум" но може и да стане :cheers:

Другия варянт е с саунд форджа да пренаредиш бетовете на ръка до

позицията която искаш :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.