Jump to content
Българският форум за музиканти

Vintage Guitar Effects


kolio_k

Recommended Posts

Отдавна исках да пусна една такава тема, в която да обсъдим кой какви винтидж педали има/използва. На мен са ми много забавни, макар и да нямам много такива ( 2-3 и то нищо по специално) и бих се радвал да видя какви ветерани са в обръщение всред форумното войнство. Сигурен съм, че ще наизлизат много интересни екземпляри

 

Само ми се ще, да се пускат предимно модели от поне преди 20тина години и отпреди това, за да е все пак по интересно. Минималното условие би следвало да бъде, ефектите поне да не са в производство вече.

 

П.С. Надявам се темата да не е обсъждана вече и да ви е интересна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е любопитно ето това

ползва ли се все още? Аз го ползвах в периода 1987-90г и бях много доволен. Има ли някой от вас опит с това и какво му е мнението?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Аз имам Rockman Susteinor и го ползвам, също като препоръчва неговия създател Tom Scholz, с два еквилайзера, единия пре-дист и втория след.

По този начин могат да се моделират доста видове звучения. Проектиран е за директен запис, за включване направо в пулта или в т.нар. "full range speakers", а не за обичайните китарни говорители.

За тези които харесват саунда на групата Boston, тове е средството.

Най-пълна информация за всички продукти Rockman има в http://www.rockman.fr/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам две стари педалчета на Ибанез - SC10 Super Stereo Chorus - произвеждан между 1986-та и 1992-ра и DML10 Digital Modulation Delay II и той е произвеждан някъде през осемдесетте.Това са педалчетата:

 

ibanez_sc10_001.jpg

 

ibanez_dml10_001.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може би не е точно по темата, но някой знае ли колко върви Rockman Susteinor в момента (предполагам не е в производство) по нета? питам ориентировъчно, защото моментално се влюбих в тази машинка, а след като е направена за FRSpeakers е точно това което търся и ми се иска да не ме минат :greenball:

Редактирано от noflip
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Много различно вървят в ebay, според това какъв е модела - 100, 100А или 200.

Тези аналогови машинки, както и останалите ефекти на Rockman - Instrument EQ, Chorus/Delay, Stereo Chorus, Stereo Echo, Smart Gate, Guitar Compressor, MIDI Octopus и др, си имат своите поклоници, както на Boston, на звученето от 80-те, така и на аналоговите ефекти, които са организирани във интернет форуми.

Доста от тези машинки се намират и по реномираните звукозаписни студия по света.

Редактирано от DILETANT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ясно, не звучи като за обладания ми от криза джоб поне в момента. :greenball:

иначе евала за темата! ще се радвам да видя какво ще изскочи по-натам.

Редактирано от noflip
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверих из архивите ми и видях, че този Rockman Susteinor съм го купувал през 1987г. за $300. Сега по-скъп ли, е? Това, което си спомням е, че и много скапани китари звучеха много добре чрез него, с минимум шум и брум, но в един момент започна да ме отегчава еднообразният му звук. Всички видове китари пуснати през него ми звучаха еднакво и се губеше спецификата им. Акустична китара с пиезо, също звучеше много добре и за студиен запис. Правил съм доста такива с него.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубава идея е тази тема, защото има нещо като мания при китаристите да се интересуват и пробват старите саунд-кутишки.

 

На мен термина винтидж ми напомня повече за драйв педали, но ще се включа с два представитела на мод ефектите, които не само, че от 15 години не се произвеждат, но вече много трудно се и намират.

 

Aria CH-5 (Chorus) - Japan 1984

 

aria_ch-5_001.jpg

 

Aria DD X10 (Difital Delay) - Japan 1983

 

aria_dd-x10_001.jpg

 

И двата ефекта са невероятни като звук, материали и изработка.

 

п.с. за колекцията си търся и дисторшън от старата серия на Aria, така че ако някой има да ми пише;

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверих из архивите ми и видях, че този Rockman Susteinor съм го купувал през 1987г. за $300. Сега по-скъп ли, е? Това, което си спомням е, че и много скапани китари звучеха много добре чрез него, с минимум шум и брум, но в един момент започна да ме отегчава еднообразният му звук. Всички видове китари пуснати през него ми звучаха еднакво и се губеше спецификата им. Акустична китара с пиезо, също звучеше много добре и за студиен запис. Правил съм доста такива с него.

 

Сега са по-евтини, освен ако не е от последните Състейнъри, модел 200, произведени от 1990 до 1992 г, които стигат и до 400 $.

Rockman Susteinor наистина има само 4 вида звук (clean, clean 2, edge и dist), но както казах по-горе, с еквилайзери (Tom Scholz използва 12 бендови Rockman Instrument EQ) може да се докарат различни звуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

-2-.jpg

 

Първият "процесор" който си купих изобщо. Тогава платих за него 173 000 лв. в старите пари ;) Снимката е правена доста по-късно :greenball:

Редактирано от AFTER-THE-RAIN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ще попитам от любопитство:

Тия ефекти не са ли разположени в грешна последователност?

Имам предвид, че компресора е след кривоча, а реверба е преди хоруса.

А каква е функцията на ключа Турбо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

как - да удвоява тактовата честота...

иначе много ми се иска да чуя семпли от това нещо. дори ефектите вътре наистина да са в "грешен" ред, определено ще вади уникален звук, даже само от снимката ми се иска да се сдобия с такова чудо.

 

и един въпрос - някой (Лими?) да знае какво се крие зад тайнственото "микропроцесор АТТ" (процесор за бас) ?

 

 

 

BabyThomas Edit: Някакъв атенюатор? :punk_guitar:

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Roland Gp8. '86 година е правено, ама то не е нещо рядко и невиждано просто 8 стомпбокса в 1 юнит. 6 аналогови и 2 цифрови. Ама като гледам всички кво занапускахме, май не беше тва идеята на kolio_k

Аз линка си забравих бе :punk_guitar:

GP8

Редактирано от MrDeath
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, напротив, просто исках да видя, какви ефекти има в обръщение на 20+ годинки. Сигурен съм, че има още много за показване :punk_guitar: , а на мен наистина са ми много симпатични

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.