Jump to content
Българският форум за музиканти

Custom Китари или да се систематизира инфото


Recommended Posts

Предложение за раздела за китара:

Да се систематизира и обедини информацията за китарите, правени по поръчка

от български (най-вече) и чужди майстори.

Притежателите на такива, може да си постнат снимки.

Като се събере повече инфо, вече може да се организира шутаут (примерно за

по-голямите градове), така че да може де се пипне и види.

Или някой преди да реши да поръчва, да се обади на съфорумник, да пробва.

Мисля, че ще е полезно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

подкрепям. Също така и би било полезни лютиерите ( които очевидно стават все по добри) да предложат цени за примерни услуги и модели.Естествено ориентировъчни...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звучи добре и полезно, все пак много често става въпрос за къстъм китари във форума и това, което дава храна за спорове е най вече липсата на качествен снимков материал и семпли (както и вкус и лични предпочитания). Такъв раздел би бил полезен и за лютиерите. Само че по принцип такъв раздел си има, по скоро вероятно може да се бодне една тема отгоре в съответния. Колкото до цените, забелязал съм , че никой лютиер не си обсъжда цените открито, което е разбираемо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хопа - а, защо сайтовете извън бг са с цени?

Базисен модел - толкова.

Екстри :

така ................

така ................

така ................

така ................

 

Не мен ми е ясна горе долу хавата, може да проведем примерно разговор, ако съм избрал конкретен лютиер

и съм му симпатичен и той да направи някаква отбивка. Плюс това е ясно, че едва ли ще искам да е като някакъв базисен модел, а ще си имам моите претенции. Но не смятам, че една прайз листа е нещо лошо да се даде.

Но с прайз листа или без, със снимков материал, семпли или без, най-доброто е да може да се пипне нещо направено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз доста добре знам съображенията на хората, които не обичат да си обсъждат цените публично. Не че съм ги питал ( и не че има нужда), но ако се замисли човек се досеща. Има една много важна разлика, в принципа на генериране на цените навън и тези на нашите хора. В едните се калкулират едни работи, а в другите други. B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че ако лютиерите искаха да споменават цени, да дават детайлни снимки или да слагат семпли, щяха да го правят.

Т.е. с предложение като това няма да накарате лютиерите да си променят мнението по въпроса.

Притежателите могат да слагат снимки, но неминуемо, къде поради желание за реклама, къде поради несъобразителност, предполагам, че ще се стигне до сравняване, спорове и квалификации.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това наистина е много вероятно :unsure: . Идеята на една такава тема (раздел) е точно такава. Да може всеки да прави сравнения и да си вади изводи сам, за съжаление, това най вероятно ще доведе и до нежелани спорове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам кой знае какъв смисъл. Който се интересува просто може да пита, да не говорим че в нета има достатъчно информация и снимков материал. Чуждите лютиерски изпълнения и къстъм шопове пък имат и собствени форуми в повечето случаи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми се струва тъжно и това, че живеем в страна, където продукция от този сорт не може да се реализира по нормалния начин.

Това, според мен обяснява и пълното мълчание по ценовите въпроси. Затова смятам, че да се говори за цени не е никак добре, поради съобраения за сигурност.

Аз не вярвам мераклиите за къстъм инструмент да искат с драго сърце да плащат добавена стройност, та затова, по-добре без коментари за цени.

Даже не бих се разсърдил никак на модераторите, ако поизтриват тази информация, когато някой се поизпусне.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък да опонирам - тoва за цените е доста глупаво междувпрочем. Единствено на български сайтове на китарни лютиери (при това не всички) липсват някакви базови, макар и ориентировъчни цени.

Добре е да знам все пак, че ако искам Кевин Райън да ми прави китара да надипля $15К минимум, което не е същото ако искам Стив Кийнард (това са лютиери на акустични китари произволно избрани).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да се ицепя...

Та ако има цени в сайтовете на БГ лютиерите, ще стане така, че чуждите компании ще ги карат, да работят за дребните

пари, които вие, българските музиканти плащате - а те, повярвайте ми се съобразяват с вашия стандарт, а за чужденците това ще е твърде евтино. Да, има български лютиери, които правят разни работи за известни марки, само

че нали се сещате, че те не искат да им ги правят без пари и да печелят на техен гръб, продавайки китарите им за хиляди долари. Твърде евтиното пък, може да се погледне по два начина...

Да обяснявам ли още?

 

Та затова няма да има цени, но мисля, че съвсем скоро ще ви бъде обяснено, колко би струвала направата

на един инструмент, колко ще са материалите( приблизително ), като ще има толеранси в зависимост от конструкция и т.н. Нещата ще бъдат разбити в детайли и вие сами ще можете да си изчислите приблизително, колко ще струва желаният от вас инструмент.

Само за лека справка мога да ви кажа, че дървенията и боядисването/лакирането, т.е. без хардуера,

една електрическа китара възлиза около от 1000 до 1800лв. Ако ще има и някакви първокласни и екзотични дървета,

цените скачат нагоре.

 

пп Ако поста ми е неудобен - изтрийте го!

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не пречи да има обявена цена, а конкретната договорка да е по-ниска или по-висока. List price/Street price e открита концепция вече, няма нужда да се преоткрива.

Такива съображения и съглашения пречат на бизнеса, според мен. Но всеки си има и мнение и съответно възможност да прави каквото и както иска и съответно да вземе или да не вземе предвид мненията тук:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Който е искал китара от конкретен лютиер, вече си е направил и липсата на цени в сайта му (ако има такъв),

не е била причина да не го стори.

Останалото е дрън, дрън, дрън - искам, искам, искам.

Когато започнем да живеем в нормална държава, с нормален стандарт и нормално/подходящо заплащане за

труда ни, тогава ще има и Х-трички. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато лежим на таз кълка "за нормалната държава с нормалните блабла" така ще е. Нормалната държава я правят хората в държавата. Ама айде стига философски теми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да се ицепя...

Та ако има цени в сайтовете на БГ лютиерите, ще стане така, че чуждите компании ще ги карат, да работят за дребните

пари, които вие, българските музиканти плащате - а те, повярвайте ми се съобразяват с вашия стандарт, а за чужденците това ще е твърде евтино. Да, има български лютиери, които правят разни работи за известни марки, само

че нали се сещате, че те не искат да им ги правят без пари и да печелят на техен гръб, продавайки китарите им за хиляди долари. Твърде евтиното пък, може да се погледне по два начина...

Да обяснявам ли още?

 

Та затова няма да има цени, но мисля, че съвсем скоро ще ви бъде обяснено, колко би струвала направата

на един инструмент, колко ще са материалите( приблизително ), като ще има толеранси в зависимост от конструкция и т.н. Нещата ще бъдат разбити в детайли и вие сами ще можете да си изчислите приблизително, колко ще струва желаният от вас инструмент.

Само за лека справка мога да ви кажа, че дървенията и боядисването/лакирането, т.е. без хардуера,

една електрическа китара възлиза около от 1000 до 1800лв. Ако ще има и някакви първокласни и екзотични дървета,

цените скачат нагоре.

 

пп Ако поста ми е неудобен - изтрийте го!

Това пич което го казваш е безумие!-Кой бяга от пари и кое дърво е на цената на златото?-Ай стига манящина и фантазии !-Ако български музикант ти даде 2000 лв за китара и при чужда поръчка в брой ти дават 3000 лв кое ще избереш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.