Jump to content
Българският форум за музиканти

Как записвам вкъщи


Recommended Posts

Aз също се опитвам да драсвам понякога по нещо в домашни условия с подръчни средства, та ей ме на и мен :).

 

Как си озвучавам китарата?

Доста време използвах моделиращ софтуер за целта, включвайки китарата през самоделен DI-box в компютъра на който закупих аудио интерфейс "M-audio Audiоphile 2496". Според мен това е най-добрият и иконимичен вариант за непретенциозни записи. От скоро воден изцяло от идеята за нисък бюджет :) успешно си направих една лампова глава и кабинет с 12 инча говорител с които се опитвам да записвам. Получи се нещо такова:

 

http://www.4shared.com/file/239481942/77ea.../IMAGE_087.html

 

Микрофонът, който използвам е Behringer Ultravoice по принцип - динамичен вокален, но пък за сметка на това Eвтин... 43лв :o "Стойката" на която стои както виждате също е мултифункционална :D . От него в "черната кутия" над компа, която представлява самоделен микрофонен предусилвател с части за 15 лева. От време на време ползвам в Loop-a на усилвателя едно педалче Behringer EQ700 закупено втора ръка за 30 кинта. Следва DAW софтуерът "Reaper". За барабани използвам основно EzDrummer а за бас... Hypersonic или East West Hardcore Bass, като тук споделям общото мнение за тяхната неефективност, но... нямам друг избор :). В крайна сметка излиза нещо като това:

 

http://www.4shared.com/file/197164178/92505466/Eye.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, чудесна тема..

 

Отдавна искам да се запиша, но всеки път когато се опитам се отказвам по ред технически проблеми. Става дума за ел.китара и усилвател (Marshall VS30R). Компютърът ми е добър, но без допълнителни екстри за звукозапис, тоест обикновена звукова карта и стандартни изходи и входове. Доколкото разбирам начините да се запиша са 2 - микрофон пред кубето или от Line Out на кубето с кабел към звуковата карта. Изникват няколко въпроса (проблема), които се надявам някой да може да разясни. При първият вариант микрофонът с който разполагам (JVC) е с моно накрайник, а входът на звуковата карта е стерео и съответно не работи коректно, записът става меко казано зле...тоест мога да включа само някакъв уеб микрофон :) Вторият вариант е още по-зле, от Line Out на кубето с кабел в Line In на картата...записва много тихо, немощно, без атака, звукът глъхне, дори почти изчезва на моменти с дистъра на ниските... Идеята ми е да се запише звука, и по-точно звука от Overdrive канала на кубето достатъчно добре, прилично поне за домашни условия. Докато издирвах решение попаднах на тази звукова карта на Behringer http://www.plesio.bg/soundcards-c-69977761...d-p-279432.html но не ми е ясно в този вход трябва да пъхна директно китарата или кабелът, който идва от кубето...някой дали има идея? Защото ако свържа само китарата, ще трябва да използвам ефектите от софтуера, как ще се чувам в реално време итн...което не ми се иска. Само вариант с микрофон ли мога да използвам, за да запиша звукът от Marshall-a? Може би една звукова карта към която да свържа този моно микрофон би свършила работа http://www.plesio.bg/soundcards-c-69977761...d-p-279433.html ...но дали самият микрофон тогава няма да издъни записа..тъй като този JVC e 50-тина лв и като го гледам е някакъв вокален, което значи че няма да записва този характерен изкривен звук по най-добрия начин. Ако някой може да помогне, какво конкретно да си купя, каква звукова карта, микрофон итн..

 

Благодаря предварително

Редактирано от Norum
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Norum, според мен най-приемливият вариант (ако разполагаш с достатъчно средства разбира се) в твоят случай е да кажем това:

 

http://line6.com/toneportux1/

 

Представлява аудиоинтерфейс (звукова карта) и притежава двете възможности.

 

1. Да си включиш китарата директно към инструменталният му вход и да използваш софтуерни ефекти.

2. Да използваш микрофонният му вход и да записваш звука от кубето. Съответно трябва да имаш и микрофон.

 

Съществува и междинен вариант, но не съм запознат с този модел на Marshall и не знам дали Line Out изхода му има симулация на говорител. Вероятно не, на което предполагам се дължи лошият звук, който описваш. В този случай можеш да използваш драйв от преампа на кубето, но трябва да минеш и през някаква симулация на кабинет после с компютъра за да заприлича на нещо. Относно микрофона... нека някой друг да те посъветва :thumbs_up:. Моето скромно мнение е че, средният клас вокални микрофони макар и да не са най-подходящото средство са добър компромис. Иначе класиката Shure SM57 си е доста "соленичка" за домашен запис ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз записвам директно в машината и не се оплаквам.

 

Когато нямаше компютри, ползвах диктофон с касета. Вторият "канал" се правеше като записът се пускаше през касетофон, а диктофонът на втора касета записва изсвиреното от касетофона и това, което се свири в момента. За третия и останалите "канали" процесът се повтаряше :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора, MR_STENCH

 

Предложението е чудесно, но се ориентирам към записа с микрофон, тъй като искам да записвам звукът от кубето.... да се лиша от този уникален звук на Marshall-a за сметка на софтуерни ефекти, определено не. В такъв случаи може би, мога да мина с по-опростен вариант на звукова карта..такава само за да включа микрофон... освен това виждам, че входът на Line 6 за микрофон е "троeн" незнам как се нарича този вход :thumbs_up: ...а моят микрофон е със моно жак...тоест трябва да намеря друг микрофон. Идеята е да мина възможно най-евтино, затова умувам толкова не че не мога да отделя 300 лв за Line 6 или подобно, но ще ми дойде много, за да си начеша крастата.. то е ясно и че със 70 лв звукозаписна техника (без компа) не мога да искам кой знае какъв запис, но все пак...надявам се все има вариант да включа микрофонът, който имам към някаква читава звукова карта... а относно Line Out на кубето, така и не схванах как мога да го използвам за запис...тази симулация на говорител, за която говориш ми е тотално неизвестна, но все има някаква функция този Line Out...

 

ще съм благодарен ако някой се включи и за микрофона...ориентировъчна цена за микрофон, който да записва добре от кубето... но не Shure SM57, видях че е 230 лв.... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък си записвам китарката с едно старичко комбо на Берингер(вече не се произвежа), но си има периферен процесор с доста пресети и аудио изход, от който си вземам готовия звук и направо в микрофонния вход на вградената карта.Софта ми е доста стара версия на Сонар(мисля 4.0), но си върши същата работа откакто съм го взел(не се оплаквам, а и не ми трябва повече).Вече не ползвам никакви плъгини и софтуерни ефекти.

П.П.Семпли - всички джемове с мое участие в съответния раздел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Norum , щом е за евтино ето това си вземи http://www.zzounds.com/item--BEHGI100

Нещото, което по горе съм писал че не използвам, но в твоя случай ще е идеално.Има си 4х12 кабинет симулация и ще можеш да вземаш сигнала от Line Out ка кубето .

Само че, с така наречения "троен " вход нещата стоят по същия начин, ако решиш да ползваш микрофона ще ти трябва кабел с канон(а не да сменяш целия микрофон).

Иначе "уникалния" звук на Маршала-а, трудно ще го запишеш такъв, какъвто е с наличното + DI Box-a (според мен).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, да си призная , не разбирам особено от китарни софтове и други подобни (имам някакви , но след като ги пробвах, загубих интерес, много нагласяне иска :hysterical: ). Най често си записвам ампа/вете с микрофон (имам 2 СМ57, Зенхаисер и два кондензаторни АКГ), по рядко с спикър симулатор на H&K, от там сигнала отива в малък миксер Бери или Ямаха ( обикновено Берито, защото ми е на работната маса), след това аудио интерфейс (FireBox Presonus). Саундовете си ги вадя обикновено от педалчетата, от компа добавям реверб и делей, когато трябва. Бас и барабани записвам с една миди клавиатурка Роланд ( когато ми се налага, не особено често), резултата слушам на монитори ESI или на слушалки АКG K141 (май). Имам Атенюатори, ако реша , че ми трябва овърдрайв от крайни лампи на амповете, но по принцип рядко опирам до това, защото педалите обикновено ми вадят всичко нужно, като за домашни записи. Нормално пускам амповете много тихо и усилвам доста микрофоните, което води до много шум в записа, но пък съседите са рахат.

С една дума, имам типичното домашно студио тип в спалнята :) , от което , за чесане на краста, си вадя чуваеми записи на домашно равнище, а предполагам, че някой, по в час от мен, би извадил доста прилично демо

 

п.с. Използвам Cubase Le или нещо такова, получих го с интерфейса,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ultramega, благодаря за съвета, само да помоля да ми разясниш като за 3-ти клас :hysterical: взимам си DI Box, към него кабел от Line Out на кубето (канон женски - моножак мъжки), а DI Box-a към звуковата карта или вариант - микрофона със същия вид кабел към DI Box-а, а той към звуковата карта...така ли...ще ми е нужно ли да сменя звуковата си карта не разбрах. Освен това щом смяташ, че няма да мога да запиша с това звукът на Marshall-a следва да не е идеалният случай при мен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами най добре да ти кажат тези, който записват с микрофон пред говорителя, защото аз нямам такъв опит, но страхувам се че за да запишеш звука читаво да прилича на това което всъщност се чува от комбото ти, евтин или среден клас микрофон няма да е достатъчно подходящ. Освен това има още някакви тънкости, като позициониране на микрофона, а ако задълбаеш още по навътре , може да се окаже че, един микрофон не стига. Някой слагат отдалечен микрофон някъде из стаята, но предполагам не на случайно място.

 

А Ди бокса ти го предложих като вариант, защото има симулация на кабинет и е ЕВТИН.

Чрез него ти отпада нуждата от микрофон.

Ще имаш две опции:

Китарата в ДИ бокса и оттам към звуквата карта и после да си слагаш софтуерни ефекти. Но в този случай може и да се усети нужда от по добра звукова карта,

Другия вариант е от изхода на комбото към ДИ бокса със включчена симулация и после в зв. карта. Определено ще е много по добре от досегашните ти опити, но дали ще ти хареса резултата гаранция не мога да дам. Би трябвало, да не ти се губят високи честоти и да няма проблеми... Е пълно щастие няма за 50-60лв(за толкова може да намериш червената кутийка)

 

Относно кабелите: От комбото към Ди бокса -> стандартен кабел като този който ползваш за китарата си

От Ди Бокс към зв. карта -> Канон от едната страна а от другата каквото е необходимо за входа на зв. карта. Най вероятно такъв кабел готов няма да се намери, така че трябва да измислиш нещо или да си поръчаш на някой, който може да ти измисли :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китара Washburn, звукова карта E-MU Tracker Pre, Sonar, Reaper, VST и VSTi плъгини от типа на : Guitar Rig, Addictive Drums, Broomstick Bass, вградените на Sonar и т.н.

Компютър с характеристики :

Процесор: Intel Core 2 Quad Q8200 2,33 GHz

RAM: 2x2 GB A-DATA 800 MHz

Видео(не че има особено значение): Nvidia GTS250 1 GB

Скоро смятам да се оборудвам и с хубав усилвател и така малко по малко да се развивам и в техническа и в музикална посока. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ultramega, благодаря за съвета, само да помоля да ми разясниш като за 3-ти клас :lol: взимам си DI Box, към него кабел от Line Out на кубето, а DI Box-a към звуковата карта...така ли...ще ми е нужно ли да сменя звуковата си карта не разбрах. Освен това щом смяташ, че няма да мога да запиша с това звукът на Marshall-a следва да не е идеалният случай при мен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях споменал как записвам и как става най-добре според мен. Ето малко доказателство, за да не съм голословен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата явно е за как да минем Тънкаж :punk_guitar: ,може да се записва по много начини - Евтин вариант да не побъркате домочадието: Boss SD1>VOX amplug AC30>line in на дърта комп колонка,може и кОбе (да се чуваме все пак)> line оut > микрофонния вход> Cool Edit Pro

семпъл-

http://www.4shared.com/file/237659637/634e28ce/funki.html

 

Може да се направи и на дж-дж-дж мазня за метъл с повече драйв на ефектчето,ма на мен така си ми харесва.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.